Hania Humorek zostaje gwiazdą – Megan McDonald

Hania Humorek zostaje gwiazdą – Megan McDonald

Zazdrość to brzydkie uczucie. A Hanię Humorek właśnie ona dopadła. Dziewczynka zazdrości Julce Wróbel zdjęcia na pierwszej stronie gazety i postanawia zrobić wszystko, by też zostać sławną. A jak Hania mówi wszystko, to znaczy dokładnie wszystko.

Hania nie nadaje się na bohaterkę książek dla dzieci. Na sławną osobę też się nie nadaje. Bo jak można podziwiać osobę krnąbrną, złoszczącą się o byle bzdurę lub kompletnie bez powodu i rządzącą wszystkimi? Czy można zyskać sławę, kolekcjonując plasterki lub strupki? No nie da się. A jednak Hania Humorek urzeka dzieci i rodziców. I to już w drugim tomie. Co stoi za tym fenomenem? Otóż fakt, że może i Hania jest przykładem antybohaterki, ale poza tymi oczywistymi wadami i dziwactwami ma ogromne serce i jest po prostu dobrą osobą. Dlatego wybacza się jej fochy i totalitarne zapędy.

W tej części Hania chwyta się naprawdę różnych sposobów na zdobycie sławy, ale próba wykorzystania kota kończy się jedynie sławnym łokciem i pomyleniem nazwiska. Próba pobicia rekordu w długości ludzkiej stonogi też nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a jedynie kilka sińców. Oczywiście przy okazji projektu na bycie gwiazdą Hania tak skupia się na pomysłach, że znów podpada w szkole. Jednak nie zniechęca to dziewczyny i w końcu wpada na doskonały pomysł…

Hania Humorek to pełne humoru opowieści o dorastającej dziewczynie, która chce zawojować świat. Jednak główna bohaterka jest taką „chłopczycą”, że nawet chłopcy chętnie poznają jej przedziwne pomysły i przygody. Jest tak autentyczna, że każde dziecko znajdzie w niej coś, co samo kiedyś zrobiło lub pomyślało. Nie bez znaczenia jest tu pewnie fakt, że autorka sama przyznaje, że przygody Hani nie są wyssane z palca, a pochodzą z jej doświadczeń. To dlatego książka jest tak dobra i trafia prosto do serc czytelników. I choć Hania zdaje się antybohaterką, to na końcu i tak wychodzi z niej świetna dziewczyna, która robi kupę dobrej roboty w imię dobra, przyjaźni czy innej wyższej idei. To dobra przyjaciółka, fajna kumpela i materiał na wyrozumiałego dorosłego. W tej części bardzo dużo jest o zazdrości, dążeniu do celu, niekoniecznie po trupach, ale bez refleksji i o rywalizacji. Znajdziemy tu też piękny obraz prawdziwego bohatera i refleksji nad bezinteresownością.

Hania Humorek jest świetną książką na pierwsze czytelnicze próby sięgnięcia po coś więcej niż krótkie opowieści. Litery są duże, tekstu tak w sam raz, a całość dopełniają świetne rysunki. Proste, ale pełne ekspresji, wyrażające naprawdę dużo.

Katarzyna Boroń


Autor: Megan McDonald

Tłumacz: Aldona Możdżyńska

Ilustrator: Peter Reynolds

Tytuł: Hania Humorek zostaje gwiazdą

Tytuł oryginału: Judy Moody Gets Famous

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: I

Seria/cykl: HANIA HUMOREK II

Data premiery: 16.09.2020

ISBN: 9788327659507

Stron: 136

Kategoria: Literatura dla dzieci 8+

★★★★★★★★★


Dodaj komentarz

Close Menu