Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Date
lis, 04, 2020

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach
Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz

[…] Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,[…]

Wiersze, książki, bajki. Chyba każdy ma swoje ulubione tytuły, do których lubi wracać. Takie, które wywołują całą masę dobrych wspomnień. To nimi chcemy teraz się dzielić z najmłodszym pokoleniem.

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach to zbiór 22 wierszy polskich poetów tworzących dla dzieci. Mowa tu oczywiście o Janie Brzechwie, Marii Konopnickiej, Aleksandrze Fredro i Stanisławie Jachowiczu. Co znajdziemy w tym zbiorze? Nie może zabraknąć takich tytułów, jak „Leń”, „Samochwała”, „Zła zima” czy „Skarżypyta”. Jednak dla mnie były miłym zaskoczeniem te, których nie kojarzyłam. Możliwe też, że nigdy nie zetknęłam się z takimi utworami, jak „Zgoda”, „Skrucha Józi”, „Na zasadzce” czy pozostałymi.

Od czasu do czasu przeglądam oferty wydawnicze pod względem literatury dziecięcej. Wiadomo, ciocia też ma obowiązki i musi mieć nowe książki. Tym razem wpadły mi w oko wiersze Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach wydane przez wydawnictwo Wilga. Jakie wrażenie wywarły one na mnie i Potworkach?

Moje przemyślenia

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście wydanie. Twarda oprawa, wyraziste kolory i ilustracje, jak ze starych bajek. Wizualnie prezentuje się pięknie. Po zajrzeniu do środka zachwyt tylko wzrasta. Widać, że Anna Simeone postarała się przy ich tworzeniu. Strony są pełne rysunków oraz kolorowych dodatków. Miło się na to patrzy, a podczas wspólnego czytania dzieci mają na czym skupić wzrok. Cieszy mnie to, że wraca się do bajkowych ilustracji.

O samych wierszach chyba pisać nie trzeba prawda? Jedne mają bawić, zaś w innych ukryte są morały. Niepodważalnym plusem takich wierszy jest ich ponadczasowość. Niezależnie od wieku czytającego, przypadną mu do gustu i takie wspólne czytanie może być rewelacyjną zabawą. Wierszyków jest sporo, można nimi zająć czas w dzień lub podczytywać przed snem.

Na zakończenie

Nam się Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach bardzo podoba. Dużo przy nich zabawy, odgrywania scenek i śmiechu. Dzieci żywo reagują na poszczególne teksty i chcą o nich rozmawiać. Czy może być dla książki lepsza rekomendacja? Wszak nie ma nic lepszego niż książka i dobra zabawa.

Wielkimi krokami zbliżają się święta i sama po sobie wiem, że rozpoczyna się sezon na prezentowe zakupy. Z czystym sumieniem wraz z Potworkami polecamy tytuł Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach. Dla dorosłych może być miłą wycieczką w przeszłość, a dla najmłodszych ciekawą przygodą.

Piał kogucik: „Kukuryku!
Wstawaj rano, mój chłopczyku!”.
A chłopczyk się ze snu budzi,
Patrzy…. dużo chodzi ludzi;
Więc się szybko zrywa z łóżka,
By nie uszedł za leniuszka,
I rzekł: „Za twe kukuryku,
Dziękuję ci, koguciku”.


Autor: Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz

Tytuł: Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2020-03-25

Kategoria: wiersze dla dzieci

ISBN: 9788328072107

Liczba stron: 48

★★★★★★★


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Buziaczki i przytulaski. Słodka nauka liczenia od 1 do 10 – Nicola Slater

Buziaczki i przytulaski. Słodka nauka liczenia od 1 do 10 – Nicola Slater

Kasiasie 10, 2021

Niektóre dzieci uwielbiają się przytulać. Nic dziwnego – mocny uścisk uspokaja, wyzwala pozytywną energię i wywołuje uśmiech na buzi. Tak…

Kamila i konie – Lili Mésange

Kamila i konie – Lili Mésange

Martawrz 19, 2020

Droga ku dorosłości jest równie zabawna, co skomplikowana. Dzieci muszą odnaleźć siebie, swoje pasje i każdego dnia odkrywać świat. W…

dummy-img

Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z emocjami – Grzegorz Kasdepke

Kasialip 29, 2020

Z niektórymi emocjami niektórzy dorośli mają problem, a co dopiero dzieci, które dopiero poznają świat i zasady, które nim rządzą.…

Gabinet gadów – Lemony Snicket

Gabinet gadów – Lemony Snicket

Martalis 9, 2022

Gabinet gadów – Lemony Snicket Jak wiele czarnych chmur nad własną głową możemy wytrzymać? Gdy los już raz cię doświadczył,…

dummy-img

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka Miłość – Justyna Bednarek, Marta Kurczewska

Vickylip 6, 2020

Mama Dusi dostałą nową pracę, na drugim końcu miasta, a tata wyjeżdża w delegację. W Związku z tym nie ma…