Biblia. Dobra nowina opowiedziana dzieciom

Date
lut, 13, 2023
Comments
Możliwość komentowania Biblia. Dobra nowina opowiedziana dzieciom została wyłączona

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazała się książka Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom autorstwa Lodovicy Cimy, przedstawiająca w prostej formie wybrane treści z Pisma Świętego. Podobnych publikacji na rynku wydawniczym jest już kilka – jak choćby znana od dekad Biblia w obrazkach dla najmłodszych. Warto jednak nadmienić, iż książka Cimy otrzymała w Polsce Imprimatur biskupa Andrzeja Kalety.

Wartościowe wnętrze

Na książkę składa się ponad 50 opowiadań opartych o fragmenty Starego i Nowego Testamentu Pisma Świętego. Na okładce czytamy, iż po książce możemy oczekiwać „barwnego języka opowieści”, jednak – według mnie – jest to pewne nadużycie. Język opowieści jest składny, poprawny i nie można mu wiele zarzucić, jednak jest on bardzo prosty. Nie jest to zarzut w stosunku do autorki, bowiem opowieści mają za zadanie przekazać specyficzne teksty Biblii poprawnie, a jednocześnie w sposób dostosowany do możliwości pojmowania dziecka – i tak w dużej mierze jest.

Piękna prostota

Treści prowadzone są w sposób niemal czysto fabularny, nie wyjaśniają zatem złożonych treści teologicznych. Tłumaczą je w stopniu podstawowym. Jako lektura przeznaczona dla bardzo młodego czytelnika, „Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom” wprowadza w świat Biblii w sposób uproszczony. W tym zakresie odgrwa dobrze swoją rolę. Co więcej, stanowi lekturę, która autentycznie może zainteresować dziecko na równi z wieloma publikacjami dla dzieci niezaangażowanymi teologicznie.

Książka ma ciekawą szatę graficzną. Rysunki pod pewnym względem towarzyszą prostocie tekstu – są dziecinne, łagodne. Jednak mają w sobie pewną głębię, jakiś rys bardziej wymowny. Jednocześnie są na tyle wyraziste, że z większości łatwo można odgadnąć fragment Pisma Świętego, jaki reprezentują. Rysunki są bezapelacyjnie największym atutem publikacji.

Na zakończenie

Książka została pomyślana jako prezent. Przed stroną tytułową umieszczono stronę przeznaczoną na umieszczenie stosownych informacji o obdarowywanym, darczyńcy i okazji obdarowania. Sam sposób wydania również jest nieco uroczysty – bardzo estetyczny, na solidnym kredowym papierze i w twardej oprawie. Myślę, że jako prezent – zwłaszcza z okazji zaangażowanych religijnie, jak choćby I Komunia Święta – jest całkiem sensowną alternatywą.

Iwona Ladzińska


Autor: Lodovica Cima
Tytuł: “Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom”
Wydawnictwo: Jedność
Seria i nr tomu: –
Język oryginału: włoski
Tytuł oryginału: “Ti racconto la bibbia”
Język wydania: polski
Tłumacz: Dr Dariusz Chodyniecki
Ilustracje: Chiara Fedele
Wydanie: I
Data wydania: 24.03.2022
Kategoria: religia, chrześcijaństwo, Biblia, dla dzieci
ISBN: 978-83-8144-476-7
Liczba stron: 304


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Dolina Stokrotek

Dolina Stokrotek

Szkrabajekcze 30, 2023

Amelka ma uratować świat. A Gutek każdego dnia ratuje Marbellę. Tak to już jest w tym cyklu, że każdy ma…

Jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe? Nowy poradnik dla rodziców

Jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe? Nowy poradnik dla rodziców

Kasiawrz 16, 2022

Wysoka wrażliwość stawia wymagania. Pragnie akceptacji pełnej zrozumienia. Nie jest wymysłem naszych czasów. Wrażliwość przetwarzania sensorycznego stanowi przedmiot wielu badań…

Przygody Misia Paddingtona-Wodne kolorowanki

Przygody Misia Paddingtona-Wodne kolorowanki

Martalut 11, 2022

My rodzice wiemy, jak bardzo dzieci potrafią zafiksować się na jednej ulubionej postaci. Oglądać, otaczać się zabawkowymi wersjami ukochanych bohaterów, a…

Matyldo, niedługo święta! – Alexander Steffensmeiler

Matyldo, niedługo święta! – Alexander Steffensmeiler

Kasialis 29, 2020

Matyldo, niedługo święta! – Alexander Steffensmeiler Krowa Matylda to zabawna bohaterka serii książeczek dla starszych i młodszych czytelników. W tej…

dummy-img

BOBAS ODKRYWA NAUKĘ – Fizyka kwantowa, Grawitacja, Energia odnawialna, Termodynamika

Kasiakwi 8, 2020

Jestem rodzicem, który uważa, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, a czym skorupka za młodu nasiąknie, to zaowocuje w…