Szkrabajek poleca: Lisek Julek dla najmłodszych

Date
lut, 21, 2023
Comments
Możliwość komentowania Szkrabajek poleca: Lisek Julek dla najmłodszych została wyłączona

Nawet nie spodziewałam się, że seria o Lisku Julku tak mocno wciągnie moją najmłodszą czytelniczkę w rodzinie. Bardzo cieszę się, że trafiłyśmy na te książeczki. Nie tylko ciekawie opracowana merytorycznie treść, niezwykłe historie o przesympatycznym bohaterze i przyjaciołach, ale również ogromna zachęta do atrakcyjnych ćwiczeń na motorykę, mowę, wzrok, ruch, wyobraźnię i pamięć. Dziecko szalenie zaangażowało się w zabawę, całym sobą przeżywało historie, a przy tym poświęcało sporo energii na włączenie się w zadania. Narracja wyśmienicie dostosowana do potrzeb maluchów, prosta i klarowna, ale wdzięczna i czuła.

LISEK JULEK. POZNAJMY SIĘ

„Lisek chętnie ci o sobie opowie, jeśli ty zrobisz to samo.”

Bardzo sympatyczny bohater wyśmienicie spełnił się w roli przewodnika po świecie nabywania zdolności koordynacji i ćwiczenia wyobraźni. Młoda czytelniczka natychmiast zaangażowała się w różnorodne aktywności, do których została przez tekst i ilustracje namówiona, inaczej opowiadana w książeczce historia nie mogłaby szczęśliwie potoczyć się dalej. Dziecko aktywnie uczestniczyło w kształtowaniu fabuły poprzez wydawanie dźwięków usprawniających mowę, ruchy palców i dłoni, harmonijne i dopasowane do kontekstu sprawności. Zadania stawiane przed maluchem były zgrabnie dopasowane do możliwości i zainteresowań. Lisek Julek wciągnął w wyśmienitą zabawę, sprawił, że czytelniczka entuzjastycznie przeżywała przebieg zdarzeń. Zaproponował aktywności stawiające na podstawowe zasady kojarzenia i logicznego myślenia. Niepozorna książeczka w pierwszym rzucie, ale po bliższym poznaniu okazała się przydatną przygodą o edukacyjnej bazie. W „Lisek Julek. Poznajmy się” nauczyliśmy się, na czym polega dobra i miła zabawa, jak ważnym jest sport i korzystanie z uroków fizycznych rozrywek na świeżym powietrzu. Tytuł do czytania w ciągu dnia i na wieczorne wyciszenie. Spodoba się maluchom, chętnie będą do niego wracać.

LISEK JULEK. PRZYJACIELE

„Klaśnij dwa razy i powiedz głośno swoje imię, a oni na pewno też się przedstawią.”

Kiedy już w ramach „Lisek Julek. Poznajmy się” nawiązaliśmy z sympatycznym liskiem znajomość, przyszedł czas na poznanie jego przyjaciół za pośrednictwem „Lisek Julek. Przyjaciele”. Jakże rozmaici byli to przyjaciele. Należeli do nich sowa Pola kochająca książki, mysz Misia uwielbiająca porządek i zając Lucjan biegły w wysokich skokach. O każdym młody czytelnik dowiedział się czegoś ciekawego i szczególnego. Przy okazji wyśmienicie bawił się w różnorodne aktywności usprawniające mowę, koordynację wzrokowo-ruchową i motorykę. Szalenie wciągało aktywne uczestnictwo w kształtowanie przebiegu zdarzeń, niezwykłych przygód, pomaganie bohaterom w wyjściu z kłopotów, zabawę w chowanego. Zabawy dostarczały ćwiczenia powitania, naśladownictwa dźwięków, zapamiętywania, odnajdywania przedmiotów, właściwego wskazywania, szybkiego dostrzegania szczegółów. I jeszcze magiczne zaklęcia rzucane przez małych czytelników. Prosta, przyjazna i przejrzysta narracja, dostosowana do potrzeb najmłodszych. Nie było problemu ze zrozumieniem akcji, tego, co działo się na łamach stron, śledzenia przyczyn i skutków, oraz wykonywania poleceń zachęcających do rozmaitych aktywności.

LISEK JULEK. URODZINY

„Uwielbiam mieć urodziny!”

