Co wstrząsa ziemią?-Robin Jacobs

Date
mar, 16, 2022

Świat każdego dnia nawiedzany jest przez przeróżne kataklizmy. Mniej lub bardziej mordercza siła w mgnieniu oka burzy to, co człowiek w pocie czoła budował latami. Każdy z nich jest inny, jednak wszystkie pokazują, jak niewiele znaczy człowiek oko w oko z naturą. Tsunami, huragany czy trzęsienia ziemi, wszystkie stanowią zagrożenie i przepiękny spektakl mocy drzemiącej w przyrodzie. Skąd się biorą? Czy da się przewidzieć ich pojawienie i siłę, z jaką uderzą? Jak właściwie powstają? Na wszystkie te pytania znaleźliśmy odpowiedź w najnowszej publikacji wydawnictwa Kropka. Co wstrząsa ziemią? to niezwykle wyczerpująca książka, napisana lekko i przystępnie. Jest dopasowana do młodego czytelnika w każdym szczególe. Czy nas zachwyciła?

Co wstrząsa ziemią?

Uwielbiam odpowiadać na tysiące pytań zadawanych przez małych ludzi, którzy tak bardzo żądni są odpowiedzi i chłoną świat całym sobą. W końcu doczekałam się rozmów o kosmosie, rodzajach chmur i pogodzie. Stąd już niedaleko do klimatu i anomalii pogodowych, czyli wszelkich rodzajów klimatu. Co wstrząsa ziemią? od razu przykuło naszą uwagę, a gdy już wyruszyliśmy w tę podróż, nie może się ona zakończyć, a pytania napływają przy każdego lekturze tego tytułu. Byłam zaskoczona lekkością stylu i prostotą przekazu. Całość traktuje o poważnych zjawiskach mających wpływ na wygląd ziemi, jej mieszkańców i jakość ich życia. Wiele niebezpieczeństw skrywających się pod ziemią lub umiejących zawładnąć powietrzem czy wodą. Ogromne fale zmiatające całe miasta, wybuchające wulkany, pokrywające lawą całe wioski i wyrzucające ogrom pyłu, Tornada umiejące zniszczyć dobytek zbierany latami i trzęsienia ziemi, które w ułamku sekundy mogą odebrać miliony żyć.

To wszystko może wzbudzać strach i niepewność, szczególnie w dzieciach. Warto jednak zaopatrzyć się w ten tytuł i móc rozpocząć niesamowitą przygodę, która zmieni strach w wiedze i pewność, że należy robić wszystko, by natura nie musiała się przed nami bronić. Przejrzyste informacje, garść ciekawostek i masa wiedzy zamknięte w jednej książce przyjaznej młodemu czytelnikowi. Wraz z Co wstrząsa ziemią? możemy przekazać maluchom ogromne pokłady informacji na temat tego, jak działa ziemia, jakie procesy zachodzą w poszczególnych sytuacjach i jak reagować, gdy już się pojawią.

Wśród ilustracji

To niesamowita publikacja, która zachwyca objętością, stylem i jakością przekazywanych informacji. Niezwykle przyjazna młodym umysłom, które są złaknione wiedzy i ciekawością poznają otaczający je świat. Co wstrząsa ziemią? to również przepiękne ilustracje, które zachwycają dokładnością i dbałością o szczegóły. Dzięki nim przygoda z nauką zdaje się ciekawsza i pełniejsza. Wyrazista kreska i naturalne barwy łączą się w przepiękny spektakl i oddają z dużą dokładnością faktyczny wygląd różnorakich zjawisk przewijających się przez kulę ziemską. Maluch może zobaczyć, jak ogromną i niszczycielską siłę mają żywioły i jak wiele pozostaje nadal w mocy przypadki. Mapy, przeróżne przekroje i cała masa ilustracji łączą się z lekkim i porywającym tekstem, który pochłania bez reszty każdego bez względu na wiek.

Podsumowanie

Co wstrząsa ziemią? czyta się jednym tchem i z ciekawością wraca setki razy do informacji w niej zawartych. Napisana z pasją i dokładnością, wciąga bez reszty, choć opowiada o tym, co z łatwością zgładzić mogłoby ludzkość. Jedne wciąż nieprzewidywalne, inne dające się przewidzieć na tyle wcześniej by móc przed nimi uciec. Książka ta pokazuje nam, jak wielką moc ma natura i jak niewiele wiemy o jej niszczycielskiej, ale jakże potężnej i widowiskowej sile. To pozycja idealna dla małych ciekawskich, ale i tych dużych, którzy znajdą w niej nowe pokłady wiedzy. Ciekawość to emocja, której nie zabraknie nam do końca życia, warto z niej korzystać na 100 procent.


Autor: Robin Jacobs

Tłumaczenie: Adam Pluszka 

Ilustrator: Sophie Williams

Tytuł: Co wstrząsa ziemią ?

Tytuł oryginalny: Shattering Events

Wydawnictwo: Kropka 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-12-01

Kategoria: interaktywne, obrazkowe, dla dzieci 

ISBN:9788367022422

Liczba stron: 96


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Targi Książki w Krakowie

Targi Książki w Krakowie

Kasiacze 29, 2021

Targi Książki w Krakowie Szeroka oferta imprez targowych, nowe strefy tematyczne i liczne spotkania z ekspertami podczas planowanych konferencji —…

Frigiel I Fluffy. Powrót Smoka Kresu – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Powrót Smoka Kresu – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajekpaź 19, 2020

Frigiel cieszy się, bo ma przy sobie dziadka, psa, jest święto i niczym nie musi się przejmować. Aż tu nagle…

Pamiętniki Wisienki. Ostatni z pięciu skarbów – Joris Chamblain, Aurelie Neyret

Pamiętniki Wisienki. Ostatni z pięciu skarbów – Joris Chamblain, Aurelie Neyret

Szkrabajekgru 12, 2020

Pamiętniki Wisienki. Ostatni z pięciu skarbów – Joris Chamblain, Aurelie Neyret Zbliża się Boże Narodzenie. Wisienka, bohaterka serii komiksów, choć…

Kosmos i jego tajemnice – Sheddad Kaid-Salah Ferrón

Kosmos i jego tajemnice – Sheddad Kaid-Salah Ferrón

Kasialut 3, 2023

Kosmos fascynuje nie tylko dorosłych, którzy chcą poznać jego tajemnice, ale również i dzieci. Ten bezkres, przestrzeń, inne, niezbadane planety…

Nowa książeczka aktywnościowa dla dzieci

Nowa książeczka aktywnościowa dla dzieci

Kasiapaź 6, 2022

Odbijaj się jak piłeczka, fruń delikatnie jak motylek, płyń zwinnie jak rybka… A to wszystko za pomocą gestów dłoni. Oto…