Akcja charytatywna i książka-cegiełka “O, choroba” – Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

Date
wrz, 16, 2021

Rusza wspólna akcja Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka w ramach której już wkrótce ukaże się niezwykła książka dla dzieci. Stworzona charytatywnie przez ceniony duet twórców Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera książka pomoże rozumieć czytelniczkom i czytelnikom chorobę nowotworową, jak i realnie wesprzeć dzieci, które jej doświadczyły.

„O choroba” to publikacja, jakiej jeszcze na rynku książki dziecięcej nie było. Przyjazna w formie, fachowa w treści, umożliwiająca pacjentom i ich bliskim zrozumienie mechanizmów choroby, jak i oswojenie trudnej sytuacji na wielu płaszczyznach, stanowi cenne źródło informacji dla szerokiego grona odbiorców.

Książka-cegiełka „O choroba”

Książka dla dzieci w wieku 9-12 lat, stworzona charytatywnie przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera, z której dochód wesprze dzieci z chorobą nowotworową. Historia dziewczynki, która spotyka na swojej drodze chorobę jest jednocześnie trzymającą w napięciu i zabawną opowieścią przygodową ujętą w atrakcyjną dla młodych odbiorców komiksową formę. W fachowy a jednocześnie przystępny sposób tłumaczy, na czym polega choroba i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów. To publikacja, która nie czyni z raku tabu, a oswaja go i daję nadzieję

Książka „O, choroba” powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji Iskierka aby pomóc dzieciom, ich rodzicom i otoczeniu przepracować trudne emocje towarzyszące chorobie. Sama historia Adeli powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

Dociekliwy czytelnik zastanawia się pewnie, na ile historia Adeli jest prawdziwa, a na ile stanowi owoc fantazji autora. (…) Kiedy przystępowałem do pisania książki, nie miałem wcześniej żadnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Byłem w tej kwestii laikiem, podobnie jak miliony z nas. Jednocześnie założyłem sobie, że książka musi być do głębi rzeczywista. Zaczynałem temat z pewnymi wyobrażeniami na temat raka. Jak się potem okazało – w większości mylnymi. Co więcej, i przyznaję to z pewną niezręcznością – w przeciwieństwie do moich bohaterów, w całym moim życiu nie spędziłem w szpitalnym łóżku ani jednej nocy. Teraz lepiej rozumiem, jakim jestem szczęściarzem.
Boguś Janiszewski, fragment posłowia do książki „O, choroba”

„O, choroba”
książka-cegiełka na rzecz dzieci z choroba nowotworową 

tekst: Boguś Janiszewski
ilustracje: Max Skorwider 

Dla dzieci w wieku 9-12 lat 

Wydawnictwo Agora dla dzieci i Fundacja Iskierka

Premiera: 29 września 2021 r.

Sponsorami publikacji są firmy: Sordrew, Amgen, Anbud, Voxel, Exorigo UPOS, The Software House. W akcję zaangażował się również Empik.
Książka ukaże się 29 września – na koniec miesiąca świadomości nowotworów u dzieci.Cel akcji

Dochód ze sprzedaży książki „O, choroba” zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla dzieci chorobą nowotworową i ich rodzin – podopiecznych Fundacji Iskierka.

Cel akcji

Zebrane środki umożliwią zapewnienie dodatkowego dostępu do pomocy psychologicznej, szczególnie w sytuacji pandemii i obostrzeń z niej wynikających. To indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych fundacji i ich rodzin zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka.

Taka pomoc umożliwia usprawnienie funkcjonowania dziecka w procesie leczenia, daje możliwość rozładowania negatywnych emocji oraz możliwość ograniczenia negatywnych, psychologicznych następstw choroby nowotworowej, także jego rodziny i najbliższych.

