Szczęście śpi na lewym boku –

Date
gru, 15, 2020

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się przesąd o tym, że na widok kominiarza trzeba się chwycić za guzik? A może, dlaczego czterolistna koniczyna ma przynieść szczęście, a czarny kot pecha? „Szczęście śpi na lewym boku” przychodzi z gotowymi odpowiedziami.

Renat Piątkowska Rozprawia się z przesądami i wierzeniami. Ale spokojnie, nie stwierdza po prostu, że to głupie i nie trzeba w to wierzyć. Ona sięga głębiej i opowiada, skąd to wszystko się wzięło. Zbiór opowieści składa się z dziewięciu rozdziałów, każdy poświęcony czemuś innemu. Niezbyt długie, w sam raz na przerwę lub na dobranoc. W wersji audio tym lepsze, że czyta niezrównany Artur Barciś, którego głos wybitnie pasuje do poruszanych tematów. Można puścić dzieciom i zająć się swoimi sprawami, ale tak naprawdę piękno tych bajek zatrzyma rodziców w pokoju. I będziecie słuchać, zastanawiać się, myśleć i zamyślać.

Niektóre opowieści dla mnie są zwyczajne, niektóre nie stronią od humoru, są też takie, których nie da się skategoryzować. Mnie najbardziej podobała się przypowieść o lustrze, które jedna z sióstr rozbiła i utraciła przez to duszę. Przejmujące, chwytające za serce, dla dzieci może za trudne w odbiorze całego przesłania, ale przyjdzie i na to czas. Bo choć dla mnie ta historia najwięcej sobą przekazuje, jest najbardziej wstrząsające, to z każdej opowieści można wydobyć morał. W zależności od wieku słuchacza ten morał może być prosty, jasno wynikający z treści, starszy może pokusić się o głębszą analizę. Dla młodszych dzieci będą to fajne bajeczki o tym, dlaczego czarny kot przechodzący drogę wróży nieszczęście, a do fontanny należy wrzucić pieniążek. Dla dorosłych to coś na kształt legendy mówiącej o życiu i ludzkim postępowaniu.

Przesądy są częścią naszego życia. Świadomość tego, czy są prawdą, czy nie, jest kompletnie niepotrzebna do tego, by się dobrze bawić przy słuchaniu rozdziałów. I dobra zabawa jest gwarantowana, bo styl autorki jest bardzo przyjemny. A jeśli kogoś skłoni do refleksji, tym lepiej, bo każda cząstka zawarta w „Szczęście śpi na lewym boku” ma głębszy sens.

Polecam. I nie wskazuję konkretnej grupy wiekowej. Bo „Szczęście śpi na lewym boku” może być dla każdego.

Dla starszych i młodszych, dla tych, co boją się czarnego kota, by odczarować biedne zwierzątko, dla tych, co szukają szczęścia w trawie, by czasem podnieśli głowy. I dla dzieciaków, by ciągle jeszcze wierzyły w bajki, nie dając się zastraszyć przesądom.

Katarzyna Boroń


Autor: Renata Piątkowska

Czyta: Artur Barciś

Tytuł: Szczęście śpi na lewym boku

Wydawnictwo: BIS Sp. Z o.o.

Wydanie: I

Data wydania: 2020-09-10

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 978-83-7551-679-1

★★★★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kreatywność, zabawa i nauka, czyli nowa misja Neli

Kreatywność, zabawa i nauka, czyli nowa misja Neli

Bujaczekpaź 26, 2020

Rozwijanie wyobraźni, a także umiejętności twórczego i logicznego myślenia u dzieci to zadanie, przed którym stoi każdy rodzic. Jak to…

Dzień dobry, niedźwiadku!- Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki

Dzień dobry, niedźwiadku!- Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki

Martalut 13, 2022

Gdy jest się małym, świat, który nas otacza, wydaje się ogromnym, przerażającym i fascynującym miejscem równocześnie. Na szczęście w tej…

Ciekawostki o Kubusiu Puchatku!

Ciekawostki o Kubusiu Puchatku!

Kasiasty 17, 2022

18 stycznia, rok w rok, obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Wszyscy uwielbiamy przygody Misia o małym rozumku, którego do życia powołał…

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Szkrabajekcze 15, 2022

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku! Kilka słów o wnętrzu Podobnie jak “Księga ciała” z…

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…