Akcja charytatywna i książka-cegiełka “O, choroba” – Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

Date
wrz, 16, 2021

Rusza wspólna akcja Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka w ramach której już wkrótce ukaże się niezwykła książka dla dzieci. Stworzona charytatywnie przez ceniony duet twórców Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera książka pomoże rozumieć czytelniczkom i czytelnikom chorobę nowotworową, jak i realnie wesprzeć dzieci, które jej doświadczyły.

„O choroba” to publikacja, jakiej jeszcze na rynku książki dziecięcej nie było. Przyjazna w formie, fachowa w treści, umożliwiająca pacjentom i ich bliskim zrozumienie mechanizmów choroby, jak i oswojenie trudnej sytuacji na wielu płaszczyznach, stanowi cenne źródło informacji dla szerokiego grona odbiorców.

Książka-cegiełka „O choroba”

Książka dla dzieci w wieku 9-12 lat, stworzona charytatywnie przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera, z której dochód wesprze dzieci z chorobą nowotworową. Historia dziewczynki, która spotyka na swojej drodze chorobę jest jednocześnie trzymającą w napięciu i zabawną opowieścią przygodową ujętą w atrakcyjną dla młodych odbiorców komiksową formę. W fachowy a jednocześnie przystępny sposób tłumaczy, na czym polega choroba i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów. To publikacja, która nie czyni z raku tabu, a oswaja go i daję nadzieję

Książka „O, choroba” powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji Iskierka aby pomóc dzieciom, ich rodzicom i otoczeniu przepracować trudne emocje towarzyszące chorobie. Sama historia Adeli powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

Dociekliwy czytelnik zastanawia się pewnie, na ile historia Adeli jest prawdziwa, a na ile stanowi owoc fantazji autora. (…) Kiedy przystępowałem do pisania książki, nie miałem wcześniej żadnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Byłem w tej kwestii laikiem, podobnie jak miliony z nas. Jednocześnie założyłem sobie, że książka musi być do głębi rzeczywista. Zaczynałem temat z pewnymi wyobrażeniami na temat raka. Jak się potem okazało – w większości mylnymi. Co więcej, i przyznaję to z pewną niezręcznością – w przeciwieństwie do moich bohaterów, w całym moim życiu nie spędziłem w szpitalnym łóżku ani jednej nocy. Teraz lepiej rozumiem, jakim jestem szczęściarzem.
Boguś Janiszewski, fragment posłowia do książki „O, choroba”

„O, choroba”
książka-cegiełka na rzecz dzieci z choroba nowotworową 

tekst: Boguś Janiszewski
ilustracje: Max Skorwider 

Dla dzieci w wieku 9-12 lat 

Wydawnictwo Agora dla dzieci i Fundacja Iskierka

Premiera: 29 września 2021 r.

Sponsorami publikacji są firmy: Sordrew, Amgen, Anbud, Voxel, Exorigo UPOS, The Software House. W akcję zaangażował się również Empik.
Książka ukaże się 29 września – na koniec miesiąca świadomości nowotworów u dzieci.Cel akcji

Dochód ze sprzedaży książki „O, choroba” zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla dzieci chorobą nowotworową i ich rodzin – podopiecznych Fundacji Iskierka.

Cel akcji

Zebrane środki umożliwią zapewnienie dodatkowego dostępu do pomocy psychologicznej, szczególnie w sytuacji pandemii i obostrzeń z niej wynikających. To indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych fundacji i ich rodzin zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka.

Taka pomoc umożliwia usprawnienie funkcjonowania dziecka w procesie leczenia, daje możliwość rozładowania negatywnych emocji oraz możliwość ograniczenia negatywnych, psychologicznych następstw choroby nowotworowej, także jego rodziny i najbliższych.

