Krowa Matylda jest chora – Alexander Steffensmeier

Date
lut, 10, 2022

Krowa Matylda jest chora – Alexander Steffensmeier

Kiedyś nie rozumiałam fenomenu Krowy Matyldy, za to mój syn zakochał się w tych książeczkach od pierwszego czytania. Ja sama miałam pewne obiekcje, ale wszak wiadomo, że dzieci lubią rzeczy, które niekoniecznie nam dorosłym się podobają (wiele rodziców ma awersję do bardzo popularnej małej kotki). Stwierdziłam, że postaram się znaleźć coś ciekawego w tych książeczkach i udało się. Teraz sama z przyjemnością sięgam po Krowę Matyldę. Dlaczego? Zaraz o tym opowiem.

Kilka słów o fabule

Krowa Matylda jest chora. Źle się czuje, ma katar i gorączkę – wszystkie te objawy zauważa gospodyni. Nasza bohaterka musi zostać w oborze i wypoczywać, a jej opiekunka stosuje znane wszystkim sposoby na wygonienie choroby – ciepły szalik na szyję, płukanie gardła, inhalacje i zimne okłady na nogi. Jednak musi zostać wezwany weterynarz,a gospodyni otacza Matyldę jeszcze większą opieką. Krowa czuje się już coraz lepiej, ale zaczyna brakować jej zabaw na świeżym powietrzy z innymi zwierzętami. Gdy wychodzi z obory, zaczyna szukać swojej gospodyni, którą,…. Zmogło przeziębienie! Teraz to Matylda staje się pielęgniarką.

Moja opinia i przemyślenia

Krowa Matylda to naprawdę ciekawe książeczki. W tej spodobała mi się fabuła – dzieci widzą, że Matylda ma zalecone takie same kuracje, jak i one, gdy dopadnie je choroba. Z opowieści wyłania się też morał – nie warto opowiadać nieprawy o swoim stanie zdrowia, ponieważ może to zabrać nam wiele radości. Krowa Matylda siedzi sama w oborze, podczas gdy inne zwierzęta korzystają z pięknego słońca na dworze. Dodatkowo, cała opowieść opatrzona jest śmiesznymi i zabawnymi momentami, które bardzo intrygują młodego czytelnika.

Dużą rolę w książeczce Krowa Matylda jest chora odgrywają ilustracje autorstwa. Są ciekawe, niesztampowe i inne. Niektórzy nazwą je brzydkimi, ale ja nie posunęłabym się do określenia ich takim słowem. Są szczegółowe, niekiedy zabawne i wiele rzeczy dzieje się na nich, co sprawia, że dziecko aktywnie włącza się w lekturę, obserwuje poczynania bohaterów i może wiele dopowiedzieć. Widać, że autor równie dużo pracy poświecił tekstowi, fabule oraz oprawie graficznej.

Podsumowanie

Krowa Matylda jest chora doczekała się nowego, ciekawego wydania. Okładka jest tekturowa i broszurowa, czcionka przyjazna dyslektykom, a każdy młody czytelnik może podpisać egzemplarz swoim imieniem.

Książeczka Alexandra Steffensmeiera jest ciekawą pozycja dla młodych czytelników. Dzieci kochają przygody bohaterki, która uwielbia wpadać w kłopoty. Antropomorfizacja postaci zwierzęcych jest rzeczą pożądaną w książeczkach przeznaczonych dla dzieci, bo mogą dopatrzeć się swoich zachowań. Tak jest właśnie w tej opowieści.


Autor: Alexander Steffensmeier

Tłumaczenie: Emilia Kledzik

Ilustrator: Alexander Steffensmeier

Tytuł: Krowa Matylda jest chora

Tytuł oryginalny:

Lieselotte ist krank

Seria i nr tomu: Krowa Matylda

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wydanie: II

Data wydania: 2021-08-23

Kategoria: literatura dziecięca 4+

ISBN:9788380080386

Liczba stron: 32


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Odkrywca – Katherine Rundell

Odkrywca – Katherine Rundell

Szkrabajeksie 22, 2020

Samolot rozbija się w środku amazońskiej dżungli. Przeżyć udaje się tylko czwórce dzieci- nastoletnim Fredowi, Con i Lili, oraz pięcioletniemu…

Lucky Luke na siodełku – Mawil

Lucky Luke na siodełku – Mawil

Szkrabajekpaź 22, 2022

Lucky Luke na siodełku – Mawil Kowboj nie istnieje bez dwóch rzeczy, swojego konia, wiernego wierzchowca, który przemierza z nim…

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld

Michellelut 8, 2021

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld Czymże jest nauka? Według encyklopedii PWN to…

dummy-img

Zwariowane opowieści – Gudule

Bujaczeklip 30, 2020

Piękne królewny, dzielni rycerze, złe wilki i wiele innych postaci. Chyba każdy z nas pamięta baśnie i to, co sobą…

Muminek i pieśń oceanu – Tove Jansson

Muminek i pieśń oceanu – Tove Jansson

Szkrabajekmaj 31, 2022

Jeszcze jako mała dziewczynka uwielbiałam przygody z Doliny Muminków i chociaż w okolicznej bibliotece dostępne były jedynie dwa tomy tych…