Rotmistrz Witold Pilecki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Date
paź, 12, 2020

Rotmistrz Witold Pilecki. Dla wielu z nas, dla polaków, postać niezwykła. Jeden z sześciu najważniejszych konspiratorów Europy. Człowiek odważny, dzielny, honorowy. Można wymieniać i wymieniać. Wspaniały, wzór do naśladowania.

Tylko jak to przekazać dziecku w dobie Tik-Toka, Facebooka i Instagrama, gdzie szlachetne zachowanie, to dla dzieci nuda, gdzie historia kojarzy się ze szkołą, a na różnych prezentacjach dzieci nudzą się szybciej, niż „ustawa przewiduje?”.

Z takim zadaniem będą musieli się zmierzyć bohaterowie Książki o Rotmistrzu Pileckim. Tolek, Michał i Kasia mają przed sobą niełatwe zadanie: Jak pokazać małych zuchom, postać rotmistrza, tak żeby ich zainteresować. Zwłaszcza jeśli pierwsza ich lekcja o bohaterze okazała się totalnym niewypałem, tak nudnym, że maluszki co jakiś czas… ziewały.

Takich książek nam potrzeba! To wspaniały sposób przedstawienia historii. Sposób, który zainteresuje dzieci, nie tylko te najmłodsze. Myślę, że śmiało dla dzieci od 5 roku życia do 10, tę książkę można przeczytać. A nawet i starsze. Także dla dzieci 30 + (a co!), polecam. Ja czytając tę książkę, wzruszyłam się, uśmiechałam, ale przez cały czas byłam NAPRAWDĘ zainteresowana przedstawioną historią. Tym, w jaki sposób starsze dzieci, tym młodszym, chciały przekazać całą historię. Jak trudne rzeczy, wydarzenia, są tutaj przedstawione. W sposób prosty, ale jednocześnie niesamowicie kreatywny.

Jeśli szukamy dla dzieci wzorów do naśladowania, wcale nie musimy szukać ich „za oceanem”. Nasza historia pokazuje, że niezwykłych bohaterów mamy w swojej historii na pęczki. Mężczyźni, kobiety, żołnierze, osoby świeckie i duchowne. Przykładów można mnożyć. Teraz kiedy tak cenne jest, aby wychować dzieci odważne, empatyczne, pełne dobrych uczuć dla drugiego człowieka, takie książki jak ta o Rotmistrzu Pileckim są na wagę złota. Uczą nie tylko historii Polski, pokazującej często trudne i dramatyczne losy naszych przodków (co pozwala nam od razu docenić wolność, którą dziś mamy), ale także pokazuje jak ważne jest, aby być po prostu dobrym człowiekiem.

Co ważne i chciałabym to podkreślić – Rotmistrzowi Pileckiemu nie zawsze wszystko się udawało. Ponosił porażki, nie zawsze było łatwo. I myślę, że to właśnie jest siła jego historii – to nie plastikowy bohater z serialu, który zawsze ma łatwo, wszystko się udaje i jego życie to festiwal nagród. To prawdziwy Bohater, który jak każdy z nas miał gorsze dni, bywał smutny. I mimo przeciwności losu, nie poddawał się. Szedł do przodu, będąc wiernym swoim przekonaniom!

Karolina Guzik


Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba:

Ilustrator: Tomasz Łaz

Tytuł: Polscy Superbohaterowie: Rotmistrz Witold Pilecki

Seria i nr tomu: Polscy Superbohaterowie

Wydawnictwo: RM

Wydanie: I

Data wydania: 2017-05-26

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN: 9788377737965

Liczba stron: 98

★★★★★★★★★★


12 października 2020

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekwrz 22, 2021

Pałac Herobrine’a – Friegiel I Jean-Christophe Derrien Nasi przyjaciele, dobrze znani z poprzednich tomów, kontynuują podróż do Farlandii. Tym razem…

Frnck. To dopiero początek – Oliwier Bocoquet

Frnck. To dopiero początek – Oliwier Bocoquet

Martalut 27, 2022

Frnck. To dopiero początek-Oliwier Bocoquet Od narodzin chłoniemy z otoczenia to, co najlepsze. Zapełniamy czystą kartę, ucząc się wszystkiego od…

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage

Szkrabajekgru 27, 2020

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage Bing i jego przyjaciele ponownie zapraszają nas do wzięcia udziału…

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Michellemar 22, 2021

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer Z twórczością Margit Auer miałam już okazję obcować przy okazji poprzednich…

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…