Jak odnaleźć czarownicę w tydzień – Umansky Kaye

Jak odnaleźć czarownicę w tydzień – Umansky Kaye

Jak odnaleźć czarownicę w tydzień – Umansky Kaye

Przygody Elizy Kiszonki to naprawdę fantastyczny pomysł na prezent dla każdej dziewczynki. Opowiadania są uroczę, zabawne, ale niosą ze sobą też morał. Eliza sama w sobie jest dziewczynką, która z powodzeniem mogłaby się stać przyjaciółką każdej dziewczynki. Zaradna, miła i energiczna na co dzień pomaga prowadzić swojemu tacie sklep. Jest idealną ekspedientką i klienci ojca ją bardzo lubią. Poza tym Eliza ma swój sekret – umie w magię. I to bardzo dobrze. W poprzednich częściach czytelnicy śledzili jej naukę i przygody, które zapewniała jej mentorka i nauczycielka Karmazynowa Czarownica. Dla niewtajemniczonych dodam, że nasza bohaterka żyje w bardzo cichej i niemiłosiernie nudnej mieścinie, w której mieszkańcy nie lubią, kiedy coś się dzieje. Nuda to dla nich najważniejsza i najlepsza rzecz. Czemu oczywiście dają wyraz – wszystko co nowe, nieznane i inne, jest dla nich zagrożeniem. Tylko oczywiście nie dla naszej Elizy.

Co w tej części nas czeka?

Jak „mówi” sam tytuł, Eliza będzie musiała odnaleźć swoją nauczycielką. Karmazynowa Czarownica znika i nikt nie wie gdzie. Na dodatek jej oddany kruk, jest przekonany, że to jego wina. Nie pomaga też pogoda, która zaczyna ciążyć mieszkańcom Mostów Małych i nie tylko. Trwa nieprzerwana zima. Ostra, niemająca litości, zasypująca domy po sam dach. W tych warunkach Elizie świetnie idzie nauka czarów, ale poszukiwanie zaginionej czarownicy? Już nie koniecznie. Wieża nie pomaga, Magenta się nie pojawia, zatem trzeba brać sprawy w swoje ręce. Eliza wraz z przyjaciółmi wyrusza do Boru pochłoniętego przez zimę i spotyka tam nie tylko Sylfina Zielonopończą, ale także kogoś, kogo nikt się nie spodziewał. A kto bardzo chce zawładnąć Wierzą Magenty, Mostem Małym i całą krainą. Eliza będzie musiała się wykazać dużą wiedzą i sprytem, żeby tym razem, oczywiście z pomocą przyjaciół, pokonać wroga i odnaleźć nauczycielkę.

Oczywiście brzmi groźnie, ale naprawdę poczucie humoru w tej części stoi na wysokim cudownym poziomie. Uśmiech nie schodzi z buzi. Dodatkowo bohaterowie są naprawdę świetni – zaczynając od Elizy, która wszystkich ratuje, poprzez Sylfina Zielonopończa – szaloną i trochę odjechaną kobietę, po Jacka Froza – który nawet mnie, ostoję spokoju, dość mocno denerwował.

Karolina Guzik


Autor: Umansky Kaye
Tłumaczenie: Anna Błasiak
Tytuł: Jak odnaleźć czarownicę w tydzień
Cykl: Eliza Kiszonka Tom 4
Wydawnictwo: WILGA
Wydanie 1
Data premiery: 2021-01-27
Liczba stron: 240
Literatura dziecięca
ISBN: 9788328080485

Ocena: 7/10


 

Dodaj komentarz

Close Menu