Miesiąc świadomości nowotworów u dzieci

Wrzesień to ogólnopolski miesiąc świadomości nowotworów u dzieci. W ramach akcji #GoldSeptember, mającej na celu zwrócenie uwagi na ten palący problem, dziś, 15 września w Senacie RP odbędzie się konferencja “Współczesne wyzwania dziecięcej hematologii i onkologii” z udziałem wielu specjalistów i działaczy społecznych. Książka-cegiełka „O, choroba” Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka zostanie zaprezentowana podczas tego wydarzenia zebranym ekspertom. Dziś wieczorem na Śląsku na złoty kolor zostaną podświetlone najbardziej rozpoznawalne budynki: Stadion Śląski, Spodek czy Opera Śląska.
W ostatnim tygodniu akcji #Goldseptember, na złoty kolor zostaną podświetlone obiekty w różnych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim i ponownie na Śląsku.
Premiera książki

29 września o godzinie 18.00 na profilach Empiku i Wydawnictwa Agora na Facebooku odbędzie się premiera online z twórcami książki – Bogusiem Janiszewskim i Maksem Skorwiderem. W spotkaniu będzie również uczestniczyć prezes Fundacji ISKIERKA Jolanta Czernicka-Siwecka oraz Ambasadorzy akcji charytatywnej – dr hab. Katarzyna Kasia – filozofka i historyczka sztuki, publicystka, oraz znany i lubiany aktor i lektor Jarosław Boberek.

O Fundacji ISKIERKA

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach na w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

Działania fundacji zostały docenione między innymi Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta 2014 za Działalność Społeczną, Nagrodą im. Jerzego Bonieckiego australijskiej Fundacji POLCUL za wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, czy Nagrodą „MARKA ŚLĄSKIE” w kategorii: organizacje pozarządowe 2019 r. Jako jedna z dwóch organizacji w Polsce, Fundacja ISKIERKA jest członkiem CCI Europe, czyli europejskiego oddziału Childhood Cancer International (CCI) – największej ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszająca 67 organizacji z 30 krajów w Europie.

Projekty charytatywne Wydawnictwa Agora

Książka-cegiełka „O choroba” Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera to już czwarty wydawniczy projekt charytatywny Wydawnictwa Agora, a drugi, po stworzonym przez grupę cenionych twórczyń i twórców literatury dziecięcej zbiorze opowiadań pt. „Wszystkie kolory świata” – skierowany do młodych czytelniczek i czytelników.

Dotychczas ze sprzedaży „Wszystkich kolorów świata” udało się przekazać ponad 240 tys. złotych na dodatkowe dyżury linii 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzięki sprzedaży opublikowanej w 2020 r książki-cegiełki pt. „Nadzieja” na wsparcie ośrodków pomocy społecznej i hospicjów przekazano kwotę ponad 1 mln 694 tys. złotych. W 2015 roku dochód ze sprzedaży książki „NieObcy” w kwocie 150 tys. złotych, dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną, przekazany został na pomóc uchodźcom – ofiarom wojny w Syrii.Zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji – poprzez zakup egzemplarza książki-cegiełki bądź też poprzez udostępnienie informacji o akcji i zapowiedzi książki. Z przyjemnością skontaktujemy Państwa z autorami lub specjalistami z Fundacji Iskierka, umożliwiając stworzenie ciekawego i wartościowego materiału publicystycznego.

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Powracają magiczne stworzenia. Fantastyczne zwierzęta i cuda natury

Powracają magiczne stworzenia. Fantastyczne zwierzęta i cuda natury

Kasialip 19, 2021

Przedstawiamy niesamowitą książkę towarzyszącą oficjalnej wystawie „Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury”, która łączy świat magicznych stworzeń wykreowanych przez J.K. Rowling z…

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel

Szkrabajekpaź 18, 2021

Małe Licho i Babsie Sprawki – Marta Kisiel Bożek idzie do czwartej klasy. Czekają na niego nowe przedmioty i nowi…

Pogoda. Akademia Mądrego Dziecka

Pogoda. Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeksty 31, 2022

Maluchy kochają kolorowe ilustracje, które bliskie są ich doświadczeniom i pozwalają na własne opowiadanie. Kompletując dziecięcą biblioteczkę, nie da się…

Moje pierwsze memo. Kolory – Vincent Mathy

Moje pierwsze memo. Kolory – Vincent Mathy

Kasialut 15, 2021

Moje pierwsze memo. Kolory – Vincent Mathy Dzieci uwielbiają się uczyć nowych rzeczy. Cechuje je niesamowita ciekawość świata i procesów…

Na ryneczku

Na ryneczku

Kasiapaź 3, 2022

Jak cudownie jest na ryneczku! Tyle zapachów, kolorów, doznań, uśmiechów, nowych ludzi. Z rozrzewnieniem wspominam wakacje u babci, kiedy niemal…