Pinokio – Seria Nostalgia

Date
sie, 21, 2020

Pinokio to jeden z najstarszych filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya – widać to po kresce, animacji, głosach bohaterów. Jednak jest to historia ponadczasowa, która przekazuje dzieciom pewne uniwersalne prawdy i wartości, którymi warto się kierować. Większość was wie, że tę opowieść możemy znaleźć również w książkowych wersjach – Pinokia również. Wiem, że dzieci nie są zainteresowane wersją animowaną, ale książka ich zachwyci.

Poznajcie małego, drewnianego chłopca, którego stworzyła miłość i dobroć jego ojca. Pinokio marzy o tym, aby stać się prawdziwym dzieckiem. Niestety, wielokrotnie zawodzi swojego tatę i Dobrą Wróżkę. Daje się zwieść innym ludziom, uwierzyć w ich kłamstwa i fałszywe obietnice, przez co wpada w poważne kłopoty.

Pinokio to bajka, która przepełniona jest morałami. To jedna z tych historii, na których wychowałam się ja i moja mama. Ponadczasowa i piękna. Pokazuje, że kłamstwo nie popłaca. Pinokio wpadał w poważne w tarapaty, przez co sprawiał przykrości również swojemu tacie, który bardzo go kochał. Nasz mały bohater zachowywał się lekkomyślnie, wolał zabawę od obowiązków, zaufał nie tym ludziom, co trzeba. Jego przygody są trochę przerażające i straszne, a dzieci śledzą losy Pinokia z emocjami wymalowanymi na twarzy, zwłaszcza wtedy, gdy Gepetto zostaje połknięty przez wieloryba, a Pinokio wyrusza mu na ratunek. Czy ta historia dobrze się kończy? Tak. Każdy z nas ją zna i wie, że w końcu Pinokio dostaje swoje szczęśliwe zakończenie.

Ilustracje zachwycają. Autorzy zdecydowali się na zachowanie oryginalnej grafiki, którą mogliśmy oglądać w animowanej wersji bajki. O ile dzieci mogą nie zachwycić, to ja jestem nimi całkowicie zauroczona. Można zauważyć, jak wielkie zmiany zaszły w produkcji filmów animowanych. Te w książce są lekko rozmyte, kontury nieostre, jakby ktoś nałożył na nie warstwę gry. Podczas lektury niemal słyszałam głosy aktorów dubbingowych – specyficzne, ale niezwykle piękne.

Pinokio zachwyci zarówno dzieci, które poznają małego, drewnianego chłopca, jak i ich rodziców, którzy wrócą do czasów swojego dzieciństwa. Bardzo polecam tę i inne książki z serii Nostalgia.


Tytuł: Pinokio

Autor: Walt Disney

Tłumaczenie: Bartłomiej Nawrocki

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Ilustracje: Al Dempster

Data wydania: 12.08.2020


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Poznaj naszych wschodnich sąsiadów! “Opowieści z krajuznad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”

Poznaj naszych wschodnich sąsiadów! “Opowieści z krajuznad Wilią. Baśnie i legendy litewskie”

Kasiasie 13, 2021

Dawno, dawno temu, nad spokojnym nurtem Wilii, Litwini opowiadali sobie legendy o porwaniu Biruty, powstaniu Wilna czy żywej wodzie, która…

Basia, Franek i ubieranie – Zofia Stanecka

Basia, Franek i ubieranie – Zofia Stanecka

Szkrabajekwrz 24, 2021

O ile książeczka „Basia, Franek i liczenie” przypadła bardzo do gustu – tak mi, jak i mojemu dziecku, o tyle…

Szukaj i znajdź. Lokomotywy na tropie. Tomek i przyjaciele

Szukaj i znajdź. Lokomotywy na tropie. Tomek i przyjaciele

Martalut 21, 2021

Szukaj i znajdź. Lokomotywy na tropie. Tomek i przyjaciele Rozwój dziecka to składowa wielu umiejętności, których nabywanie może być zarówno…

#SOS. Wszystko dla lajków? Powiedz stop fikcji w Internecie

#SOS. Wszystko dla lajków? Powiedz stop fikcji w Internecie

Szkrabajekkwi 1, 2022

Idealne zdjęcia, idealne życie, a może idealne oszustwo? Idealne oszustwo Niestety coraz częściej wychodzi na jaw, że to, co dzieje…

Zapowiedź: Mój brat ściga dinozaury. Historia moja i Giovanniego, który ma jeden chromosom więcej

Zapowiedź: Mój brat ściga dinozaury. Historia moja i Giovanniego, który ma jeden chromosom więcej

Szkrabajekcze 7, 2024

Opowieść o Giovannim, który uśmiecha się od ucha do ucha, uwielbia dinozaury, tańczy w miejscach publicznych i ma o jeden…