Miesiąc świadomości nowotworów u dzieci

Wrzesień to ogólnopolski miesiąc świadomości nowotworów u dzieci. W ramach akcji #GoldSeptember, mającej na celu zwrócenie uwagi na ten palący problem, dziś, 15 września w Senacie RP odbędzie się konferencja “Współczesne wyzwania dziecięcej hematologii i onkologii” z udziałem wielu specjalistów i działaczy społecznych. Książka-cegiełka „O, choroba” Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka zostanie zaprezentowana podczas tego wydarzenia zebranym ekspertom. Dziś wieczorem na Śląsku na złoty kolor zostaną podświetlone najbardziej rozpoznawalne budynki: Stadion Śląski, Spodek czy Opera Śląska.
W ostatnim tygodniu akcji #Goldseptember, na złoty kolor zostaną podświetlone obiekty w różnych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim i ponownie na Śląsku.
Premiera książki

29 września o godzinie 18.00 na profilach Empiku i Wydawnictwa Agora na Facebooku odbędzie się premiera online z twórcami książki – Bogusiem Janiszewskim i Maksem Skorwiderem. W spotkaniu będzie również uczestniczyć prezes Fundacji ISKIERKA Jolanta Czernicka-Siwecka oraz Ambasadorzy akcji charytatywnej – dr hab. Katarzyna Kasia – filozofka i historyczka sztuki, publicystka, oraz znany i lubiany aktor i lektor Jarosław Boberek.

O Fundacji ISKIERKA

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach na w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

Działania fundacji zostały docenione między innymi Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta 2014 za Działalność Społeczną, Nagrodą im. Jerzego Bonieckiego australijskiej Fundacji POLCUL za wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, czy Nagrodą „MARKA ŚLĄSKIE” w kategorii: organizacje pozarządowe 2019 r. Jako jedna z dwóch organizacji w Polsce, Fundacja ISKIERKA jest członkiem CCI Europe, czyli europejskiego oddziału Childhood Cancer International (CCI) – największej ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszająca 67 organizacji z 30 krajów w Europie.

Projekty charytatywne Wydawnictwa Agora

Książka-cegiełka „O choroba” Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera to już czwarty wydawniczy projekt charytatywny Wydawnictwa Agora, a drugi, po stworzonym przez grupę cenionych twórczyń i twórców literatury dziecięcej zbiorze opowiadań pt. „Wszystkie kolory świata” – skierowany do młodych czytelniczek i czytelników.

Dotychczas ze sprzedaży „Wszystkich kolorów świata” udało się przekazać ponad 240 tys. złotych na dodatkowe dyżury linii 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzięki sprzedaży opublikowanej w 2020 r książki-cegiełki pt. „Nadzieja” na wsparcie ośrodków pomocy społecznej i hospicjów przekazano kwotę ponad 1 mln 694 tys. złotych. W 2015 roku dochód ze sprzedaży książki „NieObcy” w kwocie 150 tys. złotych, dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną, przekazany został na pomóc uchodźcom – ofiarom wojny w Syrii.Zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji – poprzez zakup egzemplarza książki-cegiełki bądź też poprzez udostępnienie informacji o akcji i zapowiedzi książki. Z przyjemnością skontaktujemy Państwa z autorami lub specjalistami z Fundacji Iskierka, umożliwiając stworzenie ciekawego i wartościowego materiału publicystycznego.

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Lego Minecraft. Zasadzka Creepera

Lego Minecraft. Zasadzka Creepera

Kasiawrz 25, 2023

Wasze pociechy kochają klocki LEGO? To ten mały zestaw ich zachwyci! Opis klocków Wraz ze Stevem znajdujemy się na równinnym biomie, znanym…

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen

Kasiamar 10, 2021

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen Wasze dzieci uwielbiają samochody? Są małymi fanami motoryzacji, intrygują ich przekładki, nakładki,…

Skarb Straszliwego Zet – Sylvie Misslin

Skarb Straszliwego Zet – Sylvie Misslin

Kasiasty 4, 2022

Skarb Straszliwego Zet – Sylvie Misslin Książki interaktywne dla dorosłych i młodzieży cieszą się wielką popularnością. To nie tylko ciekawa…

Małgorzata Musierowicz wraca z kolejną książką!

Małgorzata Musierowicz wraca z kolejną książką!

Kasiapaź 10, 2021

Małgorzata Musierowicz wraca z kolejną książką! Nakładem HarperCollins Polska już 13 października do sprzedaży trafi kontynuacja bestsellerowego kompendium wiedzy o…

Dzisiejsza premiera: Na placu budowy pasą się krowy!

Dzisiejsza premiera: Na placu budowy pasą się krowy!

Kasialip 12, 2023

Kontynuacja książeczki na dobranoc, którą pokochały dzieci na całym świecie! Koparka, wywrotka, betoniarka, dźwig, spychacz i miniładowarka Brumka powracają! Tym…