Sprężynek na tropie tajemnic – Agnieszka Frączek

Date
sie, 12, 2021

Sprężynek na tropie tajemnic – Agnieszka Frączek

Jak to jest z tą ekologią? Warto, nie warto? Jest jeszcze sens? Odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście, że tak! A im wcześniej uświadomimy sobie, że nie da się nic zrobić, nie zmieniając niczego, cała populacja będzie po prostu zagrożona. A niestety nie mamy dokąd uciec.

Agnieszka Frączek jest autorką książek dla dzieci. Jej styl charakteryzuje się wciągającą fabułą i przyjemnym rytmem wierszy. Obok jej dzieł nie można przejść obojętnie. Sama wiele razy łapałam się na tym, że cytowałam z pamięci fragmenty jej tekstów. Dlatego, kiedy pojawiła się kolejna publikacja od tej autorki, wiedziałam, że muszę ją poznać.

Sprężynek to historia o Antku. Chłopcu, który przez dłuższą chorobę musiał siedzieć w domu i strasznie się nudził. Żeby było trochę weselej, główny bohater zaczął szperać. W końcu dobrał się do szuflady, w której było mnóstwo różnych rzeczy. To właśnie tam znalazł starą sprężynę i zrobił z niej nowego towarzysza zabaw. Antek pokazuje Sprężynkowi świat i wyjaśnia reguły w nim panujące. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak segregować śmieci, co to jest smog oraz w jaki sposób możemy polować na zwierzęta. Oczywiście to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone w książce. Po lekturze całości okazuje się, że jest bardzo wiele rzeczy, na które mamy wpływ i warto zadbać o to, żeby nauczyć się dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska tj. segregacja śmieci, czy zakręcanie wody.

Warto również zwrócić uwagę na mieszaną formę „Sprężynka”, ponieważ historia napisana jest zarówno prozą, jak i wierszem. Ważne kwestie związane z ekologią napisane są w postaci rymowanych wersów, co ułatwia zapamiętywanie zasad racjonalnego gospodarowania naturalnymi surowcami. Natomiast fabuła, opisana została w formie uporządkowanego tekstu.

Na wielką pochwałę zasługują ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, ponieważ doskonale oddają klimat „Sprężynka”. Prosta forma, pastelowe kolory i ciekawa kreacja postaci, sprawia, że nie można oderwać się od tej historii.

Jedynym, do czego można się przyczepić to brak mocnej pointy. “Sprężynek” zabiera nas w podróż po świecie ekologii i przydałoby się to jakoś odpowiednio zakończyć. Tymczasem autorka zostawia nas bez przysłowiowej kropki nad i. Jedynym, co może tłumaczyć taki zabieg to kontynuacja. Jednak o niej na razie nic nie wiadomo.

„Sprężynek” to bardzo wartościowa książka, obok której nie można przejść obojętnie. Na pewno pozwala lepiej zrozumieć zasady, jakie obowiązują w ekologii i oswoić się z myślą, że o środowisko trzeba po prostu dbać – naturalnie.. Agnieszka Frączek znowu zachwyca swoimi rymami i jej najnowsza książka na pewno zostanie doceniona przez wszystkich małych i dużych krytyków.

Karolina Kosek


Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Tytuł: Sprężynek
Wydawnictwo: BIS
Wydanie: I
Data wydania: 2015-04-23
Kategoria: ekologia, dla dzieci
ISBN: 978-83-755-1406-3
Liczba stron: 96


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Niezliczone sekrety dziesiątej góry – Krista Van Dolzer

Niezliczone sekrety dziesiątej góry – Krista Van Dolzer

Szkrabajeksie 3, 2021

Niezliczone sekrety dziesiątej góry – Krista Van Dolzer Esther chciała pojechać na obóz Vermeer, wymarzone miejsce dla artystów. Jednak, czy…

Horrendalna Historia Polski. Dynamiczna dynastia Jagiellonów, Elokwentni królowie elekcyjni –

Horrendalna Historia Polski. Dynamiczna dynastia Jagiellonów, Elokwentni królowie elekcyjni –

Kasiapaź 3, 2020

Opowiadałam Wam już o dwóch poprzednich książkach z serii Horrendalna Historia Polski. Poznaliśmy już dynastię Piastów, dowiedzieliśmy się, jak w…

dummy-img

DZIEWCZĘTA MYŚLĄ O WSZYSTKIM – CATHERINE TIHMMESH

Szkrabajekmaj 6, 2020

Tytuł: Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet Autor:  Catherine Tihmmes Ilustracje: Melissa Sweet Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk Seria: XXX…

Zapowiedź: Dziwo

Zapowiedź: Dziwo

Kasiamar 1, 2023

Ujmująca opowieść o tym, że warto być sobą, a to, że się różnimy, czyni świat piękniejszym. Świnka morska w stroju…

Gutek i potwory.Obronić Nautilusa – Jaume Copons

Gutek i potwory.Obronić Nautilusa – Jaume Copons

Szkrabajekpaź 11, 2020

Gutek mieszka z potworami, ba, on je nawet ze sobą nosi. Na szczęście potrafią udawać maskotki, a Dziuras dodatkowo umie…