Lulu i Drapek

Date
cze, 23, 2023
Comments
Możliwość komentowania Lulu i Drapek została wyłączona

Lulu jest pięcioletnią dziewczynką, która nie może doczekać się urodzin. Ma swoje urodzinowe marzenia, a niemożność ich spełnienia doprowadza ją do rozpaczy. Rozdrażniona zasypia, a we śnie przeżywa niesamowite przygody ze swoim najmilszym kotem Drapkiem. To właśnie przyjaciel Drapek wyjaśnia dziewczynce, dlaczego nie może mieć wszystkiego, o czym zamarzy. Ukochany Kot zabiera także swoją pięcioletnią panią na wyprawę, która pozwoli jej zrozumieć tak abstrakcyjne pojęcia jak zdrowie, czy szczęście. Jest jej przewodnikiem i mentorem. To dzięki jego wyjaśnieniom pojętna dziewczynka zaczyna lepiej rozumieć system wartości i przestaje się obrażać na rodziców.

Moja opinia i przemyślenia

W barwnym snach dziewczynka poznaje, jak wygląda świat dorosłych i ich problemy, odwiedza tajemnicze krainy, których mieszkańcy mają różne poglądy na życie, co doprowadza do konfliktu i przyczynia się do wynaturzeń pięknych idei. Na szczęście, jak to w książkach dla dzieci bywa, wszystko dobrze się kończy.

Książka ma spory potencjał dydaktyczny. Ciekawie tłumaczy zawiłe pojęcia świata dorosłych, a senne przygody Lulu dostosowane są do wieku odbiorcy. Podział na rozdziały ułatwia czytanie na raty, co przy małym odbiorcy jest bardzo istotne. Można mieć zastrzeżenia do języka tekstu, widoczne są niedociągnięcia w budowie zdań i słaba korekta.

Niewątpliwym mankamentem książki jest brak ilustracji, a w przypadku książek dla dzieci przedszkolnych to jest jednak ważny element. Tu dorosły może najwyżej zaproponować wspólne malowanie przygód Lulu i Drapka.

Na zakończenie

Pomysł na fabułę bardzo mi się podobał, jednak w trakcie głośnego czytania, przeszkadzała mi karkołomna składnia zdań, powodująca wypadanie z rytmu czytania. Od książek dla dzieci wymagałabym większej dbałości o język i jednak choć kilka barwnych ilustracji, które maluchy uwielbiają.

Anna Kruczkowska


Autor: Eugenia Pryczepa
Ilustrator: brak ilustracji
Tytuł: Lulu i Drapek
Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-02-01
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788383133232
Liczba stron: 124


 

21 czerwca 2023
26 czerwca 2023

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten

Michellelut 2, 2021

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – Isabel Thomas, Robert Klanten Powiadają, że matematyka to królowa nauk…

Kuku i Rajtek sprzątają pokój – Monika Kamińska

Kuku i Rajtek sprzątają pokój – Monika Kamińska

Kasiacze 21, 2022

Uwielbiam książkowe przygody Kuku. Te książeczki towarzyszą nam od trzech lat i, pomimo że mój syn sięga już po bardziej…

Światowy Dzień Książki dla dzieci wraz z wydawnictwem Znak Emotikon!

Światowy Dzień Książki dla dzieci wraz z wydawnictwem Znak Emotikon!

Kasiamar 30, 2021

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Nie możecie tego przegapić, a Szkrabajkowa ekipa szykuje się na ten dzień z wielką…

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska

Szkrabajekgru 20, 2021

Projekt Święta – Magdalena Szczepańska Kiedy pięcioletni przedszkolak Wiktorek na początku adwentu wpadł na świetny pomysł, podzielił się nim ze…

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Szkrabajeksie 12, 2020

Lato to idealna pora na odpoczynek i… urocze lektury! A nie ma lepszej frajdy dla dzieci niż wesołe opowiastki, które…