Szczęście śpi na lewym boku –

Date
gru, 15, 2020

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się przesąd o tym, że na widok kominiarza trzeba się chwycić za guzik? A może, dlaczego czterolistna koniczyna ma przynieść szczęście, a czarny kot pecha? „Szczęście śpi na lewym boku” przychodzi z gotowymi odpowiedziami.

Renat Piątkowska Rozprawia się z przesądami i wierzeniami. Ale spokojnie, nie stwierdza po prostu, że to głupie i nie trzeba w to wierzyć. Ona sięga głębiej i opowiada, skąd to wszystko się wzięło. Zbiór opowieści składa się z dziewięciu rozdziałów, każdy poświęcony czemuś innemu. Niezbyt długie, w sam raz na przerwę lub na dobranoc. W wersji audio tym lepsze, że czyta niezrównany Artur Barciś, którego głos wybitnie pasuje do poruszanych tematów. Można puścić dzieciom i zająć się swoimi sprawami, ale tak naprawdę piękno tych bajek zatrzyma rodziców w pokoju. I będziecie słuchać, zastanawiać się, myśleć i zamyślać.

Niektóre opowieści dla mnie są zwyczajne, niektóre nie stronią od humoru, są też takie, których nie da się skategoryzować. Mnie najbardziej podobała się przypowieść o lustrze, które jedna z sióstr rozbiła i utraciła przez to duszę. Przejmujące, chwytające za serce, dla dzieci może za trudne w odbiorze całego przesłania, ale przyjdzie i na to czas. Bo choć dla mnie ta historia najwięcej sobą przekazuje, jest najbardziej wstrząsające, to z każdej opowieści można wydobyć morał. W zależności od wieku słuchacza ten morał może być prosty, jasno wynikający z treści, starszy może pokusić się o głębszą analizę. Dla młodszych dzieci będą to fajne bajeczki o tym, dlaczego czarny kot przechodzący drogę wróży nieszczęście, a do fontanny należy wrzucić pieniążek. Dla dorosłych to coś na kształt legendy mówiącej o życiu i ludzkim postępowaniu.

Przesądy są częścią naszego życia. Świadomość tego, czy są prawdą, czy nie, jest kompletnie niepotrzebna do tego, by się dobrze bawić przy słuchaniu rozdziałów. I dobra zabawa jest gwarantowana, bo styl autorki jest bardzo przyjemny. A jeśli kogoś skłoni do refleksji, tym lepiej, bo każda cząstka zawarta w „Szczęście śpi na lewym boku” ma głębszy sens.

Polecam. I nie wskazuję konkretnej grupy wiekowej. Bo „Szczęście śpi na lewym boku” może być dla każdego.

Dla starszych i młodszych, dla tych, co boją się czarnego kota, by odczarować biedne zwierzątko, dla tych, co szukają szczęścia w trawie, by czasem podnieśli głowy. I dla dzieciaków, by ciągle jeszcze wierzyły w bajki, nie dając się zastraszyć przesądom.

Katarzyna Boroń


Autor: Renata Piątkowska

Czyta: Artur Barciś

Tytuł: Szczęście śpi na lewym boku

Wydawnictwo: BIS Sp. Z o.o.

Wydanie: I

Data wydania: 2020-09-10

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 978-83-7551-679-1

★★★★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker

Bujaczeklip 11, 2022

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker Gdzieś tam zawsze jest anioł, gotów, by cię wysłuchać…* Strach ma…

100 zabaw i zadań dla każdego

100 zabaw i zadań dla każdego

Szkrabajeksty 4, 2023

Wakacje. Czas słońca, zabawy i… nudy. Czasami pogoda krzyżuje wakacyjne plany. Częściej jednak dzieci dysponujące dużą ilością wolnego czasu po…

Na placu budowy dzień robót drogowych

Na placu budowy dzień robót drogowych

Kasiapaź 28, 2022

Seria o maszynach biję furorę wśród najmłodszych czytelników. To książeczki na dobranoc, które wciąż zyskują nowych fanów. Ja sama je…

O wilku, który chciał zostać superbohaterem – Orianne Lallemand

O wilku, który chciał zostać superbohaterem – Orianne Lallemand

Kasiawrz 23, 2021

O wilku, który chciał zostać superbohaterem – Orianne Lallemand Wilk miewa szalone pomysły, ale teraz chce on zostać superbohaterem! Jak…

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Kasiamaj 21, 2021

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka Szczęście przychodzi do Basi w dzień słodyczowy. Każdy dorosły rozczula się na…