Odpoczynek Aleminy i Wyjątkowych przyjaciół na rajskiej wyspie zostaje zaburzony. I choć przyjaciele początkowo z humorem podchodzą do utraty magicznej energii (i części ciała) to sytuacja robi się naprawdę poważna. Alemina, Bianka, Medżed i Sprytete ruszają po pomoc.
To moje pierwsze spotkanie z sympatyczną mumią i miałam trochę wątpliwości, czy odnajdę się w historii, która już trwa. Wzrosły one na początku czytania, bo nie do końca wiedziałam, kto jest kim i czemu są tu, gdzie są, z tymi, z którymi są. Jednak komiks jest tak zbudowany, że szybko pojęłam, o co chodzi i z łatwością weszłam w historię. Co prawda trochę zepsułam sobie czytanie poprzednich zeszytów, bo w tym siłą rzeczy są nawiązania, a historia biegnie dalej. W związku z tym kilka tajemnic zostaje rozwiązanych i przez to poprzednie części stracą na tajemniczości. Jednak dobrze czytacie między wierszami. Komiks spodobał mi się na tyle, że chcę przeczytać dwa pierwsze zeszyty. Co mnie w nim urzekło?
Na szczególną uwagę zasługują kolory. Są inne w muzeum, w którym na co dzień przebywa matka Aleminy, inne z kolei pod wodą, gdzie prym wiedzie Bianka i to jest naturalne. Jednak oddają również nastrój każdej ze scen, co w połączeniu z dość bajkową, mniej realną kreską sprawia, że ogląda się je z prawdziwą przyjemnością. Jednak najpiękniej narysowane są twarze, pełen ekspresji i emocji. Dopowiadają więcej, niż mogłoby wyrazić słowa.
Postacie nie są może najbardziej złożone charakterologicznie, ale dają się lubić, nie są nijakie, część z nich doskonale wie, co w życiu chce robić, część nadal szuka. Jednak najbardziej lubię to, co dzieje się w tle, czyli reakcje bohaterów drugoplanowych w danej chwili na to, co się dzieje. Moim najukochańszym bohaterem dzięki temu stał się Medżed, a zaraz za nim uplasowała się wydra. Chwała autorom za to, że są tak fantastycznym tłem i dodają humorystyczny komentarz do wielu wydarzeń.
Na końcu warto wspomnieć o edukacyjnym charakterze komiksu, bo choć nie jest on najważniejszy, opowieść dzięki niemu jest właśnie taka, a nie inna, bardzo wyjątkowa, a nawet dość egzotyczna. Znamy mity Greków i Rzymian, natomiast kultura Egiptu jest nam mniej znana, a równie, o ile nie mocniej fascynująca. „Alemina” przybliża nam wierzenia Egipcjan i robi to świetnie, przy okazji własnych przygód, bo wszak sama jest ich częścią. Jestem zachwycona.
Polecam miłośnikom starych kultur i trochę mniej poważnego podejścia do historii. Będziecie się świetnie bawić.
Katarzyna Boroń
Scenariusz: Carole Trébor
Rysunki: Gabriele Bagnoli
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Alemina: Czarodziejka Izydy
Tytuł oryginału: Alémina: Les Magiciennes d’Isis
Seria i nr tomu: Alemina, tom 3
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wydanie: I
Data wydania: 23 kwietnia 2025
Kategoria: Komiks europejski, przygodowy
ISBN: 9788328174153
Liczba stron: 48
Ocena: 9/10