Dziwo

Date
cze, 26, 2023
Comments
Możliwość komentowania Dziwo została wyłączona

Z literaturą dziecięcą jestem za pan brat. Jednak swoją sympatię kierowałam jak dotąd do książek napisanych dla grupy wiekowej 10+. Ostatnio wszystko w moim życiu staje na głowie i tak też jest w tym przypadku – zaczęłam sięgać po pozycje dla młodszych dzieci, żeby zobaczyć które z nich są wartościowe, a które niekoniecznie.

Kilka słów o książce

„Dziwo” to króciutka książeczka dla najmłodszych, w której poznajemy świnkę morską. Trafia ona do domu małej dziewczynki Kit, jako jej prezent Niespodzianka. Ubrana w strój do judo kawia domowa staje się wyrzutkiem wśród innych pupili zamieszkujących w tym domu.

Moja opinia i przemyślenia

Chociaż książeczka ma zaledwie 32 strony, jestem w niej ogromnie zakochana. W piękny sposób zostało pokazane to, że zawsze warto być tylko sobą. To, że ktoś nie akceptuje naszego wyglądu, czy charakteru nie oznacza, że dla kogoś innego nie będą to cechy, za które właśnie zapała do nas sympatią. „Dziwo” pozwala nam zauważyć, że brak akceptacji ze strony innych jest zazwyczaj wynikiem niewiedzy lub strachu. Często wystarczy podarowanie jednej małej szansy, żeby zauważyć, że świat jest piękniejszy, gdy się od siebie różnimy. Być może zwykła rozmowa sprawi, że to co obce i dziwne okaże się czymś zupełnie wyjątkowym i przyjaznym.

Na uznanie zasługuje zdecydowanie kreska. Ilustracje są po prostu śliczne. Pozwoliły mi wrócić myślami do własnych dziecięcych lat. Barwne, a jednocześnie niekłujące w oczy obrazki przykuwają wzrok. Ilustracje tuż obok treści również opowiadają historię – tutaj nie wszystko co napisane zostało przedstawione na obrazku i na odwrót – nie wszystko, co znajduje się na obrazku wynika z treści. Rysunki razem ze słowem pisanym stanowią całokształt – uzupełniają się nawzajem. Właśnie to sprawia, że ta książka jest tak wyjątkowa.

Na zakończenie

„Dziwo” będzie świetną książeczką do nauki czytania. Tekstu jest stosunkowo niewiele, więc maluch nie znuży się podczas składania literek. Będzie też ciekawym urozmaiceniem dziecięcych zabaw, który dodatkowo niesie ze sobą ważną lekcję, której muszą nauczyć się i ci mniejsi, i ci odrobinę starsi. Bardzo serdecznie polecam tę małą wielką pozycję.

Anita Szynal – Wójtowicz (ig: @atramentowaprzystan)


Autor: Zadie Smith, Nick Laird
Tłumaczenie: Wojciech Mann
Ilustrator: Magenta Fox
Tytuł: Dziwo
Tytuł oryginalny: Weirdo
Seria i nr tomu: –
Wydawnictwo: Znak
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-03-13
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 978-83-240-6617-9
Liczba stron: 32


 

23 czerwca 2023

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Adela. Jednorożec mimo wszystko – Lidivine Irolla

Adela. Jednorożec mimo wszystko – Lidivine Irolla

Martalut 6, 2021

Czterolistne koniczynki, tęcza, królicze łapki i przepiękny złoty róg jednorożca. Tak wiele talizmanów i symboli, którymi chcemy otaczać się każdego…

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kasialis 16, 2022

Kicia Kocia to jedna z ulubionych bohaterek książeczek dla dzieci. Nic dziwnego – jej przygody są intrygujące dla najmłodszych, napisane lekko i…

Smocza Straż. Gniew Króla smoków – Brandon Mull

Smocza Straż. Gniew Króla smoków – Brandon Mull

Kasiasty 3, 2022

Smocza Straż. Gniew Króla smoków – Brandon Mull Jak walczyć ze smokami? Zwłaszcza kiedy obraziło się ich króla? Czy Twierdza…

Kora i Koło Roku – Mira Droga

Kora i Koło Roku – Mira Droga

Kasialis 17, 2022

Kora jest małą, siedmioletnią dziewczynką, która pomaga mamie przygotować kowen. Rodzicielka naszej bohaterki jest wiedźmą i wraz ze swoimi przyjaciółkami spotyka…

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Kasiamaj 29, 2023

Jakie są potwory? Gdy zapytacie o to swoje dzieci, na pewno wykrzykną, iż są straszne okropne, wywołują koszmary i nie…