Strajk – Eduarda Lima

Date
maj, 12, 2021

Strajk – Eduarda Lima

Zaczęło się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Później inne zwierzęta zaczęły strajkować – kury przestały gdakać, krowy meczeć, a goryle zamknęły się w sobie. Wszystkie, bez wyjątku, przestały współpracować z człowiekiem. Na świecie zapanowała przejmująca cisza.

Ekologia to temat bardzo aktualny. Moje pokolenie musiało samo nauczyć się, jak dbać o przyrodę, a ta wiedza przyszła do nas z czasem. Dzisiejszy dorośli wzięli się w garść – wciąż zaznaczamy i podkreślamy, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Nasze dzieci mają już łatwiej, bo od najmłodszych lat tłumaczy się im, jak ważne jest to, co robimy. Jednak nie zawsze maluchy to rozumieją i wtedy przychodzą z pomocą takie lektury jak „Strajk” Eduardy Limy. Prosta, ale dosadna i przejmująca.

Mało tekstu, mocny przekaz

Nie tylko maluchy będą przejęte przekazem „Strajku”, ale również i dorośli mogą zakończyć tę lekturę zszokowani. Autorka zdecydowała się na niezwykle mocy przekaz, ale zamknięty w bardzo małej ilości słów. Strona po stronie obserwujemy, jak zwierzęta zaczynają strajkować. Zaczęło się od jednego ptaka, który przestał śpiewać, a skończyło się na ogromnej ciszy, która zapanowała na całej planecie. Zwierzęta mają dość niszczącej działalności człowieka; tego, jak bardzo wykorzystujemy naszą planetę i jak przyczyniamy się do wymierania kolejnych gatunków zwierząt. Jednak najbardziej uderza zakończenie – gdy okazuje się, że przyczyną zamilknięcia pierwszego ptaka był… połknięty korek od butelki po napoju. A takich korków, porzuconych, wyrzuconych, zapomnianych, jest bardzo dużo. Ich kolory przyciągają zwierzęta, a one cierpią, gdy przez przypadek je zjedzą. Cisza, jaka panuje po zakończonej lekturze, zdaje się krzyczeć.

Dzień ziemi powinien być codziennie.

„Strajk” to kolejna, rewelacyjna książka od wydawnictwa Babaryba. O ile nne ekologiczne lektury przeznaczone są dla starszych czytelników, tak powieść Limy można czytać już trzylatkowi, który zacznie zadawać kolejne pytania. Jak wspomniałam, przekaz książki jest bardzo prosty i bolesny, bo pokazuje, jak bardzo niszczymy naszą planetę. Zwłaszcza ostatnie strony, które bardzo oddziaływają na wyobraźnię. Szokujące są dane, które przedstawiają nam ekolodzy – człowiek, codziennie, przyczynia się do wymierania kolejnych gatunków zwierząt, niszcząc ich naturalny ekosystem.

Szata graficzna

Pisząc o lekturach dla maluchów, nie sposób nie wspomnieć o szacie graficznej. Ta w „Strajku” jest specyficzna. Kolory są mocne, na stronach dominuje błękit, fiolet, czerwień. Wszystko wydaje się abstrakcyjne i nierealne, ale taka forma idealnie pasuje do tekstu, który czytamy.

Podsumowanie

„Strajk” Eduardy Limy to książka bardzo ważna i potrzebna. Cieszę się, że powstała taka lektura, którą można czytać przedszkolakom i traktować ją jako punkt wyjścia rozmów o ekologii.


Autor: Eduarda Lima

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Ilustrator: Eduarda Lima

Tytuł: Strajk

Seria: Książki ekologiczne

Wydawnictwo: BABARYBA

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-06

Kategoria: literatura dziecięca 3+,

ISBN: 9788362965809

Liczba stron: 36


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mały Biały Książę i Czarna Wiedźma – Dorota Bindarowska

Mały Biały Książę i Czarna Wiedźma – Dorota Bindarowska

Szkrabajeksty 27, 2021

Mały Biały Książę i Czarna Wiedźma – Dorota Bindarowska Bardzo mnie zawsze cieszy, kiedy na rynku wydawniczym ukazuje się dobra…

Mieszko I: Tajemnicze drewienko – Magdalena Koziarek

Mieszko I: Tajemnicze drewienko – Magdalena Koziarek

Bujaczekkwi 24, 2022

Mieszko I: Tajemnicze drewienko – Magdalena Koziarek Nauka historii czasami może być niezbyt interesującą. Zwłaszcza gdy trzeba zapamiętać dużo dat…

Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tajemnica mgławicy – Trudi Trueit

Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tajemnica mgławicy – Trudi Trueit

Szkrabajekwrz 13, 2020

Explorer Academy. Akademia Odkrywców to seria, która spodoba się każdemu młodemu czytelnikowi. Jeśli zaś jest zafascynowany technologią i możliwościami, jakie…

ZAPOWIEDŹ: Wielka księga tajemnic

ZAPOWIEDŹ: Wielka księga tajemnic

Kasiasie 7, 2023

Czy potwór z Loch Ness naprawdę istnieje? Co się stało z załogą statku Mary Celeste? I gdzie właściwie znajdują się…

Szaty dla króla – Peter Bently

Szaty dla króla – Peter Bently

Kasialip 20, 2021

Szaty dla króla – Peter Bently Znacie historię o królu, który otrzymał nowe, wspaniałe szaty, ale przez dumę, pychę i próżność…