Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Date
lut, 05, 2022

Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Książki z serii Akademia Mądrego Dziecka już od kilku lat cieszą się zasłużoną popularnością wśród rodziców i dzieci. Na półki właśnie trafiła kolejna pozycja z tej kolekcji i od razu skradła moje serce.

Kilka słów o fabule

Książka „Chlebek” należy do cyklu „Wiem, co jem!” i przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Autorzy prowadzą młodego czytelnika przez cały proces przygotowywania pieczywa. Zaczynają od rodzajów zbóż i sposobów ich uprawy w ujęciu historycznym. Następnie pochylają się nad mąką, odkrywając przed dziećmi tajemnice młyna oraz rozszyfrowują oznakowanie torebek. Kolejne strony poświęcone są procesowi wypiekania różnych gatunków pieczywa.

Moja opinia i przemyślenia

Ponieważ piekę chleb w domu, sporo o nim wiem i muszę przyznać, że książka pod względem merytorycznym jest świetnie przygotowana. Podejrzewam, że nie tylko dzieci uzyskają dzięki niej nową wiedzę, ale i niejeden dorosły będzie czytał z zaciekawieniem o rodzajach mąki czy sposobach uprawy. Bardzo ważnym wątkiem poruszonym w książce jest ekologia. Autorzy podkreślają, że część rolników stosuje zbyt dużo środków chemicznym, co wpływa negatywnie na środowisko oraz obniża jakość mąki. Wskazują, że znacznie smaczniejsze jest pieczywo z surowca powstałego w gospodarstwach ekologicznych, pieczone bez konserwantów oraz na świeżo, a nie z zamrożonego wcześniej ciasta. Tekst jest pochwałą małych tradycyjnych piekarni, gdzie chleb, bułki i inne wypieki wytwarzane są z miłością, pieczołowitością oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Takie ujęcie tematu jest mi wyjątkowo bliskie i cieszę się, że właśnie tak pokazano proces powstawania pieczywa.

Ale nie tylko sposób ujęcia tematu mnie zachwyciła. Jako dyslektyk i rodzic dyslektycznych dzieci, szczególną uwagę zwracam na stronę graficzną książek. „Chlebek” został napisany czcionką bezszeryfową, czarnym drukiem na białych stronach. Nic nie rozprasza dziecka w czasie czytania. Papier jest matowy i nie odbija światła, co jest kolejnym plusem z punktu widzenia osób z trudnościami w czytaniu. Pozostaje się jeszcze przyjrzeć ilustracjom. Są one proste, łatwe w interpretacji, stonowane w barwach. Nie ma tu zbędnych ozdobników i pstrokacizny, która czasem drażni w książkach dla dzieci.

Podsumowanie

To jedna z najlepszych książek edukacyjnych, którą ostatnio miałam w ręku. Z jednej strony przynosi rzetelną wiedzę, podaną w ciekawej formie, dostosowanej do wieku dziecka, z drugiej zadbano w 100% o czytelnika z dysleksją. Kilkulatek na początku swojej przygody z samodzielnym czytaniem z przyjemnością sięgnie po książkę, która go zaciekawi i nie będzie sprawiała kłopotów w czasie składania liter w wyrazy.

Anna Kruczkowska


Autor:Francoise Laurent

Tłumaczenie:Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Nicolas Gouny

Tytuł: Chlebek

Tytuł oryginalny: Le pain

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Wydawnictwo: Harper Collins

Wydanie: 1

Data wydania: 2022-01-26

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788327669162

Liczba stron: 40


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Opracowanie zbiorowe – Bing. Bajki 5 minut przed snem

Opracowanie zbiorowe – Bing. Bajki 5 minut przed snem

Szkrabajeksty 3, 2021

Opracowanie zbiorowe – Bing. Bajki 5 minut przed snem W naszym domu książeczki z serii “Przygody Binga” na stałe wpisały…

Zapowiedź: Dziwo

Zapowiedź: Dziwo

Kasiamar 1, 2023

Ujmująca opowieść o tym, że warto być sobą, a to, że się różnimy, czyni świat piękniejszym. Świnka morska w stroju…

Marcel Dalton. Lucky Luke. Komiks

Marcel Dalton. Lucky Luke. Komiks

Szkrabajekmaj 25, 2022

Uczciwy Dalton? Lucky Luke przyjaźniący się z Daltonem? Brzmi nierealnie? A jednak witajcie w kolejnym zeszycie przygód o dzielnym kowboju…

Nowe przygody Kordeli. Strażnicy map

Nowe przygody Kordeli. Strażnicy map

Kasialis 25, 2022

Kordelia Hatmaker uchroniła Anglię przed wojną z Francją, powstrzymała diaboliczne plany lorda Witloofa, uratowała króla i księżniczkę Georginę, przyczyniła się…

Zapowiedź: Jak to zbudować?

Zapowiedź: Jak to zbudować?

Kasiawrz 29, 2021

Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie się przekrzywiła? W jaki sposób buduje się mosty? Jak powstaje cegła? Ta książka odpowiada na…