Gwiezdny zegar. Za górami – Francesca Gibbons

Date
maj, 11, 2022
Nasz świat jest światem, gdzie nie wierzy się małym dziewczynkom i starym ludziom. I to zdanie powinno być sztandarowym opisem tego, co i dlaczego w książce się dzieje.

Kilka słów o fabule

Nikt nie wierzy Imogen i Marie, że przeżyły przygodę w Jaroslawiu. Nawet mama, a to już jest przerażające. Nawet gdy pani Haberdash mówi, że w jej ogrodzie mieszka potwór i nawet go fotografuje. To skłania dziewczynki do ponownego zanurzenia się w świat za drzwiami, a jak dowiadują się, że owym „potworem” jest Zub i przyszła po niego ćma, nie mają wątpliwości. Według nich nic nie może pójść nie tak, wpadną tylko na chwilę, zrobią zdjęcia, mama im uwierzy i wszyscy będą znów szczęśliwi. Zub ma inne zdanie na ten temat, ale kto by słuchał skrzeta? Dzieci wchodzą za drzwi, ale zaraz za nimi wchodzi niedowierzający Mark i zatrzaskuje drogę powrotną.

Moja opinia i przemyślenia

Tej opowieści się nie czyta, przez nią się płynie. Od przygody do przygody, od miasta do miasta, odkrywając kolejne tajemnice, kolejne pokłady ludzkiej, lub nie, zawiści, ślepoty na to, co ważne, dobroci, piękna, zagadek i tego wszystkiego, za co pokochaliście pierwszy tom. Dla mnie ten jest jeszcze piękniejszy, bo mocniejszy psychologicznie. Mamy tu sporo dojrzewania, ale nie tylko dziecięcego, tu dorośli stanowią problem. I to jest piękne, takie pokazanie, że dorosły nie jest pępkiem świata i nie pozjadał wszystkich rozumów, może błądzić, mylić się i to czasem właśnie dziecko, idąc za sercem, wie lepiej.
Na początku miałam wątpliwości, czy ta książka faktycznie jest dla dzieci. Sporo tu Anneszki i krutymuży – potworów porywających niegrzeczne dzieci, przy czym niestety nie są tylko straszakiem. Są bezwzględne, straszne i brutalne, a Anneszka też do miłych pań nie należy. Oczi też dodaje swoje trzy grosze, przez to książka jest bardzo mroczna, dużo bardziej, niż pierwszy tom. Jednak potem pomyślałam sobie, że czytelnik dorasta razem z książką, a autorka szczędzi szczegółów, to tylko wyobraźnia podpowiada okropne obrazy, więc może jednak warto pozwolić dziecku czytać. Bo z tych wszystkich sytuacji też wynika nauka, na nich buduje się przyjaźń dzieci, ich poczucie odpowiedzialności i odwaga do stawiania czoła przeciwnościom. To również na tym tle ukazani są zastraszeni lub zamknięci w swoim pojmowaniu tego, co dobre, a co złe dorośli.

Podsumowanie

Kocham „Gwiezdny zegar” Za przepiękne ilustracje, za mądrą treść i za to wszystko, co podaje między wierszami. A najbardziej za to, że odnajdą w nim przyjemność zarówno dorośli, jak i dzieci. Książki łączące pokolenia są bardzo potrzebne, a to jest jedna z nich.

Autor: Gibbons Francesca

Tłumaczenie: Anna Karina Kosek

Ilustrator: Chris Riddell

Tytuł: Gwiezdny zegar. Za górami

Tytuł oryginalny: Beyond the Mountains (A Clock of Stars Book 2)
Seria i nr tomu: Gwiezdny zegar tom 2

Wydawnictwo: harperkids

Wydanie: I

Data wydania: 2022-03-23

Kategoria: dla dzieci, fantasy

ISBN: 9788327676542

Liczba stron: 544


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Papier. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką – Cecile Jugla, Jack Guichard

Papier. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką – Cecile Jugla, Jack Guichard

Martamar 18, 2021

Papier. Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką – Cecile Jugla, Jack Guichard Bycie dzieckiem jest niesamowitym czasem, który można wykorzystać…

W każdym domu przy każdej ulicy – Jess Hitchman

W każdym domu przy każdej ulicy – Jess Hitchman

Kasiasie 28, 2020

Czym jest dom? Tylko budynkiem, ze ścianami, oknami, drzwiami, meblami? Czy to zwykłe mury? A może dom to miejsce, gdzie…

Święci wokół nas – Anna Paczuska

Święci wokół nas – Anna Paczuska

Szkrabajeklut 27, 2021

Coś tu poszło nie tak. Zdecydowanie. Mimo fajnego pomysłu na książkę i ogromnej sympatii do wydawnictwa RM nie jestem w…

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker

Bujaczeklip 11, 2022

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker Gdzieś tam zawsze jest anioł, gotów, by cię wysłuchać…* Strach ma…

Zapowiedź: Opowieści Upadłych Bestii

Zapowiedź: Opowieści Upadłych Bestii

Szkrabajekwrz 13, 2021

Wydanie specjalne bestsellerowej serii “Spirit Animals”! Upadłe Wielkie Bestie – niegdyś najpotężniejsze stworzenia Erdasu, które zdradziły inne Wielkie Bestie i…