Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Date
lis, 04, 2020

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach
Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz

[…] Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,[…]

Wiersze, książki, bajki. Chyba każdy ma swoje ulubione tytuły, do których lubi wracać. Takie, które wywołują całą masę dobrych wspomnień. To nimi chcemy teraz się dzielić z najmłodszym pokoleniem.

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach to zbiór 22 wierszy polskich poetów tworzących dla dzieci. Mowa tu oczywiście o Janie Brzechwie, Marii Konopnickiej, Aleksandrze Fredro i Stanisławie Jachowiczu. Co znajdziemy w tym zbiorze? Nie może zabraknąć takich tytułów, jak „Leń”, „Samochwała”, „Zła zima” czy „Skarżypyta”. Jednak dla mnie były miłym zaskoczeniem te, których nie kojarzyłam. Możliwe też, że nigdy nie zetknęłam się z takimi utworami, jak „Zgoda”, „Skrucha Józi”, „Na zasadzce” czy pozostałymi.

Od czasu do czasu przeglądam oferty wydawnicze pod względem literatury dziecięcej. Wiadomo, ciocia też ma obowiązki i musi mieć nowe książki. Tym razem wpadły mi w oko wiersze Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach wydane przez wydawnictwo Wilga. Jakie wrażenie wywarły one na mnie i Potworkach?

Moje przemyślenia

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście wydanie. Twarda oprawa, wyraziste kolory i ilustracje, jak ze starych bajek. Wizualnie prezentuje się pięknie. Po zajrzeniu do środka zachwyt tylko wzrasta. Widać, że Anna Simeone postarała się przy ich tworzeniu. Strony są pełne rysunków oraz kolorowych dodatków. Miło się na to patrzy, a podczas wspólnego czytania dzieci mają na czym skupić wzrok. Cieszy mnie to, że wraca się do bajkowych ilustracji.

O samych wierszach chyba pisać nie trzeba prawda? Jedne mają bawić, zaś w innych ukryte są morały. Niepodważalnym plusem takich wierszy jest ich ponadczasowość. Niezależnie od wieku czytającego, przypadną mu do gustu i takie wspólne czytanie może być rewelacyjną zabawą. Wierszyków jest sporo, można nimi zająć czas w dzień lub podczytywać przed snem.

Na zakończenie

Nam się Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach bardzo podoba. Dużo przy nich zabawy, odgrywania scenek i śmiechu. Dzieci żywo reagują na poszczególne teksty i chcą o nich rozmawiać. Czy może być dla książki lepsza rekomendacja? Wszak nie ma nic lepszego niż książka i dobra zabawa.

Wielkimi krokami zbliżają się święta i sama po sobie wiem, że rozpoczyna się sezon na prezentowe zakupy. Z czystym sumieniem wraz z Potworkami polecamy tytuł Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach. Dla dorosłych może być miłą wycieczką w przeszłość, a dla najmłodszych ciekawą przygodą.

Piał kogucik: „Kukuryku!
Wstawaj rano, mój chłopczyku!”.
A chłopczyk się ze snu budzi,
Patrzy…. dużo chodzi ludzi;
Więc się szybko zrywa z łóżka,
By nie uszedł za leniuszka,
I rzekł: „Za twe kukuryku,
Dziękuję ci, koguciku”.


Autor: Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz

Tytuł: Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2020-03-25

Kategoria: wiersze dla dzieci

ISBN: 9788328072107

Liczba stron: 48

★★★★★★★


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nowości od Zielonej Sowy!

Nowości od Zielonej Sowy!

Kasiakwi 16, 2021

  Wydawnictwo Zielona Sowa nie pozowli Wam się nudzić ! Zobaczcie jakie cudowne nowości znajdziecie w ich ofercie. Dla każdego…

dummy-img

KIDS’ TIME STAR 2020 dla Pucia

Bujaczeklut 21, 2020

KIDS’ TIME STAR to prestiżowe wyróżnienie przyznawane jedynie podczas Międzynarodowych Targów Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME.…

Zapowiedź: Bitwa o słowiański gród

Zapowiedź: Bitwa o słowiański gród

Szkrabajekkwi 22, 2024

Zjazd w Gnieźnie ma stać się jedynym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jednak niemieccy spiskowcy pod wodzą potężnego grafa…

Ciasto ze szczyptą nadziei – Sarah Moore Fitzgerald

Ciasto ze szczyptą nadziei – Sarah Moore Fitzgerald

Kasialip 15, 2022

Zaginął Oscar Dunleavy – chłopiec, który piekł najlepsze tarty jabłkowe na świecie. Uważa się go za zmarłego. Oprócz jego przyjaciółki,…

Zapowiedź: Serce olbrzyma

Zapowiedź: Serce olbrzyma

Szkrabajekmaj 3, 2024

Na wzgórzu tkwi dziwaczny kształt, podobno olbrzym leży tu i smacznie śpi pod kocem z traw, na legowisku z miękkich…