Tomek i przyjaciele. Bajeczki na dzień dobry. Przygody Misia Paddingtona. Bajeczki na dobranoc

Date
lip, 01, 2022

“Tomek i przyjaciele” to szalenie sympatyczny i cieszący się dużą popularnością serial animowany, oparty na serii książeczek dla dzieci, napisanych przez Wilberta Awdry’ego. Nic zatem dziwnego, że dzieciaki z wielkim entuzjazmem podchodzą do poznawania zarówno filmów, jak i publikacji z udziałem ulubionych bohaterów. Mały parowóz przeżywa chwile tak bardzo podobne do tego, co dzieje się wokół najmłodszych odbiorców, że natychmiast się z nim identyfikują, emocjonalnie podchodzą do przytrafiających się mu incydentów, potrafią zrozumieć, co nim kieruje, jakie ma pragnienia, jak radzi sobie z troskami. W książeczce „Tomek i przyjaciele”, wydanej przez HarperKids, na najmłodszych pasjonatów czytania czekają aż trzy opowieści wypełnione niezwykłymi przygodami.

Pierwsza opowieść „Kana zwalnia” pokazuje, jak ważne jest, aby potrafić się cieszyć drobnymi sprawami, od czasu do czasu spowalniać rytm codzienności, by dostrzegać różne szczegóły, uważnie obserwować świat wokół nas i zachwycać się jego pięknem. Podczas wyścigów Tomka i Kany do mostu w Vicarstown, to nie Tomek, ale elektryczna lokomotywa zawsze wygrywa. Jednakże pewnego dnia silnik Kany odmawia posłuszeństwa i za nic nie chce się uruchomić. Życzliwy mały parowóz postanawia pomóc i holuję Kanę do Harwick. Musi mocno starać się, aby wypełnić zadanie, które sobie narzucił. Ciężko mu idzie, zatem wpada na pomysł, by pojechać skrótem. I właśnie dzięki tej decyzji Kana po raz pierwszy ma okazję przyjrzeć się z górskiego szczytu, jak wygląda świat, który dotąd błyskawicznie przemierzała i nie miała okazji mu się przyjrzeć. Ileż wspaniałych cudów udało się obejrzeć Kanie i Tomkowi, jak fantastycznie bawili się, ale co to było i jakie jeszcze mieli przygody, musicie sami poznać, chwytając za książeczkę. Przesłanie zawarte w opowiadaniu przemawia zarówno do dziecka, jak i do czytającemu mu dorosłego, wywołuje uśmiech i wprawia w dobry nastrój.

Druga opowieść „Słowo Tomka” skupia się na konieczności dotrzymywania obietnic, tak aby nie zawieść innych i siebie samego. Nie zawsze chce się pomagać tym, którzy w jakiś sposób nam dokuczają, jednak Tomek to prawdziwy mistrz życzliwości, nawet jeśli skory do psot Diesel uwielbia się przechwalać, udowadniać wszystkim, że jest lepszy. A teraz pragnie pokazać, że potrafi pobić rekord Tomka w przewożeniu stosu belek kolejowych. Przepychanka o belki między spalinowozem i małym parowozem kończy się uszkodzeniem trzeciemu z pojazdów, Gabrysiowi, który cudem uniknął kraksy. I tym razem Tomek próbuje stanąć na wysokości zadania i proponuje, aby podzielić się wagonami unieruchomionego Gabrysia i zawieźć je do sortowni odpadów. Tomek i Diesel urządzają wyścigi, kto pierwszy dotrze na miejsce, stają się nieostrożni i znów pakują się w wielkie tarapaty. Jak skończy się ta przygoda? Kto będzie w stanie pomóc Tomkowi, który tak bardzo chce dotrzymać danej obietnicy? Jakie jeszcze niespodzianki go spotkają? Historia zwraca też uwagę na aspekty recyklingu, o którym warto wspominać już najmłodszym, w celu ratowania naszej planety.

A skoro o planecie mowa, to trzecia opowieść „Ważna misja” związana jest z misją kosmiczną. Pociągi muszą dostarczyć na czas części rakiety do portu, by mogła wystrzelić w kosmos. Podekscytowane lokomotywy zastanawiają się, która z części rakiety jest najważniejsza i komu przyjdzie ją z wielkim honorem przewieść, gdyż dopiero na miejscu moduły rakiety zostaną połączone. Tomek martwi się, że on ma przewieźć tylko akumulator, taką małą część, a pragnie dostarczyć wielki ładunek, jak skrzydła czy silnik. W trakcie transportu dochodzi do wielu zdarzeń, które szybko udowodniają, że każde zadanie powierzone lokomotywom jest równie ważne, a najlepiej wykonywać je w zgodzie i ramach współpracy. Wszystkie bajeczki traktują o przyjemności udzielania pomocy. Wówczas nawet trudne misje stają się dużo łatwiejsze i przynoszą więcej satysfakcji. Mnóstwo przygód, wyjątkowych sytuacji, niespodziewanych zdarzeń. Młodzi czytelnicy z przyjemnością się w nie angażują, a przy okazji podchwytują cenne życiowe przesłania. Czas na podróże z pociągami!


Autor: Beata Żmichowska
Ilustrator: Karol Kinal
Tytuł: Tomek i przyjaciele
Seria i nr tomu: Bajeczki na dzień dobry
Wydawnictwo: KarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-276-6936-0
Liczba stron: 72


PRZYGODY MISIA PADDINGTONA
“Dobrze mieć przyjaciela, z którym dzieli się pokój.”

