Niezwykły chłopiec – Tracey Mayhew (Adaptacja)

Date
maj, 03, 2021

Niezwykły chłopiec – Tracey Mayhew (Adaptacja)

Widzę różne rzeczy, widzę to, czego inni dostrzec nie potrafią.*

Bycie niezwyczajnym dzieckiem nie zawsze jest czymś fajnym. Zwłaszcza gdy mieszka się w małej wiosce i chociaż robi się dobre rzeczy to i tak nie wystarcza. Inność powoduje, że się nas boją i wytykają palcami, a nawet oddają w ręce niebezpiecznych ludzi.

Zarys fabuły

Merlin to chłopiec z wyjątkowymi umiejętnościami. Jego mama, co prawda była zwykłym człowiekiem, ale po ojcu odziedziczył demoniczne geny. Potrafi uzdrawiać i tworzyć różne eliksiry, miewa też sny, w których objawiają mu się strzępki przyszłości. Chociaż chłopiec jest miły i pomocny, to i tak mieszkańcy wioski się go obawiają, a gdy przybywa do nich tajemniczy zakapturzony mężczyzna i pyta o niezwykłego chłopca, bez wahania go wskazali. Mężczyzna zabiera ze sobą chłopca i tak właśnie zaczyna się przygoda Merlina, dokąd go zaprowadzi?

Każdy, kto choć trochę interesuje się historią, w jakimś stopniu zna legendy arturiańskie i wie, kim na przykład jest Merlin czy też król Uther. Osobiście pochłaniam wszystko, co ma związek z tym tematem i nie mogłam odpuścić sobie nawet adaptacji legend dostosowanych do młodych czytelników. Czy Niezwykły chłopiec przypadł mi do gustu?

Moje wrażenia

Byłam ciekawa, jak na zaledwie 96 stronach Tracey Mayhew przedstawi historie Merlina, ale muszę przyznać, że jestem pełna podziwu. Treść została uproszczona, tak, by młody czytelnik bez problemu się w niej odnalazł. Plusem jest to, że pomimo ugładzonej formy i bez zbędnej przemocy został zachowany klimat powieści. Nadal czuć niepewność, strach i tajemnicę. Co lepsze, nie odczuwa tego, tylko dziecko, ale i dorosły. Może nie tak mocno, jak w oryginalnej wersji, ale i tak uważam to za ogromny plus. Dużym atutem są tutaj również wydarzenia, niedokończone zdania dające do myślenia i akcja, która nie zwalnia nawet na chwilę.

O szacie graficznej słów kilka

Już sama okładka przykuwa wzrok i zachęca do sięgnięcia po książkę. Kto się oprze smokom, zakapturzonej postaci zapowiedzi ciekawej przygody? Nie ma szans. Po zajrzeniu jest tylko lepiej. Duży tekst ułatwi czytanie tym, którzy już sami przedzierają się przez kolejne zdania. Do tego mamy przepiękne ilustracje Mike’a Phillipsa, które obrazują to, o czym się czyta. Mnie te ilustracje przypadły do gustu i uważam, że idealnie uzupełniają się z treścią. Pozwalają też ujrzeć wydarzenia oczami wyobraźni i przykładowo taka walka smoków, to coś niesamowitego.

Na zakończenie

Niezwykły chłopiec został przeze mnie przeczytany dwa razy, raz sama się mu przyjrzałam, a drugi raz poznawałam go przy pomocy Starszej. Może i jest na ten tytuł troszkę za młoda, ale muszę przyznać, że jej spojrzenie na opowieść pozwoliło mi ujrzeć ja z zupełnie innej strony. I nie żeby coś, ale prawie poległam od tysiąca pytań. W każdym razie jestem pewna, że ten tytuł przypadnie do gustu niejednemu młodemu czytelnikowi. Mnóstwo tu napięcia, niepewności, mroku i przygód. Ilustracje pobudzają wyobraźnię i uatrakcyjniają czytanie. Niby tylko 96 stron, a jednak nie brakuje tutaj akcji oraz emocji.

Moim zdaniem warto ustawić na półce młodego czytelnika ten tytuł. Niezwykły chłopiec nie tylko ładnie się na niej prezentuje, ale zapewnia parę godzin dobrej zabawy dla dziecka i wprowadza go w świat legend arturiańskich.


Autor: Tracey Mayhew (Adaptacja)
Ilustrator: Mike Phillips
Tłumaczenie: Karolina Podlipna
Tytuł: Niezwykły chłopiec
Tytuł oryginału: No Ordinary Boy
Seria: Legendy arturiańskie
Tom; I
Wydawnictwo: Tandem
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-09
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788382332155
Liczba stron: 96
Ocena: 8/10


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Kasialut 8, 2023

Hela sama. Sprząta zabawki Hela sama. Dzieli się z innymi Hela sama. Myje głowę Hela sama. Zostaje z dziadkami Już…

Zamczysko strachulców. Do ataku! – Mr Tan

Zamczysko strachulców. Do ataku! – Mr Tan

Bujaczeklut 20, 2021

Zamczysko strachulców. Do ataku! – Mr Tan Wyobraź sobie, że istnieją krainy, o których nie mamy pojęcia. Zapomniane i pełne…

Nie Całkiem Narwal – Jessie Sima

Nie Całkiem Narwal – Jessie Sima

Kasialut 18, 2022

Nie całkiem narwal to cudowna opowieść, która poruszy serca nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To historia, która urzeka, oczarowuje…

Miasteczko Perfect – Helena Duggan

Miasteczko Perfect – Helena Duggan

Kasiacze 13, 2022

Witaj w Miasteczku Perfekt! Tutaj każdy jest schludny, porządny i perfekcyjnie grzeczny przez cały rok. Tutaj każdy musi nosić okulary,…

Powracają magiczne stworzenia. Fantastyczne zwierzęta i cuda natury

Powracają magiczne stworzenia. Fantastyczne zwierzęta i cuda natury

Kasialip 19, 2021

Przedstawiamy niesamowitą książkę towarzyszącą oficjalnej wystawie „Fantastyczne zwierzęta. Cuda natury”, która łączy świat magicznych stworzeń wykreowanych przez J.K. Rowling z…