Pogoda. Akademia Mądrego Dziecka

Date
sty, 31, 2022

Maluchy kochają kolorowe ilustracje, które bliskie są ich doświadczeniom i pozwalają na własne opowiadanie. Kompletując dziecięcą biblioteczkę, nie da się przejść obojętnie obok książek wydawnictwa Harper Kids, z serii Akademia Mądrego Dziecka. Książeczki opatrzone tęczowym grzbietem, przyciągają wzrok i zachęcają do kupna.

Kilka słów o wnętrzu

Jedną z nowości w tym cyklu jest pozycja dla najmłodszych pod tytułem „Pogoda”. Ta niewielkich rozmiarów książeczka przenosi dziecko w świat zabaw o różnych porach roku i przy różnej pogodzie.

Zaczynamy od jesiennej aury i wiejącego wiatru, który zrywa liście z drzew. Zimą sympatyczna rudowłosa bohaterka wychodzi na podwórko, by ulepić bałwana. Wiosną, gdy świeci słońce i kwitną kwiaty, dziewczynka puszcza latawiec i cieszy się z jego wysokiego lotu. Nim nastanie pełnia lata, nasza bohaterka obserwuje z okna burzę i je soczysty arbuz. Po burzy dziewczynka zabiera swojego czarnego kotka na spacer i bawi się w kałużach. Cieszy się swoim kolorowym parasolem.

Wreszcie deszcz ustaje, a na niebie pojawia się cudowna tęcza.

Moja opinia i przemyślenia

Tekstu w książce jest niewiele i pełni jedynie funkcję dodatkową. Podstawą pozostają kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje. W oczach dziecka książka zyskuje ze względu na odstające elementy szaty graficznej: wirującyche liści, bałwankaek, latawca, czy parasolkę. Mogą być jednak zawiedzione faktem, że żadna z części nie jest ruchoma, a tego należało się spodziewać.

Innym minusem, na który tym razem zwrócą uwagę dorośli, jest zbyt delikatny grzbiet, który rozdziera się już przy pierwszym użyciu książki.

Podsumowanie

Mnie zauroczyły proste, ale estetyczne ilustracje. Sympatyczna ruda okularnica z okrągłą buzią skradła moje serce. Podoba mi się prosty, ale niebanalny tekst, który, choć dostosowany do wieku dwu-trzylatków, nie jest infantylny. I choć mam zastrzeżenia do wykończenia książki, to polecam ze względu na rysunki i tekst.

Anna Kruczkowska


Autor: Little Red Flower Studio

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Little Red Flower Studio

Tytuł: Pogoda

Tytuł oryginalny: Funny Weather

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Zabawa i przygoda

Wydawnictwo: Harper Collins

Wydanie: 1

Data wydania: 2022-01-26

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788327663375

Liczba stron: 14


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

DZIEWCZĘTA MYŚLĄ O WSZYSTKIM – CATHERINE TIHMMESH

Szkrabajekmaj 6, 2020

Tytuł: Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet Autor:  Catherine Tihmmes Ilustracje: Melissa Sweet Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk Seria: XXX…

Czy wiesz, że zwierz… – Basia Szymanek

Czy wiesz, że zwierz… – Basia Szymanek

Szkrabajekwrz 9, 2021

Czy wiesz, że zwierz… – Basia Szymanek Książki o zwierzętach cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i ich rodziców. To…

Rok na placu budowy – Artur Nowicki

Rok na placu budowy – Artur Nowicki

Kasiawrz 9, 2020

Chyba nie ma rodzica, który nie kojarzy serii książek Rok na… Razem z autorami odwiedziliśmy już przedszkole, las, miasto, a…

Zapowiedź: Mikrocuda. Było sobie ziarenko

Zapowiedź: Mikrocuda. Było sobie ziarenko

Szkrabajekmar 6, 2024

Pewnej jesieni małe ziarenko zostaje zasiane na polu przez rolnika. Musi się bardzo zahartować, by przetrwać mrozy. Gdy nadchodzi wiosna…

Mity greckie – Joanna Zaręba

Mity greckie – Joanna Zaręba

Michellemar 30, 2021

Mity greckie – Joanna Zaręba Myślałam, że na mitologi greckiej zjadłam już zęby i nie znajdzie się nic, co mogłoby…