Przyjemnie zasypia się, kiedy głos rodzica lub dziadka utula bajeczką wieczorową porą, ale również niezwykle radośnie wita się dzień nową porcją czytelniczych przygód, potrafią fantastycznie wprawić w dobry humor. Na wspaniałe przygody czytelnicze każda pora jest tą najlepszą. Moja młoda pasjonatka książek po poznaniu “Tomka i przyjaciół” z wielkim zainteresowaniem wskakuje w opowieści o ulubionym misiu, uwielbiającego kanapki ze słodką pomarańczową marmoladą, spisane na podstawie wyjątkowo popularnego serialu animowanego bazującego na książeczka Michaela Bonda. Publikacja obejmuje trzy różne opowieści, każda z niezwykłymi postaciami, zabawnymi scenkami, sympatycznymi morałami. Wielkie ciepło płynie od rodziny Brownów kochających Paddingtona i pani Bird opiekującej się nimi, na której pomoc zawsze można liczyć. Wchodząc w świat Paddingtona, za nic nie można się nudzić, mnóstwo ciekawych przygód oferuje odbiorcom.

W pierwszej opowieści „Paddington i obraz” pani Brown martwi się, że nie zdąży stworzyć dzieła na wystawę, brakuje jej pomysłu na to, co ma namalować. Sympatyczny, uczynny i uprzejmy miś pomaga pobudzić kreatywność rodzinnej artystce i przygotować wyjątkowy obraz na wystawę malarstwa. Podsuwa wiele pomysłów, ale każdy niewystarczający, aby powstało na płótnie coś niezwykłego. Ale ile przy tym wszystkim zabawy, dobrego humoru, żartobliwych scenek. Czarująca osobowość Paddingtona, jego paradne nawyki i przyzwyczajenia, wzbudzają uśmiech nie tylko młodych czytelników. A jak kończy się historia, co maluje pani Brown, czy obraz nadaje się na wystawę, macie już przypuszczenia? Czy są słuszne, przekonajcie się sami. Chwytając za książkę, dowiecie się o wszystkim. Z pewnością nie będziecie żałować, gdyż za chwilę czeka na was kolejna wyjątkowa przygoda.

W drugiej opowieści „Paddington i gołąbek” rodzina Brawnów spędza miłe popołudnie w salonie, gdy nagle rozlega się głuchy łoskot. Okazuje się, że do komina wpadł gołąb. Ptak natychmiast otrzymuje nowe imię, widać, że bardzo mu się ono spodobało, podobnie jak mały czarny cylinder, który poderwał z planszy do gry. Paddington dostrzega, że coś jest nie tak ze skrzydłem Dziubingtona i natychmiast decyduje się mu pomóc. Trzeba przyznać, że miś cudownie opiekuje się rannym stworzeniem, buduje mu gniazdo, co wcale nie jest takie łatwe. Uczy go wielu pożytecznych rzeczy, częstuje różnymi smakołykami, zabiera na spacery, wieczorami układa do snu i pociesza. Czy wobec takiej troskliwości gołąb powraca do zdrowia, może ponownie latać i cieszyć się światem widzianym z góry? Czy przyjaźń zawiązana podczas udzielania pomocy okaże się trwała?

I trzecia opowieść w książeczce mocno wciąga. „Paddington i naleśniki” ukazuje, jak miś próbuje sił w kuchennej aktywności, a przygotowanie smacznych naleśników wcale nie należy do łatwych zadań. Jest Dzień Naleśnika, pani Bird ma zabandażowane ręce i nie może przygotować naleśnikowych pyszności, zatem Paddington wierzy, że musi ją zastąpić. Jak to u tego kochanego misia, pakuje się w ucieszne kłopoty i przezabawne sytuacje. Na szczęście, wszyscy domownicy wykazują się wielkim zrozumieniem i doceniają starania Paddingtona. Mnóstwo komicznych scenek. Filmowa oprawa graficzna książeczki sprawia, że dziecko chętnie przechodzi ze świata ruchomych filmowych obrazów do świata słów magicznie tworzących wyjątkowe historie, a to wzmocnia zachętę do pasji czytania i uruchamiania wyobraźni. Bajeczki na dzień dobry dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia, sięgnijcie po obie propozycje czytelnicze.

Izabela Pycio


Autor: Jon Foster, James Lamont
Tłumaczenie: Regina Mościcka
Ilustrator: –
Tytuł: Przygody Misia Paddingtona
Tytuł oryginalny: Paddington
Seria i nr tomu: Bajeczki na dzień dobry
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2022-05-22
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-276-6933-9
Liczba stron: 72


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Moc uczuć. Wstyd – Katarzyna Miller

Moc uczuć. Wstyd – Katarzyna Miller

Kasiawrz 2, 2020

Dzieciom trudno jest zrozumieć emocje. Maluchy dopiero uczą się funkcjonować w społeczeństwie, poznać wszystkie zasady i nakazy. Nasze pociechy muszą…

Skarb Mikołajka – zapowiedź filmowa i książkowa!

Skarb Mikołajka – zapowiedź filmowa i książkowa!

Kasiasty 7, 2022

Świat Mikołajka to tata, mama, ale przede wszystkim – banda kumpli. Chłopaki wołają na siebie „Niezwyciężeni”, choć bardziej pasuje do…

dummy-img

Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska

Bujaczekcze 24, 2020

Obecnie nawet nie myślimy o tym, że nie moglibyśmy w każdej chwili zadzwonić do kogoś czy napisać na messengerze lub…

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasialis 13, 2021

Mam 3 latka. Disney. Historyjki w sam raz dla mnie Kto nie kocha bajek Disneya? Wychowałam się na nich, jeszcze…

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett

Bujaczekmar 28, 2022

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett Nie lubimy rozmawiać o śmierci, chociaż jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ciężko przeżywamy stratę…