Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem

Date
mar, 24, 2023
Comments
Możliwość komentowania Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem została wyłączona

Okres buntu, konflikt pokoleń, nierozważna, nieodpowiedzialna młodzież – to tylko niektóre określenia, jakie słyszymy w odniesieniu do młodych ludzi i ich stosunków ze światem. Jeśli dołożymy do tego wymagania, by taki człowiek się uczył, bo trzeba mieć zawód, utrzymać się i mieć kasę, to obraz wychodzi raczej kiepski. Na szczęście są ludzie, wśród nich Mikołaj Marcela, którzy widzą, z jakimi wyzwaniami na co dzień spotykają się nastolatkowie, jak jest im trudno z samymi sobą i którzy chcą pomóc im zrozumieć siebie, a potem świat. Dokładnie w tej kolejności.

Jako rodzic jestem tą książką zachwycona, jako pedagog – jeszcze bardziej. Podzielam pogląd autora, że nasz system edukacji jest zdecydowanie przestarzały, robiący czasem więcej krzywdy, niż pożytku i tylko mądrzy nauczyciele i rodzice są w stanie cokolwiek uratować. Jednak oni również czasem potrzebują wskazówek, bo gdzieś im umknęło, jak „wól cielęciem był”. I chwała Marceli za to, że przypomina, tłumaczy w sposób prosty i zrozumiały nie tylko, że trzeba wzajemnego zrozumienia i komunikacji, ale też wszelkie mechanizmy,które sprawiają, że tak jest i już. I że żadna walka tego nie zmieni, a tylko pogłębi frustrację.

Książka w zasadzie skierowana jest do młodych ludzi. By ich podbudować, obudzić w nich pasję, entuzjazm, miłość do siebie i wiarę w przyszłość, o którą mogą walczyć już teraz. Może nie taką, jak widzą to dorośli, ale lepszą, bo ich, skrojoną na miarę. Jednak z mojej perspektywy bardzo ważne jest, by poznali ją też rodzice. Żeby poznali zmiany nie tylko hormonalne okresu dojrzewania, o których się naprawdę dużo mówi, ale też te w dziejące się w mózgu. Oraz zmiany społeczne, kulturowe i technologiczne, które nie są tylko samym złem i ich zrozumienie pomoże w zrozumieniu siebie nawzajem, wypracowaniu nowych metod i wychowaniu szczęśliwych ludzi. Bo chyba o to chodzi wszystkim, i nastolatkom, i ich rodzicom, by w przyszłości być szczęśliwym.

Książka jest podzielona na tematyczne rozdziały, można je czytać po kolei, ale i wracać lub zaczynać od tych najbardziej w danej chwili aktualnych. Co więcej, na końcu każdego jest szybka ściąga i miejsce na własne notatki. To czyni z tej książki nie poradnik, ale przyjaciela, który służy radą, pomocą, ale i popycha do działania. Zdecydowanie przypadła do gustu mojej młodej nastolatce. Pobudziła ją do działania, otworzyła oczy na nowe możliwości poznania.

Serdecznie polecam pogubionym nastolatkom, ich rodzicom i wszystkim, których los dzieciaków nie jest obojętny. Prosta forma, jeszcze prostszy język i wpadające w oko ilustracje na pewno uprzyjemnią i tak fascynującą lekturę.

Katarzna Boroń


Autor: Mikołaj Marcela

 Ilustrator: Marta Krzywicka

 Tytuł: Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem

 Wydawnictwo: You&Ya

 Wydanie: I

 Data wydania: 2023-02-01

 Kategoria: poradnik dla młodzieży, dla rodziców

 ISBN: 9788328725706

 Liczba stron: 256


27 marca 2023

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Jesienna nowość dla fanów Pucia.

Jesienna nowość dla fanów Pucia.

Kasiapaź 13, 2020

Jesień dla fanów Pucia i jego rodziny, jest  wtym roku bardzo owocna! Już 12 listopada (uwaga!, zapiszcie tę datę w…

Zadbajmy o zdrowie psychiczne nauczycielek i nauczycieli | Szkoła Dobrostanu Fundacji Szkoła z Klasą

Zadbajmy o zdrowie psychiczne nauczycielek i nauczycieli | Szkoła Dobrostanu Fundacji Szkoła z Klasą

Kasiakwi 26, 2023

Brak równowagi, rozproszenie i multitasking to chleb powszedni wszystkich członków i członkiń szkolnej społeczności. Lekcje, na których trudno się skupić,…

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Szkrabajeklis 9, 2020

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak Toto i Titi chodzą do pierwszej klasy. Nie byłoby w tym nic…

dummy-img

Zwariowane opowieści – Gudule

Bujaczeklip 30, 2020

Piękne królewny, dzielni rycerze, złe wilki i wiele innych postaci. Chyba każdy z nas pamięta baśnie i to, co sobą…

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Kasiacze 29, 2022

Mam wielką,żeby nie powiedzieć ogromną słabość do książek, w których mogę znaleźć ilustracje autorstwa Emilii Dziubdziak. Są piękne,tajemnicze,cudowne i można…