Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Date
wrz, 22, 2021

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Nasi przyjaciele, dobrze znani z poprzednich tomów, kontynuują podróż do Farlandii. Tym razem przyszło im się zatrzymać w potężnym zamczysku lorda Natcha – przyjaciela dziadka Frigiela. I niby wszystko jest w porządku, a jednak coś spędza sen z powiek nie tylko dziwnemu arystokracie.

Nie umiem jednoznacznie ocenić tego tomu przygód Frigiela i Fluffy’ego. Moim dzieciom komiks podobał się szalenie, połknęli go w rekordowym czasie, a po skończeniu zaczęli całość od nowa. Narzekali tylko na formę, bo poprzednie tomy zawierały w sobie jedną historię i choć były kontinuum wcześniejszych, nie zostawiały czytelnika w niepewności. Ten zostawia, co dla dzieciaków jest wadą, dla mnie z kolei zaletą, bo tym chętniej sięgną po kolejną część.

Dzieciom bardzo podobała się akcja w komiksie, może dlatego, że więcej jest właśnie akcji pokazanej na ilustracjach, jak zawsze świetnie zrobionych, a mniej tekstu. Tu z kolei ja się mogę przyczepić do tego samego, bo choć rysunki nadal mnie zachwycają ekspresją i mocą emocji na nich pokazanych tak tekstu mogłoby być więcej. I nie chodzi o samą chęć, by dzieci więcej czytały. Ten tom wydaje mi się zrobiony trochę na siłę, jakby zabrakło pomysłu, a ilość stron musiała się zgadzać. Mało w nim treści i posunięcia historii do przodu. Nie, nie oznacza to, że tom jest nudny, bo nie jest. Dzieje się w nim sporo, intryga też niczego sobie, ale można to było zrobić na mniejszej liczbie stron i z powodzeniem dołożyć jakiś ciekawy wątek.

Niestety, kolejny minus muszę dać za wydanie. Nasz komiks po prostu się rozpadł, wypadają z niego pojedyncze kartki, bo klejenie nie wytrzymało poziomu eksploatacji przez młodego czytelnika. Nie jest to wada komiksu samego w sobie, nie ma znaczenia w odbiorze treści, ale niestety wpływa na czytanie i odbiór całości.

Jest jednak w tym tomie hit, który broni wszystkiego i kasuje niedociągnięcia. Bohaterowie zmieniają ubrania! Możecie się śmiać, ale ja wielokrotnie, ba, za każdym razem, w komiksach i animacjach dostrzegam to, że bohaterowie ciągle ubrani są tak samo i trochę mnie to drażni. Tu jest zmiana, co prawda tylko na piżamę, ale liczy się sam fakt.

Podsumowując, dla mnie jest to najsłabszy tom serii. Kilka rzeczy można było zrobić inaczej. Jednak dzieciakom się podoba, stanowi nierozerwalną część całości i wstęp do dalszej przygody, więc nie warto go pomijać. Liczę, że dość tajemnicza końcówka będzie wstępem do dalszej, zdumiewającej przygody.

Katarzyna Boroń


Autor: Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Ilustrator: Minte

Tytuł: Pałac Herobrine’a

Tytuł oryginalny: Frigiel et Fluffy T06: Le Manoir d’Herobrine

Seria i nr tomu: Friegiel i Fluffy tom 6

Wydawnictwo: Jaguar

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-07

Kategoria: dla dzieci, na podstawie gry

ISBN: 9788376869612

Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Harry Potter: Hogwarts Battle – Zaklęcia i eliksiry

Zapowiedź: Harry Potter: Hogwarts Battle – Zaklęcia i eliksiry

Kasiacze 30, 2021

Zapowiedź: Harry Potter: Hogwarts Battle – Zaklęcia i eliksiry Pora wrócić do szkoły! Z tym dodatkiem do kooperacyjnej gry przygodowej…

Nowe książki dla maluchów! Akademia Mądrego Dziecka!

Nowe książki dla maluchów! Akademia Mądrego Dziecka!

Kasiamaj 10, 2021

Nowe książki dla maluchów! Akademia Mądrego Dziecka! Akademia Mądrego Dziecka to opracowana przez polskich ekspertów nowoczesna seria edukacyjna wspierająca kompleksowy…

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Kasiamar 8, 2023

Hej, Dzieci! To książka o tym, że plac zabaw to poważna sprawa. Zaskoczy was, ile on może mieć różnych form,…

Ambroży Pierożek. Przyjaciel smoków – Andrzej Marek Grabowski

Ambroży Pierożek. Przyjaciel smoków – Andrzej Marek Grabowski

Kasialis 2, 2021

Ambroży Pierożek. Przyjaciel smoków – Andrzej Marek Grabowski Ambroży Pierożek to bohater nietuzinkowy i niezwykły, co widać już od pierwszych…

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem”

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem”

Kasiakwi 14, 2021

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem” Trwa 5. edycja “Popisz się talentem” – największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów…