Rycerze i żołnierze – Jana Sedláčková

Date
paź, 26, 2020

Rycerze i żołnierze – Jana Sedláčková

Rycerze, wojownicy rozpalali zawsze wyobraźnię nie tylko najmłodszych. Zbroje i narzędzia walki, sam styl życia wojowników – wszystko to jest częścią historii. Dzieci, podziwiając swoich ojców, od wieków bawiły się figurkami żołnierzyków, stanowiącymi mniej lub bardziej wierne odtworzenie prawdziwych postaci. Współcześni wojownicy już nie wyruszają na rozkaz króla grabić i łupić, nie polują też na dzikie zwierzęta, a raczej w garniturze i z laptopem w ręku planują wrogie przejęcia firm. Nic zatem dziwnego, że zachwyt nad czasami rycerstwa nie maleje, a wręcz rośnie, rośnie też fascynacja stanem rycerskim, czemu dają wyraz różne bractwa.

To zainteresowanie nie tylko rycerzami, ale i historią, która jest z nimi nierozerwalnie związana, wzbudzić można w dzieciach, podsuwając im odpowiednią literaturę. Jedną z takich książek, które nieco z przymrużeniem oka patrzą na tych dzielnych mężczyzn, a przy tym niepostrzeżenie wyposażają dzieci w wiedzę, jest publikacja pt. Rycerze i żołnierze, opowiadająca o najwspanialszych wojownikach, jacy istnieli na przestrzeni wieków.

Jana Sedláčková, w tej bogato ilustrowanej książce, opublikowanej nakładem Wydawnictwa RM, opowiada nam wciągającą historię. Dzięki niej mamy możliwość przenieść się w czasie, aż do najdawniejszych czasów prehistorycznych myśliwych – łowców mamutów. Odwiedzimy również Egipt, doceniając to, jak szybko Egipcjanie uczyli się od swoich wrogów sztuk walki, ale prawdziwie zachwycą nas dopiero greccy hoplici, ciężkozbrojni piechurzy o potężnej muskulaturze i lśniących zbrojach. Zajrzymy także do spartańskiej szkoły wojskowej, pod warunkiem spełnienia pewnych warunków oczywiście (musimy mieć minimum 7 lat i solidną budowę ciała).

Poznamy także Hunów i Celtów, o twarzach pomalowanych niebieskim barwnikiem, spotkamy również…  ziejące ogniem smoki, a właściwie chińskie maszyny, wypuszczające z „paszczy” grad płonących strzał. Nie zabraknie też opowieści o japońskich samurajach, a także o tych chłopcach, którzy chcieli wstąpić w ich szeregi. Przeczytamy o rycerzach w lśniących zbrojach, o niezwykle uroczystym pasowaniu na rycerza chłopców ze szlachetnych domów, a także o łucznikach i sokolnikach, którzy położyli kres rycerstwu i ciężkiej kawalerii.

Przeniesiemy się również w czasy nam nieco bliższe, do okresu drugiej wojny światowej, a także zobaczymy, jak wyglądają żołnierze współcześni, jak wygląda ich dzień. Będziemy mieć również szanse zostania bohaterem, odbędziemy bowiem kurs samoobrony i kto wie, w jakich okolicznościach przyjdzie nam wypróbować nabyte umiejętności. Poznamy również sławnych wodzów, zobaczymy ponadto, jak rozwijały się środki transportu.

Wszystkie te informacje, zebrane ciekawostki o wojownikach z różnych zakątków świata i żyjących w różnych czasach, tworzą niezwykle barwną i fascynującą mieszkankę, a przy tym stanowią bodziec do poszerzania wiedzy o nich i o czasach, w których przyszło i walczyć. Dlatego też publikacja adresowana do dzieci w wieku szkolnym może być nie tylko zachętom do nauki historii, ale może stać się częścią edukacji dziecka, stosowaną również przez nauczycieli. Książka napisana w sposób zrozumiały, ujawniająca poczucie humoru autorki i talent ilustratorów, to doskonała pozycja dla młodych i chłonnych wiedzy uczniów.

Justyna Gul


Tytuł: Rycerze i żołnierze

Autor: Jana Sedláčková

Ilustracje Kateřina Hikadová, Ondřej Dolejší, Tomáš Pernický

Seria i nr tomu: Polscy Superbohaterowie

Wydawnictwo: RM

Data wydania: 2018-04-11

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978-83-7773-821-4

Liczba stron: 80

★★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kolekcja Baby Shark

Kolekcja Baby Shark

Kasiakwi 29, 2021

Mały, słodki, żółty rekinek szturmem podbił serca dzieci na całym świecie, a wszystko to, za sprawą popularnej piosenki „Baby Shark”.…

Masza i Niedźwiedź. Zabawy i zadania z naklejkami – Praca zbiorowa

Masza i Niedźwiedź. Zabawy i zadania z naklejkami – Praca zbiorowa

Szkrabajeklut 7, 2021

Masza i Niedźwiedź. Zabawy i zadania z naklejkami – Praca zbiorowa Nie ma chyba dziecka, które nie znałoby Maszy i…

Dzieciństwo sławnych ludzi – Petra Texlová

Dzieciństwo sławnych ludzi – Petra Texlová

Bujaczekmar 24, 2022

Dzieciństwo sławnych ludzi – Petra Texlová Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, sławni ludzie, o których uczymy się w szkole również.…

Gutek i potwory. Ratujmy park – Jaume Copons

Gutek i potwory. Ratujmy park – Jaume Copons

Szkrabajekpaź 17, 2020

To już trzeci tom o przygodach Gutka i jego potwornej kompanii, która wcale taka zła nie jest, wręcz przeciwnie. I…

Penny Pepper. Chaos w szkole – Ulrike Rylance

Penny Pepper. Chaos w szkole – Ulrike Rylance

Szkrabajekmar 28, 2021

Penny Pepper. Chaos w szkole – Ulrike Rylance Uwielbiam cykl o Penny Pepper, ponieważ rozwiązywanie nawet najbardziej niewinnych spraw z…