Pinokio – Seria Nostalgia

Date
sie, 21, 2020

Pinokio to jeden z najstarszych filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya – widać to po kresce, animacji, głosach bohaterów. Jednak jest to historia ponadczasowa, która przekazuje dzieciom pewne uniwersalne prawdy i wartości, którymi warto się kierować. Większość was wie, że tę opowieść możemy znaleźć również w książkowych wersjach – Pinokia również. Wiem, że dzieci nie są zainteresowane wersją animowaną, ale książka ich zachwyci.

Poznajcie małego, drewnianego chłopca, którego stworzyła miłość i dobroć jego ojca. Pinokio marzy o tym, aby stać się prawdziwym dzieckiem. Niestety, wielokrotnie zawodzi swojego tatę i Dobrą Wróżkę. Daje się zwieść innym ludziom, uwierzyć w ich kłamstwa i fałszywe obietnice, przez co wpada w poważne kłopoty.

Pinokio to bajka, która przepełniona jest morałami. To jedna z tych historii, na których wychowałam się ja i moja mama. Ponadczasowa i piękna. Pokazuje, że kłamstwo nie popłaca. Pinokio wpadał w poważne w tarapaty, przez co sprawiał przykrości również swojemu tacie, który bardzo go kochał. Nasz mały bohater zachowywał się lekkomyślnie, wolał zabawę od obowiązków, zaufał nie tym ludziom, co trzeba. Jego przygody są trochę przerażające i straszne, a dzieci śledzą losy Pinokia z emocjami wymalowanymi na twarzy, zwłaszcza wtedy, gdy Gepetto zostaje połknięty przez wieloryba, a Pinokio wyrusza mu na ratunek. Czy ta historia dobrze się kończy? Tak. Każdy z nas ją zna i wie, że w końcu Pinokio dostaje swoje szczęśliwe zakończenie.

Ilustracje zachwycają. Autorzy zdecydowali się na zachowanie oryginalnej grafiki, którą mogliśmy oglądać w animowanej wersji bajki. O ile dzieci mogą nie zachwycić, to ja jestem nimi całkowicie zauroczona. Można zauważyć, jak wielkie zmiany zaszły w produkcji filmów animowanych. Te w książce są lekko rozmyte, kontury nieostre, jakby ktoś nałożył na nie warstwę gry. Podczas lektury niemal słyszałam głosy aktorów dubbingowych – specyficzne, ale niezwykle piękne.

Pinokio zachwyci zarówno dzieci, które poznają małego, drewnianego chłopca, jak i ich rodziców, którzy wrócą do czasów swojego dzieciństwa. Bardzo polecam tę i inne książki z serii Nostalgia.


Tytuł: Pinokio

Autor: Walt Disney

Tłumaczenie: Bartłomiej Nawrocki

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Ilustracje: Al Dempster

Data wydania: 12.08.2020


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld

Michellelut 8, 2021

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld Czymże jest nauka? Według encyklopedii PWN to…

Fenomenalna seria Enid Blyton dla dzieci wydana w Polsce!

Fenomenalna seria Enid Blyton dla dzieci wydana w Polsce!

Kasiasty 14, 2022

Zaklęty Las to najniezwyklejszy las na świecie. Drzewa szumią tam magiczne zaklęcia, na muchomorach ucztują elfy, ale najbardziej niesamowite jest…

Mordercza Adelka. To się wszystko źle skończy – Mr Tan, Miss Prickly

Mordercza Adelka. To się wszystko źle skończy – Mr Tan, Miss Prickly

Vickywrz 26, 2020

To się wszystko źle skończy… „Adelka”, a może raczej „mordercza Adelka” promowana jest jako zabójczo śmieszna seria komiksów dla dzieci,…

Pełna czułości opowiastka dla najmłodszych. Poduszki od wydawnictwa Frajda

Pełna czułości opowiastka dla najmłodszych. Poduszki od wydawnictwa Frajda

Kasialut 8, 2023

Pomysłowa książka obrazkowa o radości płynącej z zabawy poduszkami, stworzona przez uznanego autora i ilustratora “Koparki i kaczuszki”, “Koparki i…

Zapowiedź: To Twoje ciało

Zapowiedź: To Twoje ciało

Kasiakwi 6, 2023

To twoje ciało. I jest wspaniałe. Dowiedz się, jak o nie dbać i je chronić! Oto książka, która jest idealnym…