Zagadkowe zniknięcie. Pozytywka tom 4-Carbone

Date
sie, 12, 2022

Gdy spotkamy na swej drodze nowych ludzi, często ufamy im bezgranicznie, zakładając, że są oni po naszej stronie. To czy kroczymy właściwą ścieżką, nie wyjaśni się od razu. Niepewność pojawia się nieoczekiwanie, w małych dawkach. Początkowo nawet jej nie zauważasz. Nela też nie widzi tajemnic i niedopowiedzeń, które ją otaczają. Cóż złego może na nią czekać w Pandorii, którą wcześniej ochraniała jej mama? Dziewczynka czuje, że rodzące się pytania znajdą odpowiedzi właśnie tam. Gdy więc znajduje tajemniczy klucz, postanawia wybrać się do świata, skrywającego się w pozytywce i dowiedzieć się czego strzeże.

Na miejscu jednak rozprasza ją zagadkowe zniknięcie i doniesienia o łamaniu prawa. Nela jest zaskoczona tym, czego dotyczy owo prawo. Jej oburzenie zmieszane z odwagą sprawia, że młoda strażniczka postanawia rozmówić się z samym władcą i prosić go o zmianę. Czy głos jednostki jest w stanie zdziałać więcej niż kiedykolwiek? Dziewczynka wraz z przyjaciółmi wpada w kłopoty, ale poczucie niesprawiedliwości nie pozwala jej stać bezczynnie i czekać na karę. Co z tego wyniknie? Czy tajemnica klucza wyjdzie na jaw?

Zagadkowe zniknięcie

Nie możemy doczekać się każdej odsłony serii, gdyż Pozytywka rozpaliła w naszych sercach miłość do tajemnic i podążania w nieznane. Zatem nic dziwnego, że Zagadkowe zniknięcie szybko odnalazło miejsce na naszej półce i stanowiło podstawę wieczornej przygody w świecie zamkniętym w niepozornej pozytywce. To wciąż lekki język i świetnie rozpisany scenariusz, który uzależnia czytelnika i nie daje szansy na zapomnienie szczegółów. Autorka znakomicie przeplata wątki fantastyczne z na wskroś realnymi problemami. Przyjaźń miesza się z odwagą, a tajemnice z odpowiedziami, na które nie zawsze jest się gotowym. Przygoda, magia i nieznane to kwintesencja Pozytywki. Trzeba jednak przyznać, że powoli w Zagadkowe zniknięcie wdziera się mrok i niepokój, które są zapowiedzią czegoś głębszego i równie fascynującego co sama Pandoria.

Wśród ilustracji

Jérôme Gillet, czyli Gije przekonał mnie swoją kreską już przy pierwszym tomie. Jego zabawa światłocieniem i grubością poszczególnych linii stanowi niesamowitą ucztę dla oka. Barwy kuszą przygodą, kreska obiecuje realny świat pełen magii, a emocje, których nie brakuje na twarzach postaci, stanowią o głębi i pomyśle na ich rozwój. Zagadkowe zniknięcie to ponownie pełna barw Pandoria, lecz tym razem pełna jest ona, cieni przemykających niespiesznie. Do tej pory szarości i ciemniejsze barwy zarezerwowane były dla domu Neli, gdzie wciąż czuć smutek i pustkę spowodowane śmiercią mamy. Tym razem światy zdają się przenikać i mieć ze sobą o wiele więcej wspólnego. Czytelniczo i graficznie majstersztyk.

Wśród bohaterów

Nela dorasta, powoli stara się układać swoje życie po utracie matki, równocześnie chcąc poznać tajemnice, które zawiera pamiętnik i skrywają mieszkańcy pozytywki. Zaskakuje odwagą i pewnością siebie. Nie ufa w pełni wszystkim, jednak nikomu nie odmawia pomocy. Jesteśmy zachwyceni jej postawą i tym jak zmienia się na naszych oczach. Dziewczynka rozwiązuje zagadki i uczy się życia na nowo. Wciąż tęskni, ale nie zatrzymuje się w dążeniu do nowo obranych celów. Ciekawe co będzie dalej?

Podsumowanie

Zagadkowe zniknięcie to godny następca poprzednich tomów serii. To wciąż nutka przygody, cień nieznanego i rodzących się przyjaźni. Historia Neli pokazuje, że nawet po stracie bliskiej osoby w naszym życiu czeka wiele tajemnic do odkrycia. Nie oznacza to, że zabraknie w nim miejsca na wciąż żywą pamięć o tych, którzy odeszli. Magiczny i dobrze dopracowany scenariusz tworzy przepiękną opowieść, której każdy chce się stać częścią. Warstwa ilustracyjna tworzy most pomiędzy naszą wyobraźnią a opowieścią spisaną piórem Bénédicte Carboneill. Dopełnia idealnie świat stworzony piórem i pędzlem, który ożywa w umyśle czytającego.


Scenariusz:  Bénédicte Carboneill ( Carbone)

Rysunki: Jérôme Gillet ( Gije)

Tłumaczenie:  Maria Mosiewicz 

Tytuł: Zagadkowe zniknięcie 

Tytuł oryginału: La myst? rieuse disparition

Seria i nr tomu: Pozytywka (tom 4)

Wydawnictwo: Egmont 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-06-15

Kategoria: fantastyka, komiks 

ISBN: 9788328150614

Liczba stron: 56


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Frigiel i Fluffy Początek. Na tropie skarbu – Frigiel, Ange

Frigiel i Fluffy Początek. Na tropie skarbu – Frigiel, Ange

Szkrabajeksty 6, 2021

Frigiel ma dziesięć lat, mieszka w wiosce Lanniel i niestety nie może się pochwalić popularnością wśród rówieśników. Może nawet wręcz…

100 zadań i zabaw dla każdego – Ewelina Protasewicz

100 zadań i zabaw dla każdego – Ewelina Protasewicz

Szkrabajekwrz 18, 2021

100 zadań i zabaw dla każdego – Ewelina Protasewicz Wyszukuję księgi ciekawych zadań, które mogą rozwiązywać zarówno dzieci, jak i…

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki!

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki!

Kasialut 12, 2021

Walentynkowa nowość od Wydawnictwa Zakamarki! Już niedługo dzień świętego Walentego. W tym roku celebrowany trochę inaczej, a wszystko przez pandemię…

Slow down dla dzieci

Slow down dla dzieci

Kasiasty 10, 2022

Zwolnij i popatrz na niezwykłe zjawiska, które cały czas dzieją się na świecie. Wielu z nich nie możemy dostrzec. O…

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Kasialis 30, 2022

Każdy z nas przez to przechodził. Najpierw czujemy zapach, potem je widzimy… CIASTO! Stoi na stole, a my nie możemy…