Zagadkowe zniknięcie. Pozytywka tom 4-Carbone

Date
sie, 12, 2022

Gdy spotkamy na swej drodze nowych ludzi, często ufamy im bezgranicznie, zakładając, że są oni po naszej stronie. To czy kroczymy właściwą ścieżką, nie wyjaśni się od razu. Niepewność pojawia się nieoczekiwanie, w małych dawkach. Początkowo nawet jej nie zauważasz. Nela też nie widzi tajemnic i niedopowiedzeń, które ją otaczają. Cóż złego może na nią czekać w Pandorii, którą wcześniej ochraniała jej mama? Dziewczynka czuje, że rodzące się pytania znajdą odpowiedzi właśnie tam. Gdy więc znajduje tajemniczy klucz, postanawia wybrać się do świata, skrywającego się w pozytywce i dowiedzieć się czego strzeże.

Na miejscu jednak rozprasza ją zagadkowe zniknięcie i doniesienia o łamaniu prawa. Nela jest zaskoczona tym, czego dotyczy owo prawo. Jej oburzenie zmieszane z odwagą sprawia, że młoda strażniczka postanawia rozmówić się z samym władcą i prosić go o zmianę. Czy głos jednostki jest w stanie zdziałać więcej niż kiedykolwiek? Dziewczynka wraz z przyjaciółmi wpada w kłopoty, ale poczucie niesprawiedliwości nie pozwala jej stać bezczynnie i czekać na karę. Co z tego wyniknie? Czy tajemnica klucza wyjdzie na jaw?

Zagadkowe zniknięcie

Nie możemy doczekać się każdej odsłony serii, gdyż Pozytywka rozpaliła w naszych sercach miłość do tajemnic i podążania w nieznane. Zatem nic dziwnego, że Zagadkowe zniknięcie szybko odnalazło miejsce na naszej półce i stanowiło podstawę wieczornej przygody w świecie zamkniętym w niepozornej pozytywce. To wciąż lekki język i świetnie rozpisany scenariusz, który uzależnia czytelnika i nie daje szansy na zapomnienie szczegółów. Autorka znakomicie przeplata wątki fantastyczne z na wskroś realnymi problemami. Przyjaźń miesza się z odwagą, a tajemnice z odpowiedziami, na które nie zawsze jest się gotowym. Przygoda, magia i nieznane to kwintesencja Pozytywki. Trzeba jednak przyznać, że powoli w Zagadkowe zniknięcie wdziera się mrok i niepokój, które są zapowiedzią czegoś głębszego i równie fascynującego co sama Pandoria.

Wśród ilustracji

Jérôme Gillet, czyli Gije przekonał mnie swoją kreską już przy pierwszym tomie. Jego zabawa światłocieniem i grubością poszczególnych linii stanowi niesamowitą ucztę dla oka. Barwy kuszą przygodą, kreska obiecuje realny świat pełen magii, a emocje, których nie brakuje na twarzach postaci, stanowią o głębi i pomyśle na ich rozwój. Zagadkowe zniknięcie to ponownie pełna barw Pandoria, lecz tym razem pełna jest ona, cieni przemykających niespiesznie. Do tej pory szarości i ciemniejsze barwy zarezerwowane były dla domu Neli, gdzie wciąż czuć smutek i pustkę spowodowane śmiercią mamy. Tym razem światy zdają się przenikać i mieć ze sobą o wiele więcej wspólnego. Czytelniczo i graficznie majstersztyk.

Wśród bohaterów

Nela dorasta, powoli stara się układać swoje życie po utracie matki, równocześnie chcąc poznać tajemnice, które zawiera pamiętnik i skrywają mieszkańcy pozytywki. Zaskakuje odwagą i pewnością siebie. Nie ufa w pełni wszystkim, jednak nikomu nie odmawia pomocy. Jesteśmy zachwyceni jej postawą i tym jak zmienia się na naszych oczach. Dziewczynka rozwiązuje zagadki i uczy się życia na nowo. Wciąż tęskni, ale nie zatrzymuje się w dążeniu do nowo obranych celów. Ciekawe co będzie dalej?

Podsumowanie

Zagadkowe zniknięcie to godny następca poprzednich tomów serii. To wciąż nutka przygody, cień nieznanego i rodzących się przyjaźni. Historia Neli pokazuje, że nawet po stracie bliskiej osoby w naszym życiu czeka wiele tajemnic do odkrycia. Nie oznacza to, że zabraknie w nim miejsca na wciąż żywą pamięć o tych, którzy odeszli. Magiczny i dobrze dopracowany scenariusz tworzy przepiękną opowieść, której każdy chce się stać częścią. Warstwa ilustracyjna tworzy most pomiędzy naszą wyobraźnią a opowieścią spisaną piórem Bénédicte Carboneill. Dopełnia idealnie świat stworzony piórem i pędzlem, który ożywa w umyśle czytającego.


Scenariusz:  Bénédicte Carboneill ( Carbone)

Rysunki: Jérôme Gillet ( Gije)

Tłumaczenie:  Maria Mosiewicz 

Tytuł: Zagadkowe zniknięcie 

Tytuł oryginału: La myst? rieuse disparition

Seria i nr tomu: Pozytywka (tom 4)

Wydawnictwo: Egmont 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-06-15

Kategoria: fantastyka, komiks 

ISBN: 9788328150614

Liczba stron: 56


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zimne wody Wenisany – Linior Goralik

Zimne wody Wenisany – Linior Goralik

Kasiawrz 29, 2021

Zimne wody Wenisany – Linior Goralik „Zimne wody Wenisany” to książka, która zaczyna się dosyć dziwnie. Kilka pierwszych stron wprawiło…

Opowiedz mi, dziadku. Książka do przechowywania wspomnień

Opowiedz mi, dziadku. Książka do przechowywania wspomnień

Szkrabajekgru 15, 2020

Opowiedz mi, dziadku. Książka do przechowywania wspomnień Kochany Dziadku, “opisz, proszę, jakąś ciekawą historię, którą przeżyłeś…” Jak cudowna jest to…

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Szkrabajeksie 12, 2020

Lato to idealna pora na odpoczynek i… urocze lektury! A nie ma lepszej frajdy dla dzieci niż wesołe opowiastki, które…

Smerfy i Krakukas

Smerfy i Krakukas

Szkrabajekcze 1, 2022

I oto znów przed nami porcja, a nawet dwie, bo w tym zeszycie znajdziemy dwie opowieści, o przygodach niebieskich Smerfów,…

Łapa w górę – Ewa Zgrabczyńska

Łapa w górę – Ewa Zgrabczyńska

Kasiakwi 18, 2021

Łapa w górę – Ewa Zgrabczyńska Jak wygląda świat oczami psa? A dokładnie dwoma parami oczu młodych łajek, które przybyły…