Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Date
lut, 01, 2022

Kwiat Paproci. Baśnie nie dość znane – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Baśń o tajemniczym, mitycznym wręcz kwiecie paproci, znana jest od lat, chociaż nie należy do tych popularniejszych. Obawiam się, że coraz rzadziej się ją przytacza, a wielka szkoda, bo płynie z niej uniwersalna mądrość, która nie słabnie mimo upływu lat. Rosana Jędrzejewska-Wróbel postanowiła wziąć na warsztat tę historię i ją uwspółcześnić, aby łatwiej trafiła do młodych czytelników. „Kwiat paproci” rozpoczyna cykl „Baśnie nie dość znane” wydawany przez wydawnictwo Bajka.

Kilka słów o fabule

Zosia jest zwyczajną dziewczynką, która odczuwa różne emocje, jak każda nastolatka. Gdy pewnego dnia robi dziwny test, według którego nie jest szczęśliwa, Zosia ściąga aplikacje, która ma jej pomóc stać się ultraszczęśliwą i wykonuje wszystkie polecenia. HiperHappyGirl sprawia, że nasza bohaterka jest coraz bardziej nieszczęśliwa pomimo tego, że pnie się po szczeblach drabiny dobrego humoru. Ostatnie zadanie okazuje się najtrudniejsze – Zosia ma znaleźć mityczny kwiat paproci, który kwitnie w ciągu jednej nocy w roku.

Moja opinia i przemyślenia

Jestem zakochana w tej książce i już wypatruję kolejnych części cyklu. „Kwiat paproci” w wykonaniu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel to historia niesamowicie poruszająca, smutna, zatrważająca i z pewnością trafi ona do młodych czytelników. Jeżeli znacie starą wersję tej opowieści, dostrzeżecie zarys, trzon, który autorka obudowała nowymi bohaterami, tłem społecznym i problemami, z którymi borykają się bohaterowie. Zosia, chociaż wcale tak nie uważa, robi wszystko, żeby stać się super szczęśliwą i wykonuje polecenia aplikacji. Maluje paznokcie, chociaż tego nie chce i nie umie. Zosia powoli zatraca się w świecie HiperHappyGirl, odsuwa od koleżanek i codzienności, uważając, że jest strasznie nieszczęśliwa. Przełomowym momentem są poszukiwania kwiatu paproci.

Autorka pokazuje, że młodzież wnika w świat wirtualny, który mają na wyciągnięcie ręki, co może być dla nich zgubne. Dlatego tak ważne jest uczulanie i edukacja na ten temat, która niestety jest zaniedbywana. „Kwiat paproci” to książka nie tylko dla młodych czytelników, ale i ich rodziców, bo obserwowanie problemów Zosi może pokazać, z czym zmagają się ich dzieci.

Podsumowanie

„Kwiat paproci” to niezwykła opowieść. Nie tylko z ogromną wartością merytoryczną, ale również z ciekawymi i niekiedy abstrakcyjnymi ilustracjami, których autorką jest Marianna Oklejak. Kocham styl artystki i w czasie lektury, nie mogłam napatrzeć się na szatę graficzną.

Książka autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel to książka ciekawa, wciągająca i z morałem, który dotyka współczesnych młodych czytelników. Cyber świat jest pełen niebezpieczeństw, zwłaszcza gdy człowiek zaczyna dojrzewać, pojawia się burza hormonów i spada poczucie własnej wartości.

 

Książkę “Kwiat paproci” znajdziecie na stronie TaniaKsiążka.pl

Zerknijcie tutaj, aby zobaczyć inne ciekawe powieści dla młodych czytelników


Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustrator: Marianna Oklejak
Tytuł: Kwiat Paproci
Seria i nr tomu: Baśnie nie dość znane I
Wydawnictwo: Bajka
Wydanie: I
Data wydania: 2022-01-19
Kategoria: literatura dla dzieci, 10+
ISBN: 9788365479761
Liczba stron: 36


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Książeczki dla ciekawskich!

Książeczki dla ciekawskich!

Kasialut 15, 2023

Po co kotu wąsy? Dlaczego koty mają mokre noski? Czy koty przynoszą pecha? Czy koty lubią głaskanie? Dlaczego koty nie…

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Szkrabajeklut 10, 2023

Kolonia na Wybrzeżu Atlantyku brzmi wspaniale prawda? Gorzej, bo akurat jest jesień i cała wycieczka nudzi się przeokropnie. No, prawie…

Czasami się martwię. Lubię być miły

Czasami się martwię. Lubię być miły

Szkrabajekcze 27, 2022

Cieszy, że coraz więcej książeczek traktujących o emocjach trafia do dziecięcych rąk, gdyż bardzo ważnym elementem w życiu człowieka jest,…

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kasialis 16, 2022

Kicia Kocia to jedna z ulubionych bohaterek książeczek dla dzieci. Nic dziwnego – jej przygody są intrygujące dla najmłodszych, napisane lekko i…

Pełna czułości opowiastka dla najmłodszych. Poduszki od wydawnictwa Frajda

Pełna czułości opowiastka dla najmłodszych. Poduszki od wydawnictwa Frajda

Kasialut 8, 2023

Pomysłowa książka obrazkowa o radości płynącej z zabawy poduszkami, stworzona przez uznanego autora i ilustratora “Koparki i kaczuszki”, “Koparki i…