Biblia. Dobra nowina opowiedziana dzieciom

Date
lut, 13, 2023
Comments
Możliwość komentowania Biblia. Dobra nowina opowiedziana dzieciom została wyłączona

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazała się książka Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom autorstwa Lodovicy Cimy, przedstawiająca w prostej formie wybrane treści z Pisma Świętego. Podobnych publikacji na rynku wydawniczym jest już kilka – jak choćby znana od dekad Biblia w obrazkach dla najmłodszych. Warto jednak nadmienić, iż książka Cimy otrzymała w Polsce Imprimatur biskupa Andrzeja Kalety.

Wartościowe wnętrze

Na książkę składa się ponad 50 opowiadań opartych o fragmenty Starego i Nowego Testamentu Pisma Świętego. Na okładce czytamy, iż po książce możemy oczekiwać „barwnego języka opowieści”, jednak – według mnie – jest to pewne nadużycie. Język opowieści jest składny, poprawny i nie można mu wiele zarzucić, jednak jest on bardzo prosty. Nie jest to zarzut w stosunku do autorki, bowiem opowieści mają za zadanie przekazać specyficzne teksty Biblii poprawnie, a jednocześnie w sposób dostosowany do możliwości pojmowania dziecka – i tak w dużej mierze jest.

Piękna prostota

Treści prowadzone są w sposób niemal czysto fabularny, nie wyjaśniają zatem złożonych treści teologicznych. Tłumaczą je w stopniu podstawowym. Jako lektura przeznaczona dla bardzo młodego czytelnika, „Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom” wprowadza w świat Biblii w sposób uproszczony. W tym zakresie odgrwa dobrze swoją rolę. Co więcej, stanowi lekturę, która autentycznie może zainteresować dziecko na równi z wieloma publikacjami dla dzieci niezaangażowanymi teologicznie.

Książka ma ciekawą szatę graficzną. Rysunki pod pewnym względem towarzyszą prostocie tekstu – są dziecinne, łagodne. Jednak mają w sobie pewną głębię, jakiś rys bardziej wymowny. Jednocześnie są na tyle wyraziste, że z większości łatwo można odgadnąć fragment Pisma Świętego, jaki reprezentują. Rysunki są bezapelacyjnie największym atutem publikacji.

Na zakończenie

Książka została pomyślana jako prezent. Przed stroną tytułową umieszczono stronę przeznaczoną na umieszczenie stosownych informacji o obdarowywanym, darczyńcy i okazji obdarowania. Sam sposób wydania również jest nieco uroczysty – bardzo estetyczny, na solidnym kredowym papierze i w twardej oprawie. Myślę, że jako prezent – zwłaszcza z okazji zaangażowanych religijnie, jak choćby I Komunia Święta – jest całkiem sensowną alternatywą.

Iwona Ladzińska


Autor: Lodovica Cima
Tytuł: “Biblia. Dobra Nowina opowiedziana dzieciom”
Wydawnictwo: Jedność
Seria i nr tomu: –
Język oryginału: włoski
Tytuł oryginału: “Ti racconto la bibbia”
Język wydania: polski
Tłumacz: Dr Dariusz Chodyniecki
Ilustracje: Chiara Fedele
Wydanie: I
Data wydania: 24.03.2022
Kategoria: religia, chrześcijaństwo, Biblia, dla dzieci
ISBN: 978-83-8144-476-7
Liczba stron: 304


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Moja wielka rodzina – Gedra Raidt

Moja wielka rodzina – Gedra Raidt

Kasialis 1, 2021

Przychodzi czas, gdy dzieci wykazują wielkie zaintrygowanie swoją rodziną. Zaczynają pytać – kim byli ich przodkowie? Ile mają cioci, wujków?…

Zapowiedź: Dziwo

Zapowiedź: Dziwo

Kasiamar 1, 2023

Ujmująca opowieść o tym, że warto być sobą, a to, że się różnimy, czyni świat piękniejszym. Świnka morska w stroju…

Międzynarodowy Dzień Batmana!

Międzynarodowy Dzień Batmana!

Kasiawrz 17, 2021

W tym roku Dzień Batmana, czyli święto fanów i sprzedawców komiksów o Mrocznym Rycerzu, przypada w sobotę, 18 września. Tego…

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasialis 13, 2021

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie Kto nie kocha bajek Disneya? Wychowałam się na nich, jeszcze…

Kreatywność, zabawa i nauka, czyli nowa misja Neli

Kreatywność, zabawa i nauka, czyli nowa misja Neli

Bujaczekpaź 26, 2020

Rozwijanie wyobraźni, a także umiejętności twórczego i logicznego myślenia u dzieci to zadanie, przed którym stoi każdy rodzic. Jak to…