Miasteczko Perfect – Helena Duggan

Date
cze, 13, 2022

Witaj w Miasteczku Perfekt!

Tutaj każdy jest schludny, porządny i perfekcyjnie grzeczny przez cały rok. Tutaj każdy musi nosić okulary, żeby nie oślepnąć… To dlatego Violet nie miała najmniejszej ochoty przeprowadzać się do Perfect. Dziewczynka jednak szybko odkrywa, że  w mieście dzieje się  coś dziwnego… W nocy słyszy dziwne dźwięki, jej mama zachowuje się inaczej niż zwykle, a w dodatku tata gdzieś przepadł. Gdy Violet spotyka Boya, uświadamia sobie, że nie tylko jej tata został porwany… oraz że tajemniczy Obserwatorzy strzegą pewnego perfekcyjnie przerażającego sekretu!

Helena Duggan jest autorką książek dla dzieci, graficzką i ilustratorką ze średniowiecznego miasteczka Kilkenny w Irlandii, które było inspiracją dla Miasteczka Perfect. Pisze w domu na drzewie zbudowanym przez jej męża Robbiego i jego brata. Mieszka w mały domku z mężem, dwiema córkami i psem Tinkerem.

Moja opinia i przemyślenia


Do sięgnięcia po ten tytuł skusiła mnie okładka, od której nie mogłam oderwać wzroku. Nie bez znaczenia był też tytuł i potęgujący moją ciekawość opis na tylnej okładce. Byłam niemal pewna, że mam przed oczami ciekawą książkę dla starszych dzieci i nie pomyliłam się nawet o jotę.

Od początku lektury czułam siię zaciekawiona tym, co wydarzy się dalej, a to zmuszało mnie do tego, by połykać kolejne strony w jak najszybszym tempie. Nie wiedziałam, kiedy dotarłam do końca. Jednak nim to się stało, byłam po prostu wniebowzięta historią, jej dynamiką i tym, jak autorka prowadzi fabułę, by utrzymać stałe zainteresowanie wydarzeniami. I wiem jedno, jeśli ktoś w moim wieku miał taką frajdę z tej książki, to dzieci będą piszczały z radości, zgłębiając tajemnice perfekcyjnego miasta, które skrywa ich, jak się okazuje całkiem sporo.
Całości smaku dodaje ten mroczny i niepokojący klimat, jaki udało się Helenie Duggan wokół miasteczka, potęguję uczucie wyjątkowości tej historii, bo bez taka ta książka jest. Nieczęsto bowiem spotyka się horrory dla dzieci, chociaż jak się domyślacie, bardziej pasowałoby nazwanie Miasteczka Perfekt historią z dreszczykiem.
Zachwyca pióro autorki, którym odmalowuje obrazy, które zapadają w pamięć. I pobudzają wyobraźnię, bo w czasie czytania pracuje ona na najwyższych obrotach, dostarczając nie lada rozrywki. Całą estetyka doprawiają ilustracje Karla Jamesa Mountforda.

Podsumowanie


Do tego para cudownych bohaterów – Boya i Violet, którzy zdobywają serce w mgnieniu oka. Nie da się ich nie lubić, za to sympatia do nich rośnie w sposób proporcjonalny do ilości przeczytanych stron. Dzieci więc na pewno ich pokochają.

Jeśli jesteście ciekawi tajemnic skrywanych przez perfekcyjnych mieszkańców perfekcyjnego miasta, ciekawi Was czym są okulary zniekształcające rzeczywistość albo tego, czy można hodować krwiożercze kwiaty lub czym właściwie jest Nagięta Rzeczywistość i nie boicie się kroczyć krętymi i mrocznymi uliczkami Miasteczka Perfect, to koniecznie sięgnijcie po książkę Heleny Duggan i wierzcie, że będziecie czuli niedosyt… Ale to dobrze, bo czekają na Was jeszcze dwa tomy o tymże miasteczku.

Magdalena Nowek

Autor: Helena Duggan
Tłumaczenie: Anna Piasecka
Ilustrator: Karl James Mountford
Tytuł: Miasteczko Perfect
Tytuł oryginalny: A Place Called Perfect
Seria i nr tomu: Miasteczko Perfect #1
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Wydanie: I
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: lit. Dziecięca / 9+
ISBN: 9788380737679
Liczba stron: 384


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci!

Kasiakwi 2, 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci! Dzieś obchodzimy bardzo ciekawe święto. Drugiego kwietnia, od 1967 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla…

Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka – Aleksandra Struska-Musiał

Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka – Aleksandra Struska-Musiał

Szkrabajekpaź 14, 2020

Jeśli chodzi o psy, to długo wychwalamy ich lojalność, to, jak wspaniałymi są towarzyszami, jakie są mądre i urocze. Te…

Powieść grozy dla dzieci? Dracula od Frajdy!

Powieść grozy dla dzieci? Dracula od Frajdy!

Kasiawrz 11, 2023

Ilustrowana adaptacja klasycznej powieści Brama Stokera o historii przerażającego Drakuli – idealna dla poczatkujących wielbicieli literatury z dreszczykiem! Tajemniczy hrabia…

Wielkanocne książeczki dla dzieci

Wielkanocne książeczki dla dzieci

Szkrabajekmar 25, 2021

Wielkanoc coraz bliżej – warto na ten czas zaopatrzyć pociechy w książeczki na temat tego święta. Na polskim rynku wydawniczym…

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 8, 2022

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka Pomidory należą do moich ulubionych roślin. Lubię nie tylko smak czerwonych kul, ale…