Strajk – Eduarda Lima

Date
maj, 12, 2021

Strajk – Eduarda Lima

Zaczęło się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Później inne zwierzęta zaczęły strajkować – kury przestały gdakać, krowy meczeć, a goryle zamknęły się w sobie. Wszystkie, bez wyjątku, przestały współpracować z człowiekiem. Na świecie zapanowała przejmująca cisza.

Ekologia to temat bardzo aktualny. Moje pokolenie musiało samo nauczyć się, jak dbać o przyrodę, a ta wiedza przyszła do nas z czasem. Dzisiejszy dorośli wzięli się w garść – wciąż zaznaczamy i podkreślamy, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Nasze dzieci mają już łatwiej, bo od najmłodszych lat tłumaczy się im, jak ważne jest to, co robimy. Jednak nie zawsze maluchy to rozumieją i wtedy przychodzą z pomocą takie lektury jak „Strajk” Eduardy Limy. Prosta, ale dosadna i przejmująca.

Mało tekstu, mocny przekaz

Nie tylko maluchy będą przejęte przekazem „Strajku”, ale również i dorośli mogą zakończyć tę lekturę zszokowani. Autorka zdecydowała się na niezwykle mocy przekaz, ale zamknięty w bardzo małej ilości słów. Strona po stronie obserwujemy, jak zwierzęta zaczynają strajkować. Zaczęło się od jednego ptaka, który przestał śpiewać, a skończyło się na ogromnej ciszy, która zapanowała na całej planecie. Zwierzęta mają dość niszczącej działalności człowieka; tego, jak bardzo wykorzystujemy naszą planetę i jak przyczyniamy się do wymierania kolejnych gatunków zwierząt. Jednak najbardziej uderza zakończenie – gdy okazuje się, że przyczyną zamilknięcia pierwszego ptaka był… połknięty korek od butelki po napoju. A takich korków, porzuconych, wyrzuconych, zapomnianych, jest bardzo dużo. Ich kolory przyciągają zwierzęta, a one cierpią, gdy przez przypadek je zjedzą. Cisza, jaka panuje po zakończonej lekturze, zdaje się krzyczeć.

Dzień ziemi powinien być codziennie.

„Strajk” to kolejna, rewelacyjna książka od wydawnictwa Babaryba. O ile nne ekologiczne lektury przeznaczone są dla starszych czytelników, tak powieść Limy można czytać już trzylatkowi, który zacznie zadawać kolejne pytania. Jak wspomniałam, przekaz książki jest bardzo prosty i bolesny, bo pokazuje, jak bardzo niszczymy naszą planetę. Zwłaszcza ostatnie strony, które bardzo oddziaływają na wyobraźnię. Szokujące są dane, które przedstawiają nam ekolodzy – człowiek, codziennie, przyczynia się do wymierania kolejnych gatunków zwierząt, niszcząc ich naturalny ekosystem.

Szata graficzna

Pisząc o lekturach dla maluchów, nie sposób nie wspomnieć o szacie graficznej. Ta w „Strajku” jest specyficzna. Kolory są mocne, na stronach dominuje błękit, fiolet, czerwień. Wszystko wydaje się abstrakcyjne i nierealne, ale taka forma idealnie pasuje do tekstu, który czytamy.

Podsumowanie

„Strajk” Eduardy Limy to książka bardzo ważna i potrzebna. Cieszę się, że powstała taka lektura, którą można czytać przedszkolakom i traktować ją jako punkt wyjścia rozmów o ekologii.


Autor: Eduarda Lima

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Ilustrator: Eduarda Lima

Tytuł: Strajk

Seria: Książki ekologiczne

Wydawnictwo: BABARYBA

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-06

Kategoria: literatura dziecięca 3+,

ISBN: 9788362965809

Liczba stron: 36


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Minecraft. Ostatnie starcie – Nick Eliopulos

Minecraft. Ostatnie starcie – Nick Eliopulos

Martalut 18, 2021

  Minecraft. Ostatnie starcie – Nick Eliopulos Świat oszalał na punkcie sześciennych kostek, z których da się stworzyć niemalże wszystko.…

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 8, 2022

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka Pomidory należą do moich ulubionych roślin. Lubię nie tylko smak czerwonych kul, ale…

Zapowiedź: Bella wraca do domu

Zapowiedź: Bella wraca do domu

Szkrabajekmaj 17, 2024

Hannah już raz straciła Bellę. Nie może znów jej stracić… Dramatyczne wydarzenia, zdrada i zdumiewająco śmiała akcja ratunkowa. Nowa powieść…

Zapowiedź: Książki na dachu

Zapowiedź: Książki na dachu

Szkrabajekmaj 31, 2024

Widzisz to? Czy to rybki pływają w oknie, a przed domem stoi sygnalizator świetlny? Na pierwszy rzut oka dom wygląda…

Drzwi o trzech zamkach Sonia Fernandéz-Vidal

Drzwi o trzech zamkach Sonia Fernandéz-Vidal

Szkrabajeklis 27, 2022

Drzwi o trzech zamkach Sonia Fernandéz-Vidal Celem tworzenia książek popularnonaukowych jest udostępnienie społeczeństwu pewnego rodzaju wiedzy naukowej. W tym sensie…