Wspaniale jest obchodzić urodziny, w szczególny sposób wypełniać ten dzień przygodą i zabawą, spotkać się z przyjaciółmi, dostawać prezenty, mocno cieszyć się z niespodzianek i serdecznie się uśmiechać. Każdy maluch o tym wie, dlatego, kiedy otrzymuje zaproszenie od Liska Julka na drugie urodziny, nie waha się i entuzjastycznie przyjmuje. Jak wiele radości sprawia wyczekiwanie na coś niezwykłego i wyjątkowego. W „Lisek Julek. Urodziny” młodzi czytelnicy pomagali liskowi przygotować dekoracje, założyć czapeczkę, nadmuchać baloniki, zawiesić je pod sufitem, okiełznać konfetti, upiec wspaniały tort. Kiedy przyszli goście i złożyli życzenia, nadszedł czas na fantastyczną zabawę. Na początek zdmuchiwanie świeczek. Potem czas na bicie braw, śpiewanie i tańczenie. Na koniec rozpakowywanie prezentów. Mnóstwo zachęt nie tylko do czytania książeczki, ale również entuzjastycznego uczestnictwa w przebiegu zdarzeń. Ciekawie wymyślone zadania do nabywania przez dzieciaki biegłości ruchowej, koordynacyjnej i wzrokowej. Poprzez zabawę ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości i wyobraźni. Najmłodsza sama mogła wiele dopowiedzieć do przybliżanej historii. Autorka nie zapomniała o delikatnym emocjonalnym przekazie.

LISEK JULEK. PRZYGODA W LESIE

„Poprowadź liska paluszkiem po ścieżce aż do polany”.

I ostatnia propozycja czytelnicza z serii o przesympatycznym lisku. W „Lisek Julek. Przygoda w lesie” główny bohater pragnął zrobić kwiatową niespodziankę dla mamy, pomagał parze dzięciołów odzyskać pisklę, uczył się śmiało wyrażać uczucia. Pomagałyśmy mu prowadzić go ścieżką po polanie, układać bukiet z niebieskich niezapominajek, który miał wywołać uśmiech na twarzy mamy, uszczęśliwić ją, znaleźliśmy ptasie jajo pod drzewem, zastanawialiśmy się, skąd się tam wzięło. Pocieszałyśmy mieszkające w dziupli dzięcioły, ostrożnie stukaliśmy w skorupkę jaja i z niecierpliwością obserwowaliśmy, co wydarzy się dalej. Przyjemnie było naśladować ruchy machania skrzydłami przez ptaki. A nawet sprawiłyśmy, że na moment świat stanął do góry nogami. Mnóstwo leśnych przygód, wiele emocji i radości. Książeczkę mogłyśmy interaktywnie czytać w ciągu dnia i podczas wieczornego rytuału, sprawdziła się w obu wariantach. Ja i moja najmłodsza pasjonatka czytania mamy nadzieję, że seria szybko powiększy się o nowe tytuły, niecierpliwie będziemy wyczekiwać.

Oprawa graficzna bardzo przyjemna, przejrzysta, kolorowa i ciepła. Duża czcionka pomagała dziecku w śledzeniu tekstu, podłapywaniu pierwszych literek i cyferek. Książeczki te uznałam za fantastyczny pomysł na prezent dla najmłodszych pasjonatów czytania, tak wiele można przeżyć w nim przygód, nauczyć się czegoś nowego, poszerzyć wiedzę o świecie i uaktywnić wyobraźnię. Wspólne czytanie z maluchami wspaniale cementuje rodzinne więzi.

Izabela Pycio


Autor: Olga Gorczyca-Popławska
Ilustrator: Urszula Małyszko
Tytuł: Lisek Julek. Poznajmy się, Lisek Julek. Przyjaciele, Lisek Julek. Urodziny, Lisek Julek. Przygoda w lesie
Seria i nr tomu: Lisek Julek, tom 1, 2, 3, 4
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-05-18, 21.04.2022
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-280-9350-8, 978-83-280-9357-7, 978-83-280-9351-5, 978-83-280-9356-0
Liczba stron: 22


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Gry i zabawy dla dzieci – Małgorzata Cieślak

Kasialip 17, 2020

W czasie deszczu, dzieci się nudzą…. Czy aby na pewno? Dzisiaj opowiem Wam o książce, która rozgoni nudę u Waszych…

Unikatowe wydanie Baśni Braci Grimm!

Unikatowe wydanie Baśni Braci Grimm!

Kasialut 18, 2021

Unikatowe Baśnie Braci Grimm! Już 14 kwietnia, nakładem wydawnictwa Media Rodzina, do księgarni trafii wydanie “Niezwykłe baśni braci Grimm”. To…

Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Basik Grysik i wrony – Justyna Bednarek

Kasiapaź 8, 2020

Przyznam się, już na samym początku, że jest to dla mnie książka bardzo nieoczywista. Można powiedzieć, że bardziej dotrze do…

Kreatywność, zabawa i nauka, czyli nowa misja Neli

Kreatywność, zabawa i nauka, czyli nowa misja Neli

Bujaczekpaź 26, 2020

Rozwijanie wyobraźni, a także umiejętności twórczego i logicznego myślenia u dzieci to zadanie, przed którym stoi każdy rodzic. Jak to…

Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Dominikalut 4, 2021

Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry Czytaliście „Małego księcia”? To chyba nieodpowiednie pytanie. Właściwe powinno brzmieć: ile razy czytaliście „Małego…