Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Date
kwi, 10, 2021

Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Gdy ujrzałam okładkę obwieszczającą możliwość przesłuchania jednego z mitów ukochanej przeze mnie mitologii, nie wahałam się ani sekundy. Wszak nie ma nic przyjemniejszego niż powrót na łono opowieści, właściwie mitów, które od lat są miłą odskocznią od wszystkiego i które za każdym razem zdradzają ciut więcej. A może to ja za każdym razem skupiam się na innych szczegółach?

Mit, w którym pojawia się tajemniczy i magiczny owoc granatu i w którym występuje kilka mocno osławionych bóstw greckich, jak Demeter, Kora (Persefona), Hades i Zeus, jest mi znany. Jakim więc zaskoczeniem było dla mnie, gdy zamiast usłyszeć przewidywane przeze mnie imiona w audiobooku padły imiona Ceres, Prozerpina, Pluton i Żywe Srebro reprezentujące panteon bóstw rzymskich? I to największy mankament tej publikacji. Właściwie winien zostać nazwany błędem kardynalnym, bo jednak pomiędzy mitami greckimi i rzymskimi istnieje znaczna różnica. Właściwie wiele. Począwszy od imion bogów i bogiń, na treści mitów kończąc. Ubolewam więc nad tym, iż ta opowieść ujrzała światło dzienne „pod szyldem” mitów greckich.

Jednak gdyby w jakiś cudowny sposób przymknąć oko na ten błąd… Wówczas mamy do czynienia z przyjemną i ciekawą opowiastką dla dzieci, która – ubrana w głos Krzysztofa Tyńca – zyskuje odrobinę magii. Choć ścieżka dźwiękowa, która towarzyszy aktorowi, winna zostać na samym początku skrócona, a w dalszej części nieco bardziej wyciszona. Na to – muzykę – narzekał mój starszy syn, któremu przeszkadzała ona w przyjemności cieszenia się „bajką”, która treściowo przypadła mu do gustu.

Opowieści z zaczarowanego lasu. Nasiona granatu to jednak nie tylko audiobook w formie dwóch płyt CD trwający nieco ponad półtorej godziny. To także pięćdziesięciostronicowa książeczka, która zawiera pełny tekst mitu oraz nastrojowe, mroczne (wszak mowa o podziemnym królestwie Dis Patera) ilustracje Józefa Wilkonia, którego talent mogliście już podziwiać w innych publikacjach dla dzieci, jak na przykład Leopantera, którą stworzył wraz z bratem Piotrem. Pakiet ten ubrany jest w pasujące do całości kartonowe „etui”, które sprawi, że niestraszne będzie Wam zagubienie któregokolwiek z elementów.

Wracając jeszcze do samej treści mitu o Ceres i Prozerpinie… Nathaniel Hawthorne stanął na wysokości zadania i stworzył na jego podstawie opowieść przystosowaną do wieku odbiorców, którymi są kilkulatkowie. Jak głosi okładka, dzieci od lat ośmiu, jednak mając okazję przetestowania owej opowieści na prawie czterolatku i siedmiolatku, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że dzieci o rok, dwa młodsze od informacji widniejącej na okładce z zainteresowaniem wysłuchają interpretacji Krzysztofa Tyńca, te starsze zaś nie będą miały problemy z samodzielnym zapoznaniem się z treścią tej historii skrywającej się w dołączonej książeczce.


Autor: Nathaniel Hawthorne
Tłumaczenie: 
Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
Ilustrator: Józef Wilkoń
Tytuł: Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu
Tytuł oryginalny: Tanglewood Tales for Boys and Girls / The Pomegranate Seeds
Seria i nr tomu: Mity greckie #10
Wydawnictwo: Buka
Wydanie: I
Data wydania: 2020-07-22
Kategoria: dla dzieci 7+, mity

ISBN: 9788364690389
Liczba stron: 52
Czyta: Krzysztof Tyniec
Czas trwania: 97 minut
Ocena: 6/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

O wilku, który chciał zostać superbohaterem – Orianne Lallemand

O wilku, który chciał zostać superbohaterem – Orianne Lallemand

Kasiawrz 23, 2021

O wilku, który chciał zostać superbohaterem – Orianne Lallemand Wilk miewa szalone pomysły, ale teraz chce on zostać superbohaterem! Jak…

Babciu, dziadku, jak to wtedy było.

Babciu, dziadku, jak to wtedy było.

Szkrabajeklis 29, 2021

Babciu, dziadku, jak to wtedy było. Najtrudniejszym zadaniem, jakie może postawić sobie twórca zabawek, gier i wszelkiej maści rozrywek, jest…

Najlepsze bajki dostępne na Netfliksie!

Najlepsze bajki dostępne na Netfliksie!

Kasiamaj 21, 2021

Żyjemy w czasach, w których dostęp do animacji jest powszechny I prosty. Serwisy streamingowe czy kanały, na których programy dla…

Zapowiedź: “Nikt nie widzi słoni”

Zapowiedź: “Nikt nie widzi słoni”

Kasialis 24, 2021

NAUKA AKCEPTACJI ODMIENNOŚCI: „NIKT NIE WIDZI SŁONI” KATARZYNY WIERZBICKIEJ, ILUSTRACJE AGA GAJ Z innością spotykamy się na co dzień. Otaczają…

Slow down dla dzieci

Slow down dla dzieci

Kasiasty 10, 2022

Zwolnij i popatrz na niezwykłe zjawiska, które cały czas dzieją się na świecie. Wielu z nich nie możemy dostrzec. O…