Kto tu mieszka? – Radka Janska

Date
gru, 10, 2021

Kto tu mieszka? – Radka Janska

Dzieci cechuje niezwykła ciekawość świata, która przejawia się głównie w formie pytań. Maluchy potrafią nas bombardować zagadnieniami tak oczywistymi, że niekiedy musimy długo zastanawiać się nad opowiedzą. Są pozycje i lektury, które pomagają dzieciom objaśniać świat, poszerzają ich wiedzę, a w dodatku są niesamowicie ciekawie wydane. Zalicza się do nich „Kto tu mieszka” – książeczka z okienkami od wydawnictwa Adamada.

Kilka słów o fabule

Pewien mały ślimak nie wie, gdzie mieszka, a przecież wszystkie zwierzęta mają swój dom. Borsuk mieszka w jamie, niedźwiedź w gawrze, ptaki w gniazdkach, wiewiórki w dziuplach, a w mrowiskach mrówki. Nasz bohater przemierza łąki i las, aby znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce czy znajdzie swój dom?

Moja opinia i przemyślenia

Kto gdzie mieszka? Dostarczyła nam wielu informacji i ciekawostek. Każda rozkładówka to inny dom – kolejno poznajemy nory, gniazda, mrowiska, kopce i jaskinie. Ostatnia strona przedstawia zwierzęta, które swój dom noszą na grzbiecie. Autorzy zadbali o to, aby maluch, który przegląda książkę, poznał zwierzęta, które zamieszkują wyżej wymienione miejsca, a także odkrył ciekawostki z nimi związane. Dzięki lekturze dowiemy się, jak kret drąży swoje podziemne tunele, w jakich dziuplach żyją ptaki i inne zwierzęta, a także jak zbudowane jest gniazdo. Każda strona jest wielkim zaskoczeniem i rewelacyjną, czytelniczą przygodą, dzięki której dzieci (a także i dorośli) dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat zwierząt i ich domów.

Na uwagę zasługuje również warstwa wizualna całej książeczki – każda rozkładówka jest przepiękna, kolory stonowane i dobrane do siebie. Wszystkie rysunku można podziwiać z wielkim zachwytem. Ogromnym plusem Kto tu mieszka? Są okienka, które dzieci uwielbiają. Nie tylko rozwijają ich motorykę małą, ale również ułatwiają zapamiętywanie.

Podsumowanie

Kto tu mieszka? To bardzo ciekawa lektura, odpowiednia już dla najmłodszych czytelników. Pełno w niej ciekawostek, okienek i zwierząt, a wiadomo, że dzieci wszystkie te trzy cechy uwielbiają.


Autor: Radka Janska

Tłumaczenie: Piotr Salewski

Ilustrator: Carmen Saldana

Tytuł: Kto tu mieszka?

Wydawnictwo: Adamada

Wydanie: I

Data wydania: 2021-07-01

Kategoria: literatura dla dzieci, 2+

ISBN: 9788381183475

Liczba stron: 14


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary

Martakwi 17, 2021

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary Historia potrafi zaskoczyć, znudzić i przestraszyć. W każdym z przytoczonych przypadków ważne jest źródło podania danej…

Skąd jest Pola – Magdalena Zarębska

Skąd jest Pola – Magdalena Zarębska

Szkrabajekgru 14, 2020

Skąd jest Pola – Magdalena Zarębska “Skąd jest Pola” to bardzo mądra i przepiękna książka, która powinna być lekturą obowiązkową…

dummy-img

Basia I Franek – Zofia Stanceka

Kasiamaj 14, 2020

Tytuł: Basia, Franek i samochody Tytuł: Basia, Franek i samochody Autor: Zofia Stanecka Ilustracje: Marianna Oklejak Seria: Basia i Franek…

365 baśni i opowiastek na każdy dzień

365 baśni i opowiastek na każdy dzień

Szkrabajeklis 25, 2021

Jeśli czytacie dziecku każdego dnia i nudzą Was już powtarzające się historie z biblioteczki Waszego szkraba (znam to doskonale, ile…

W przedszkolu. Akademia mądrego dziecka. Kolorowy świat – Marion Piffaretti

W przedszkolu. Akademia mądrego dziecka. Kolorowy świat – Marion Piffaretti

Szkrabajekpaź 22, 2020

Może nie ma tutaj dużo treści, konkretnych rad, opinii fachowców, ale jest przekaz który dociera do dziecka, na co mam…