Rycerze i żołnierze – Jana Sedláčková

Date
paź, 26, 2020

Rycerze i żołnierze – Jana Sedláčková

Rycerze, wojownicy rozpalali zawsze wyobraźnię nie tylko najmłodszych. Zbroje i narzędzia walki, sam styl życia wojowników – wszystko to jest częścią historii. Dzieci, podziwiając swoich ojców, od wieków bawiły się figurkami żołnierzyków, stanowiącymi mniej lub bardziej wierne odtworzenie prawdziwych postaci. Współcześni wojownicy już nie wyruszają na rozkaz króla grabić i łupić, nie polują też na dzikie zwierzęta, a raczej w garniturze i z laptopem w ręku planują wrogie przejęcia firm. Nic zatem dziwnego, że zachwyt nad czasami rycerstwa nie maleje, a wręcz rośnie, rośnie też fascynacja stanem rycerskim, czemu dają wyraz różne bractwa.

To zainteresowanie nie tylko rycerzami, ale i historią, która jest z nimi nierozerwalnie związana, wzbudzić można w dzieciach, podsuwając im odpowiednią literaturę. Jedną z takich książek, które nieco z przymrużeniem oka patrzą na tych dzielnych mężczyzn, a przy tym niepostrzeżenie wyposażają dzieci w wiedzę, jest publikacja pt. Rycerze i żołnierze, opowiadająca o najwspanialszych wojownikach, jacy istnieli na przestrzeni wieków.

Jana Sedláčková, w tej bogato ilustrowanej książce, opublikowanej nakładem Wydawnictwa RM, opowiada nam wciągającą historię. Dzięki niej mamy możliwość przenieść się w czasie, aż do najdawniejszych czasów prehistorycznych myśliwych – łowców mamutów. Odwiedzimy również Egipt, doceniając to, jak szybko Egipcjanie uczyli się od swoich wrogów sztuk walki, ale prawdziwie zachwycą nas dopiero greccy hoplici, ciężkozbrojni piechurzy o potężnej muskulaturze i lśniących zbrojach. Zajrzymy także do spartańskiej szkoły wojskowej, pod warunkiem spełnienia pewnych warunków oczywiście (musimy mieć minimum 7 lat i solidną budowę ciała).

Poznamy także Hunów i Celtów, o twarzach pomalowanych niebieskim barwnikiem, spotkamy również…  ziejące ogniem smoki, a właściwie chińskie maszyny, wypuszczające z „paszczy” grad płonących strzał. Nie zabraknie też opowieści o japońskich samurajach, a także o tych chłopcach, którzy chcieli wstąpić w ich szeregi. Przeczytamy o rycerzach w lśniących zbrojach, o niezwykle uroczystym pasowaniu na rycerza chłopców ze szlachetnych domów, a także o łucznikach i sokolnikach, którzy położyli kres rycerstwu i ciężkiej kawalerii.

Przeniesiemy się również w czasy nam nieco bliższe, do okresu drugiej wojny światowej, a także zobaczymy, jak wyglądają żołnierze współcześni, jak wygląda ich dzień. Będziemy mieć również szanse zostania bohaterem, odbędziemy bowiem kurs samoobrony i kto wie, w jakich okolicznościach przyjdzie nam wypróbować nabyte umiejętności. Poznamy również sławnych wodzów, zobaczymy ponadto, jak rozwijały się środki transportu.

Wszystkie te informacje, zebrane ciekawostki o wojownikach z różnych zakątków świata i żyjących w różnych czasach, tworzą niezwykle barwną i fascynującą mieszkankę, a przy tym stanowią bodziec do poszerzania wiedzy o nich i o czasach, w których przyszło i walczyć. Dlatego też publikacja adresowana do dzieci w wieku szkolnym może być nie tylko zachętom do nauki historii, ale może stać się częścią edukacji dziecka, stosowaną również przez nauczycieli. Książka napisana w sposób zrozumiały, ujawniająca poczucie humoru autorki i talent ilustratorów, to doskonała pozycja dla młodych i chłonnych wiedzy uczniów.

Justyna Gul


Tytuł: Rycerze i żołnierze

Autor: Jana Sedláčková

Ilustracje Kateřina Hikadová, Ondřej Dolejší, Tomáš Pernický

Seria i nr tomu: Polscy Superbohaterowie

Wydawnictwo: RM

Data wydania: 2018-04-11

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978-83-7773-821-4

Liczba stron: 80

★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Święty Mikołaj. Historia prawdziwa – Joanna Jagiełło

Święty Mikołaj. Historia prawdziwa – Joanna Jagiełło

Kasiagru 23, 2021

Święty Mikołaj. Historia prawdziwa – Joanna Jagiełło Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął Święty Mikołaj? Jak to się stało,…

Marcel Dalton. Lucky Luke. Komiks

Marcel Dalton. Lucky Luke. Komiks

Szkrabajekmaj 25, 2022

Uczciwy Dalton? Lucky Luke przyjaźniący się z Daltonem? Brzmi nierealnie? A jednak witajcie w kolejnym zeszycie przygód o dzielnym kowboju…

Minecraft. Tryb czytania. Górskie wyzwanie/Moby w świecie podstawowym

Minecraft. Tryb czytania. Górskie wyzwanie/Moby w świecie podstawowym

Martakwi 8, 2022

Już wielokrotnie czytaliście drodzy rodzice, jak ważne jest podejście waszego dziecka do nauki, ale i wasza postawa, która jest podstawą…

Basia, Franek i ubieranie – Zofia Stanecka

Basia, Franek i ubieranie – Zofia Stanecka

Szkrabajekwrz 24, 2021

O ile książeczka „Basia, Franek i liczenie” przypadła bardzo do gustu – tak mi, jak i mojemu dziecku, o tyle…

Światła Północy. Siostry wrony-Malin Falch

Światła Północy. Siostry wrony-Malin Falch

Martamaj 9, 2022

Gdy noce zaczynają pachnieć wiosenną rosą, a gwiazdy jakby śmielej ukazywały swój blask i miejsce na nieboskłonie przygoda zaczyna nabierać…