Kto tu mieszka? – Radka Janska

Date
gru, 10, 2021

Kto tu mieszka? – Radka Janska

Dzieci cechuje niezwykła ciekawość świata, która przejawia się głównie w formie pytań. Maluchy potrafią nas bombardować zagadnieniami tak oczywistymi, że niekiedy musimy długo zastanawiać się nad opowiedzą. Są pozycje i lektury, które pomagają dzieciom objaśniać świat, poszerzają ich wiedzę, a w dodatku są niesamowicie ciekawie wydane. Zalicza się do nich „Kto tu mieszka” – książeczka z okienkami od wydawnictwa Adamada.

Kilka słów o fabule

Pewien mały ślimak nie wie, gdzie mieszka, a przecież wszystkie zwierzęta mają swój dom. Borsuk mieszka w jamie, niedźwiedź w gawrze, ptaki w gniazdkach, wiewiórki w dziuplach, a w mrowiskach mrówki. Nasz bohater przemierza łąki i las, aby znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce czy znajdzie swój dom?

Moja opinia i przemyślenia

Kto gdzie mieszka? Dostarczyła nam wielu informacji i ciekawostek. Każda rozkładówka to inny dom – kolejno poznajemy nory, gniazda, mrowiska, kopce i jaskinie. Ostatnia strona przedstawia zwierzęta, które swój dom noszą na grzbiecie. Autorzy zadbali o to, aby maluch, który przegląda książkę, poznał zwierzęta, które zamieszkują wyżej wymienione miejsca, a także odkrył ciekawostki z nimi związane. Dzięki lekturze dowiemy się, jak kret drąży swoje podziemne tunele, w jakich dziuplach żyją ptaki i inne zwierzęta, a także jak zbudowane jest gniazdo. Każda strona jest wielkim zaskoczeniem i rewelacyjną, czytelniczą przygodą, dzięki której dzieci (a także i dorośli) dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat zwierząt i ich domów.

Na uwagę zasługuje również warstwa wizualna całej książeczki – każda rozkładówka jest przepiękna, kolory stonowane i dobrane do siebie. Wszystkie rysunku można podziwiać z wielkim zachwytem. Ogromnym plusem Kto tu mieszka? Są okienka, które dzieci uwielbiają. Nie tylko rozwijają ich motorykę małą, ale również ułatwiają zapamiętywanie.

Podsumowanie

Kto tu mieszka? To bardzo ciekawa lektura, odpowiednia już dla najmłodszych czytelników. Pełno w niej ciekawostek, okienek i zwierząt, a wiadomo, że dzieci wszystkie te trzy cechy uwielbiają.


Autor: Radka Janska

Tłumaczenie: Piotr Salewski

Ilustrator: Carmen Saldana

Tytuł: Kto tu mieszka?

Wydawnictwo: Adamada

Wydanie: I

Data wydania: 2021-07-01

Kategoria: literatura dla dzieci, 2+

ISBN: 9788381183475

Liczba stron: 14


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance

Szkrabajekmar 7, 2021

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance Ach! Jakże uwielbiam, gdy książeczką dla dzieci prowadzone są w…

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 8, 2022

Pomidory. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka Pomidory należą do moich ulubionych roślin. Lubię nie tylko smak czerwonych kul, ale…

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Kasiasty 26, 2021

Rok w górach – Małgosia Piątkowska Góry są piękne o każdej porze roku. Żałuję, że nie mieszkam bliżej, bo wtedy…

Gwiazda miłości – Mojo Graffi Katarzyna Bielińska

Gwiazda miłości – Mojo Graffi Katarzyna Bielińska

Szkrabajeklis 22, 2023

W oczach dzieci święta Bożego Narodzenia to czas, gdy świat staje się jak bajka, a codzienność zamienia się w magiczną…

Olaf dostaje swoje 5 minut

Olaf dostaje swoje 5 minut

Bujaczekpaź 27, 2020

Chyba każdy z nas kojarzy bałwanka Olafa. Jestem pewna, że już samo imię wystarczy, by w wyobraźni ujrzeć tego pociesznego…