Zamczysko strachulców. Do ataku! – Mr Tan

Date
lut, 20, 2021

Zamczysko strachulców. Do ataku! – Mr Tan

Wyobraź sobie, że istnieją krainy, o których nie mamy pojęcia. Zapomniane i pełne niesamowitych rzeczy. W jednej z nich znajduje się Zamczysko Strachulców – szkoła, w której jedyne czego można się nauczyć, to jak być straszydłem z prawdziwego zdarzenia. Co ciekawsze nie jest to zwykły budynek, a żywy organizm. Czy chcecie do niej zajrzeć?

Zarys fabuły

Uczniowie budzą się w środku nocy i są zdziwieni, bo cała szkoła jest oblodzona. Okazuje się, że budynek i dyrektorkę zaatakowały szkodliwe istoty zwane Krobami. Panoszą się wszędzie i jest ich naprawdę dużo. Okazuje się, że szkołę mogą uratować tylko uczniowie i tak oto stają do walki uzbrojeni w krobinateki czy pułapki z elastycznych bandaży. Czy wygrają to starcie z Krobami?

Jestem zwolenniczką edukacji poprzez zabawę i najczęściej szukam w literaturze książek, które czegoś mogą nauczyć, czy też być motywatorem, by zacząć pogłębiać wiedzę na jakiś temat. Wiem jednak, że niekiedy warto sięgnąć po coś czysto rozrywkowego. Dlatego też wzbogaciłam biblioteczkę Potworków o Do ataku!, autorstwa Mr Tana. Czy to była dobra decyzja?

Moje wrażenia

Jeśli chodzi o wydanie, to jest bardzo dobre. Twarda okładka i wygodny dla dzieci format. Dodajmy do tego grube i lakierowane strony – mamy trwały produkt, który przetrwa wielokrotne czytanie. Za oprawę graficzną jest odpowiedzialna francuska ilustratorka i graficzka – Camille Roy. Ilustracje przez nią stworzone idealnie wpasowują się we współczesne czasy. Pełne kolorów, ekspresyjne i jakby żywe. Mnóstwo na nich szczegółów, a co ważniejsze współgrają one z treścią.

Do ataku!, to książka przeznaczona dla dzieci wieku 8+. I to też nie dla wszystkich, bo mam wrażenie, że to pozycja bardziej skierowana ku chłopcom, którzy lubią takie fantastyczne historie. Nie chcę tutaj kategoryzować na literaturę dla chłopców i dziewczynek, ale niestety w przypadku tego tytułu nie da się inaczej. Krążące zarazki oraz wszędobylskie smarki mogą zniesmaczyć dorosłego, ale ci zainteresowani z pewnością będą mieli frajdę z czytania. Nie mogę odmówić jednak humoru zawartego w tekście i skierowanego do docelowego odbiorcy. Samej treści nie ma tutaj zbyt dużo, bo historia została opisana w komiksowej formie.

Na zakończenie

Muszę przyznać, że mam problem z oceną Do ataku!. Osobiście nie podobał mi się ten tytuł, jestem zwolenniczką trochę innego rodzaju rozrywki dla dzieci. Z drugiej strony wiem, że takie współczesne bajki spotykają się z dużym uznaniem wśród dzieci. I to nie jest tak, że mówię jej całkowite nie. Podoba mi się pomysł przedstawienia szkoły, nazwy własne, czy to, czego uczą się uczniowie. Dobrze też, że nie ma w niej ubarwiania, i ubierania w ładne słowa brzydkich rzeczy. Mimo wszystko, gdy o niej myślę, to budzi się we mnie lekki sprzeciw, by dać ją Potworkom.

Nie mogę ani polecić, ani odradzić Do ataku!. To bajka tego typu, o przeczytaniu, czy podsunięciu dziecku trzeba zadecydować samemu. Bo to, co mi nie pasuje, innym może się podobać.


Autor: Mr Tan
Ilustrator: Camille Roy
Tłumaczenie: Iwona Janczy
Tytuł: Do ataku!
Tytuł oryginału: Le manoir croquignole. Coup de foudre a lecole
Seria i nr tomu: Zamczysko Strachulców, tom 2
Wydawnictwo: Adamada
Wydanie: I
Data wydania: 2016-09-06
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 978-83-7420-779-9
Liczba stron: 54
Ocena: 6/10


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Świerszczyk Reporter – nowy magazyn popularnonaukowy dla dzieci

Świerszczyk Reporter – nowy magazyn popularnonaukowy dla dzieci

Kasiamar 11, 2021

„Świerszczyk Reporter” – nowy magazyn popularnonaukowy dla dzieci od wydawnictwa Nowa Era. Już 11 marca odbędzie się premiera nowego magazynu…

Tato no weź! – idealna pozycja dla wszystkich tatusiów

Tato no weź! – idealna pozycja dla wszystkich tatusiów

Kasiacze 10, 2022

Rodzice wszystkich krajów świata – trzymajcie się! Bycie ojcem przypomina przejażdżkę rollercoasterem. Z tą różnicą, że kiedy wagonik osiąga najwyższy…

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Martalut 3, 2022

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney Wśród napływu coraz to nowych opowieści i jakże barwnych, przekonujących animacji wciąż jeszcze znajdzie się sporo miejsca…

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Bujaczekmaj 28, 2021

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa Chyba każdy z nas w czasach szkolnych marzył, by lekcje nie były takie nudne…