Sprężynek na tropie tajemnic – Agnieszka Frączek

Date
sie, 12, 2021

Sprężynek na tropie tajemnic – Agnieszka Frączek

Jak to jest z tą ekologią? Warto, nie warto? Jest jeszcze sens? Odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście, że tak! A im wcześniej uświadomimy sobie, że nie da się nic zrobić, nie zmieniając niczego, cała populacja będzie po prostu zagrożona. A niestety nie mamy dokąd uciec.

Agnieszka Frączek jest autorką książek dla dzieci. Jej styl charakteryzuje się wciągającą fabułą i przyjemnym rytmem wierszy. Obok jej dzieł nie można przejść obojętnie. Sama wiele razy łapałam się na tym, że cytowałam z pamięci fragmenty jej tekstów. Dlatego, kiedy pojawiła się kolejna publikacja od tej autorki, wiedziałam, że muszę ją poznać.

Sprężynek to historia o Antku. Chłopcu, który przez dłuższą chorobę musiał siedzieć w domu i strasznie się nudził. Żeby było trochę weselej, główny bohater zaczął szperać. W końcu dobrał się do szuflady, w której było mnóstwo różnych rzeczy. To właśnie tam znalazł starą sprężynę i zrobił z niej nowego towarzysza zabaw. Antek pokazuje Sprężynkowi świat i wyjaśnia reguły w nim panujące. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak segregować śmieci, co to jest smog oraz w jaki sposób możemy polować na zwierzęta. Oczywiście to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone w książce. Po lekturze całości okazuje się, że jest bardzo wiele rzeczy, na które mamy wpływ i warto zadbać o to, żeby nauczyć się dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska tj. segregacja śmieci, czy zakręcanie wody.

Warto również zwrócić uwagę na mieszaną formę „Sprężynka”, ponieważ historia napisana jest zarówno prozą, jak i wierszem. Ważne kwestie związane z ekologią napisane są w postaci rymowanych wersów, co ułatwia zapamiętywanie zasad racjonalnego gospodarowania naturalnymi surowcami. Natomiast fabuła, opisana została w formie uporządkowanego tekstu.

Na wielką pochwałę zasługują ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, ponieważ doskonale oddają klimat „Sprężynka”. Prosta forma, pastelowe kolory i ciekawa kreacja postaci, sprawia, że nie można oderwać się od tej historii.

Jedynym, do czego można się przyczepić to brak mocnej pointy. “Sprężynek” zabiera nas w podróż po świecie ekologii i przydałoby się to jakoś odpowiednio zakończyć. Tymczasem autorka zostawia nas bez przysłowiowej kropki nad i. Jedynym, co może tłumaczyć taki zabieg to kontynuacja. Jednak o niej na razie nic nie wiadomo.

„Sprężynek” to bardzo wartościowa książka, obok której nie można przejść obojętnie. Na pewno pozwala lepiej zrozumieć zasady, jakie obowiązują w ekologii i oswoić się z myślą, że o środowisko trzeba po prostu dbać – naturalnie.. Agnieszka Frączek znowu zachwyca swoimi rymami i jej najnowsza książka na pewno zostanie doceniona przez wszystkich małych i dużych krytyków.

Karolina Kosek


Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Tytuł: Sprężynek
Wydawnictwo: BIS
Wydanie: I
Data wydania: 2015-04-23
Kategoria: ekologia, dla dzieci
ISBN: 978-83-755-1406-3
Liczba stron: 96


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Julia przynosi skarpetki – Lisa Moroni

Julia przynosi skarpetki – Lisa Moroni

Kasialip 2, 2021

Są książeczki niezwykle urocze i w swej prostocie fenomenalne. Dzieci je uwielbiają i mogą je czytać na okrągło. Taka właśnie…

Ania Robaczek ratuje pszczoły – Catherine Jacob

Ania Robaczek ratuje pszczoły – Catherine Jacob

Kasialip 27, 2021

Pszczoły są niezmiernie ważne dla naszego ekosystemu i coraz głośniej się o tym mówi. To owady bardzo pożyteczne. Zapylają rośliny,…

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…

Zapowiedź: Gdzie jest Pulpo?

Zapowiedź: Gdzie jest Pulpo?

Kasiamar 12, 2022

W żółtej kamienicy obok parku mieszkają różne psy – oczywiście ze swoimi właścicielami. Na parterze mieszka mops Pulpo razem z…

Po co jest nocnik?- Katie Daynes

Po co jest nocnik?- Katie Daynes

Kasiawrz 23, 2020

Każdy rodzic, który chociaż raz stanął przed problemem odpieluchowania, wie, jaki to ciężki orzech do zgryzienia. Nie wszystkie maluchy od…