Mam przyjaciela trenera piłki nożnej – Ralf Butschkow

Mam przyjaciela trenera piłki nożnej – Ralf Butschkow

Mam przyjaciela trenera piłki nożnej – Ralf Butschkow

Na świecie jest wiele zawodów, a nie o każdym rodzice wiedzą wszystko. Na wszelkie pytania pomaga odpowiedzieć Mądra Mysz. Dziś przychodzi do nas z wiadomościami dotyczącymi trenera piłki nożnej.

Każdy chłopak choć raz w swoim życiu marzy o byciu piłkarzem. Zazwyczaj kończy się to na kopaniu piłki z kolegami, ale niektórzy chcą iść dalej, zdobyć więcej. Mam przyjaciela, trenera piłki nożnej pokazuje bycie piłkarzem od kuchni. Dzieci, bo nie tylko chłopcy, ale o tym za chwilę, mogą zobaczyć, ile pracy trzeba w to włożyć. Ile czasami wyrzeczeń i kontuzji kosztuje zwycięstwo i medal. Autor uwypuklił ważne elementy takie jak praca zespołowa, odpowiedni strój i odpowiednie ćwiczenia.

Mnie najbardziej urzekł fakt, że w książeczce w piłkę grają też dziewczęta. Moje dzieciaki miały w swojej karierze sportowej chwilę z piłką nożną i wiem, jak bardzo córka się złościła, gdy chłopaki mówili, że idzie tylko kibicować. A ona grała. Bardzo się cieszę, że ta książka łamie stereotypy, pokazuje, że piłka to nie tylko męski sport i może to ośmieli niejedną dziewczynkę, która marzy o piłce, ale boi się zacząć.

Bardzo dobrze jest też pokazane przygotowanie do meczu. To, że nie ważne jest tylko granie, ale też rozgrzewka i sporo ćwiczeń, które niby nic wspólnego z piłką nie mają. Wszystko opatrzone dokładnymi rysunkami, które sprawiają, że chce się spróbować takiego właśnie ćwiczenia. Myślę, że ta książeczka może stać się inspiracją do ćwiczeń, niekoniecznie przed treningiem piłki nożnej, ale ot tak, dla zabawy.

Niewątpliwym plusem jest to, że w tej serii opowieść jest snuta przez dziecko, co pozwala się utożsamić i łatwiej przyswoić zawarte informacje. Jednak ten tom wydaje mi się bardzo suchy i mniej przystępny niż inne. Może wynika to ze specyfiki zawodu, może ze zbyt małej ilości dialogów, a wielu opisów, ale jakoś ciężko mi było przejść przez te kilka stron. Rozumiem, że informacji było dużo, wszystkie ważne, ale dla dzieci w zbyt ciężkiej formie i trochę nużące.

Mam przyjaciela trenera piłki nożnej to bardzo przyjemna dla oka opowieść o tym, ile trzeba włożyć pracy zarówno w bycie piłkarzem, jak i w bycie trenerem. To swoiste dwa w jednym, które pokaże dzieciom, że za zwycięstwem stoi nie tylko drużyna, ale i dobry szkoleniowiec, a praca każdego z nich jest tak samo ważna. Dzięki tej książce dziecko pozna dwa zawody i w przyszłości łatwiej będzie mogło zdecydować, z której strony bramki stanąć, by spełnić marzenia.

 

Katarzyna Boroń


Autor: Ralf Butschkow

Tłumaczenie: Bolesław Ludwiczak
Ilustrator: Ralf Butschkow
Tytuł: Mam przyjaciela trenera piłki nożnej
Tytuł oryginalny: ICH HAB EINEN REUND, DER IST FUβBALLTRAINER
Seria i nr tomu: Mądra Mysz, tom 98
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: książki dla dzieci młodszych
ISBN: 9788380088016
Liczba stron: 24

★★★★★★★★✩


Dodaj komentarz

Close Menu