Sprężynek na tropie tajemnic – Agnieszka Frączek

Date
sie, 12, 2021

Sprężynek na tropie tajemnic – Agnieszka Frączek

Jak to jest z tą ekologią? Warto, nie warto? Jest jeszcze sens? Odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście, że tak! A im wcześniej uświadomimy sobie, że nie da się nic zrobić, nie zmieniając niczego, cała populacja będzie po prostu zagrożona. A niestety nie mamy dokąd uciec.

Agnieszka Frączek jest autorką książek dla dzieci. Jej styl charakteryzuje się wciągającą fabułą i przyjemnym rytmem wierszy. Obok jej dzieł nie można przejść obojętnie. Sama wiele razy łapałam się na tym, że cytowałam z pamięci fragmenty jej tekstów. Dlatego, kiedy pojawiła się kolejna publikacja od tej autorki, wiedziałam, że muszę ją poznać.

Sprężynek to historia o Antku. Chłopcu, który przez dłuższą chorobę musiał siedzieć w domu i strasznie się nudził. Żeby było trochę weselej, główny bohater zaczął szperać. W końcu dobrał się do szuflady, w której było mnóstwo różnych rzeczy. To właśnie tam znalazł starą sprężynę i zrobił z niej nowego towarzysza zabaw. Antek pokazuje Sprężynkowi świat i wyjaśnia reguły w nim panujące. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak segregować śmieci, co to jest smog oraz w jaki sposób możemy polować na zwierzęta. Oczywiście to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone w książce. Po lekturze całości okazuje się, że jest bardzo wiele rzeczy, na które mamy wpływ i warto zadbać o to, żeby nauczyć się dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska tj. segregacja śmieci, czy zakręcanie wody.

Warto również zwrócić uwagę na mieszaną formę „Sprężynka”, ponieważ historia napisana jest zarówno prozą, jak i wierszem. Ważne kwestie związane z ekologią napisane są w postaci rymowanych wersów, co ułatwia zapamiętywanie zasad racjonalnego gospodarowania naturalnymi surowcami. Natomiast fabuła, opisana została w formie uporządkowanego tekstu.

Na wielką pochwałę zasługują ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, ponieważ doskonale oddają klimat „Sprężynka”. Prosta forma, pastelowe kolory i ciekawa kreacja postaci, sprawia, że nie można oderwać się od tej historii.

Jedynym, do czego można się przyczepić to brak mocnej pointy. “Sprężynek” zabiera nas w podróż po świecie ekologii i przydałoby się to jakoś odpowiednio zakończyć. Tymczasem autorka zostawia nas bez przysłowiowej kropki nad i. Jedynym, co może tłumaczyć taki zabieg to kontynuacja. Jednak o niej na razie nic nie wiadomo.

„Sprężynek” to bardzo wartościowa książka, obok której nie można przejść obojętnie. Na pewno pozwala lepiej zrozumieć zasady, jakie obowiązują w ekologii i oswoić się z myślą, że o środowisko trzeba po prostu dbać – naturalnie.. Agnieszka Frączek znowu zachwyca swoimi rymami i jej najnowsza książka na pewno zostanie doceniona przez wszystkich małych i dużych krytyków.

Karolina Kosek


Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Tytuł: Sprężynek
Wydawnictwo: BIS
Wydanie: I
Data wydania: 2015-04-23
Kategoria: ekologia, dla dzieci
ISBN: 978-83-755-1406-3
Liczba stron: 96


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Basia, Franek i liczenie – Marianna Oklejak

Basia, Franek i liczenie – Marianna Oklejak

Kasiapaź 13, 2021

Basia, Franek i liczenie – Marianna Oklejak Obecnie przywiązuje się dużo większą wagę do rozwoju dzieci. Częściej mówi się o…

Na skrzydłach motyla

Na skrzydłach motyla

Kasiamar 29, 2023

Od lat powtarzamy, że dziecko należy traktować jak małego człowieka, z respektowaniem wszystkich praw, jakie mu przysługują. Najnowsze badania nad…

Legendy Polskie – nowe wydanie!

Legendy Polskie – nowe wydanie!

Kasiasty 8, 2021

Już 27 stycznia, nakładem wydawnictwa Mamania, ukażą się książki z cyklu Legendy Polskie. To świetna wiadomość dla wszystkich małych fanów…

Wakacyjny konkurs z Emilem!

Wakacyjny konkurs z Emilem!

Kasiacze 29, 2023

Wakacyjne psoty z Emilem W tym roku obchodzimy 60 urodziny Emila ze Smalandii. Tyle lat mija od wydania pierwszej książki…

dummy-img

Książki do wyklejania – Kot-o-ciaki i Dzień, w którym Heniś poznał…

Kasiacze 28, 2020

Dzieci uwielbiają naklejki. Mój syn pokochał je już od najmłodszych lat. Niestety, te tradycyjne mają to do siebie, że są…