Wojna cukierkowa – Brandon Mull

Date
kwi, 05, 2022

Wojna cukierkowa – Brandon Mull

“Znaczenia tej misji nie można przecenić. Musi się powieść bez względu na koszty.”

Powieść fantastycznie wypełniona jest przygodą, w której znajdziemy mnóstwo sensacyjnych motywów, podkręcających dynamizm akcji i pracujących na dobro jej zwrotów. Ta powieść nie pozwala młodym czytelnikom się nudzić. Każdy rozdział szykuje coś specjalnego, prowadzi po różnych incydentach i sprawia, że chce się natychmiast poznać kolejne strony. Walorem książki jest też niezwykła magiczna atmosfera. Za słodkościami kryją się osobliwe niebezpieczeństwa, a sieć manipulacji umysłami i sercami młodych postaci rozpościera się i gęstnieje w aurze kłamstw, oszustw, majaczeń, i oczywiście zaskakujących koszmarów.

Kilka słów o wnętrzu

Wyobraźnia Brandona Mulla rozwija skrzydła w cudownie wciągający sposób. On doskonale wie, czego potrzebuje młody czytelnik, aby całkowicie oddać się temu, co dzieje się wokół członków towarzystwa poszukiwaczy skarbów z detektywistycznym zacięciem. Oferuje mnóstwo zwrotów akcji, szpiegowskie misje, tajemnicze wiadomości, podróże w czasie, lustrzane skoki, potężne klątwy. Zaprasza do poszukiwania ukrytych skarbów, odkrywania muzealnych eksponatów, zaglądania w zakamarki cmentarnych mroków. Uwzględnia sporo innych atrakcyjnych wabików. Godna podziwu jest szczegółowość w opisach właściwości słodkości, tak rozmaitych w formie i składzie. Zachwyca różnorodność osobowości i wyglądu bohaterów. Każdy czytelnik znajdzie ulubieńca, któremu najbardziej kibicuje, równocześnie chętnie spotyka się z pozostałymi, a jest wielu do wyboru. Autor nie podaje gotowych wzorców na rozpoznanie dobra i zła, walkę z czynnikami krzywdy czy naprawianie szkód. Pozostawia sporo przestrzeni do refleksji dla młodych odbiorców. Co sprawia, że postaci pakują się w tarapaty? Komu można ufać? Jak interpretować zachowania rodziców? Na czym polega przyjaźń? Dokąd może zaprowadzić odwaga? Dlaczego warto słuchać głosu serca?

Podsumowanie

Narracja jest płynna i gładka. Autor zgrabnie zrównoważył barwne opisy i pełne energii dialogi. Duże poczucie humoru, elastyczność w kształtowaniu niepewności i napięcia są mocno widoczne. Książka spodoba się nastolatkom, gdyż dysponuje mocą przyciągania uwagi, angażowania się w scenariusz zdarzeń i przeżywania szerokiej palety emocji. Już prolog wysoko ustawia poprzeczkę napięcia i ożywienia. Dalej jest równie efektownie. Chwytajcie za “Wojnę cukierkową”, wchodźcie w zagadkowy świat czarodziejskich cukierków. Zaprzyjaźnijcie się z Natem, Cheryl, Summer, Trevorem i Gołębiem. Poznajcie niesamowite perturbacje w życiu tych dziesięciolatków. Z niecierpliwością zabieramy się za drugi tom, liczymy na powtórkę satysfakcjonującego zaczytania i rozwijania wyobraźni.

Izabela Pycio

 

Inne powieści Brandona Mulla

Smocza Straż. Gniew Króla smoków 

Smocza Straż 


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Tytuł: Wojna cukierkowa
Tytuł oryginalny: The Candy Shop War
Seria i nr tomu: Wojna cukierkowa, tom 1
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: III
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788328072947
Liczba stron: 408
Ocena: 8/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nieja i ja – Antonina Kasprzak, Dominika Kluźniak

Nieja i ja – Antonina Kasprzak, Dominika Kluźniak

Szkrabajeklis 12, 2020

Nieja i ja – Antonina Kasprzak, Dominika Kluźniak Irenka po rozwodzie rodziców zamieszkała z daleka od szkoły i znajomych, a…

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Kasiasty 26, 2021

Rok w górach – Małgosia Piątkowska Góry są piękne o każdej porze roku. Żałuję, że nie mieszkam bliżej, bo wtedy…

Zapowiedź: Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie

Zapowiedź: Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie

Szkrabajekmar 15, 2024

Klaun Moko przestał być śmieszny. Nie bawi już publiczności. Dyrektor cyrku, Pan Ponury, każe mu się wynosić! Biedny Moko, jest…

Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii

Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii

Kasialis 18, 2022

Empatia to trudne słowo. Obrazuje ono pewne postrzeganie świata, zachowania i myśli, które pomagają nam zrozumieć innych. Wielu dorosłych ma…

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Vickymar 10, 2023

Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona. Cieszę się, że przynajmniej jak na razie dla moich dzieci wirtualny…