Bajka o lęku – Agnieszka Jucewicz

Date
sty, 07, 2023

Książki dla dzieci zawsze urzekają mnie prostotą z jaką autorzy poruszają ciężkie tematy. W przypadku “Bajki o lęku” Agnieszki Jucewicz jest podobnie. Ba, autorka nawet zwraca uwagę, że główni dorośli bohaterowie z lękiem i rozmawianiu o nim sobie nie radzą.

Książka opowiada o nietypowej rodzinie. Oto państwu Człowieczyńskim, którzy długo nie mogli doczekać się dziecka, rodzą się pięcioraczki. I to wcale nie jest najciekawsza informacja, bowiem charakterem każde z nich jest diametralnie różne. Tak oto poznajemy zawsze uśmiechniętą optymistyczną Radość, wiecznie wojującą Złość, Smutek z nosem na kwintę i zapłakanymi oczętami, ciągle fukającym Wstrętem jak i chowającym się pod kocykiem Lękiem. O ile z pierwszą czwórką rodzice zdołali sobie jakoś poradzić, bo znaleźli sposoby na łagodzenie Złości czy Smutku oraz zrozumienie Wstrętu, o tyle wobec Lęku byli bezsilni. Jak zauważa autorka “w klatce piersiowej czuli czasem taki ciężar, jakby im tam ktoś wsadził dwudziestokilogramowy kamień”.

Autorka zwraca uwagę, że głównym problemem Człowieczyńskich był brak rozmów na trudne tematy. Stąd niezrozumienie małego Lęczku. Dopiero wizyta w przedszkolu i poznanie pani, która o wszystkim porozmawia, ba, przyzna się sama, że posiada lęki, pozwoliło maluchowi przestać się bać. Nie wszystkiego, ale przecież każdy z nas, dorosłych, ma swoje strachy.

Książki o emocjach to te pozycje literatury dziecięcej, które z chęcią kupuję, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie pora sięgnąć po jedna z nich. Bo choć mogłoby się wydawać, że taka “Bajka o lęku” Agnieszki Jucewicz, z rysunkami Marianny Sztymy, jest przeznaczona raczej dla przedszkolaków, to z wielką uwagą została przeczytana także przez moje dzieci szkolne. Wszak ze strachem można mieć problem w każdym wieku. Polecam pozycję każdemu.

Monika Kilijańska


Autor: Agnieszka Jucewicz

Ilustrator: Marianna Sztyma
Tytuł: Bajka o lęku

Wydawnictwo: Agora
Wydanie:I

Data wydania: 28.09.2022

Kategoria: książka dla dzieci
ISBN: 9788326839733

Liczba stron:64


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ada nie chce spać – Barbara Wicher

Ada nie chce spać – Barbara Wicher

Kasiamaj 24, 2022

Czy Wasze pociechy, gdy nadchodzi wieczór, nie chcą kłaść się spać? Wtedy wszystko wydaje się lepsze, wspanialsze, ciekawsze. Zabawki wtedy…

Jak nie dać się zjeść. Młodzi przyrodnicy

Jak nie dać się zjeść. Młodzi przyrodnicy

Szkrabajekcze 10, 2022

Młodzi Przyrodnicy to jedna z najlepszych serii, jakie można podsunąć kilkuletnim miłośnikom otaczającej nas natury. Każda książeczka jest poświęcona innemu…

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasialis 13, 2021

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie Kto nie kocha bajek Disneya? Wychowałam się na nich, jeszcze…

Operacja Księga Czarodzieja – Jorn Lier Horst

Operacja Księga Czarodzieja – Jorn Lier Horst

Szkrabajekwrz 1, 2021

Operacja Księga Czarodzieja – Jorn Lier Horst “Tam idzie pani, którą przecinano piłą na pół. – Dziadek Franz wskazał za…

Atlas zjaw i potworów z całego świata – Federica Magrin

Atlas zjaw i potworów z całego świata – Federica Magrin

Bujaczeklis 1, 2021

Atlas zjaw i potworów z całego świata – Federica Magrin Zjawy, mary i duchy. W zależności od kultur i historii…