Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Date
lis, 04, 2020

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach
Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz

[…] Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,[…]

Wiersze, książki, bajki. Chyba każdy ma swoje ulubione tytuły, do których lubi wracać. Takie, które wywołują całą masę dobrych wspomnień. To nimi chcemy teraz się dzielić z najmłodszym pokoleniem.

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach to zbiór 22 wierszy polskich poetów tworzących dla dzieci. Mowa tu oczywiście o Janie Brzechwie, Marii Konopnickiej, Aleksandrze Fredro i Stanisławie Jachowiczu. Co znajdziemy w tym zbiorze? Nie może zabraknąć takich tytułów, jak „Leń”, „Samochwała”, „Zła zima” czy „Skarżypyta”. Jednak dla mnie były miłym zaskoczeniem te, których nie kojarzyłam. Możliwe też, że nigdy nie zetknęłam się z takimi utworami, jak „Zgoda”, „Skrucha Józi”, „Na zasadzce” czy pozostałymi.

Od czasu do czasu przeglądam oferty wydawnicze pod względem literatury dziecięcej. Wiadomo, ciocia też ma obowiązki i musi mieć nowe książki. Tym razem wpadły mi w oko wiersze Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach wydane przez wydawnictwo Wilga. Jakie wrażenie wywarły one na mnie i Potworkach?

Moje przemyślenia

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście wydanie. Twarda oprawa, wyraziste kolory i ilustracje, jak ze starych bajek. Wizualnie prezentuje się pięknie. Po zajrzeniu do środka zachwyt tylko wzrasta. Widać, że Anna Simeone postarała się przy ich tworzeniu. Strony są pełne rysunków oraz kolorowych dodatków. Miło się na to patrzy, a podczas wspólnego czytania dzieci mają na czym skupić wzrok. Cieszy mnie to, że wraca się do bajkowych ilustracji.

O samych wierszach chyba pisać nie trzeba prawda? Jedne mają bawić, zaś w innych ukryte są morały. Niepodważalnym plusem takich wierszy jest ich ponadczasowość. Niezależnie od wieku czytającego, przypadną mu do gustu i takie wspólne czytanie może być rewelacyjną zabawą. Wierszyków jest sporo, można nimi zająć czas w dzień lub podczytywać przed snem.

Na zakończenie

Nam się Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach bardzo podoba. Dużo przy nich zabawy, odgrywania scenek i śmiechu. Dzieci żywo reagują na poszczególne teksty i chcą o nich rozmawiać. Czy może być dla książki lepsza rekomendacja? Wszak nie ma nic lepszego niż książka i dobra zabawa.

Wielkimi krokami zbliżają się święta i sama po sobie wiem, że rozpoczyna się sezon na prezentowe zakupy. Z czystym sumieniem wraz z Potworkami polecamy tytuł Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach. Dla dorosłych może być miłą wycieczką w przeszłość, a dla najmłodszych ciekawą przygodą.

Piał kogucik: „Kukuryku!
Wstawaj rano, mój chłopczyku!”.
A chłopczyk się ze snu budzi,
Patrzy…. dużo chodzi ludzi;
Więc się szybko zrywa z łóżka,
By nie uszedł za leniuszka,
I rzekł: „Za twe kukuryku,
Dziękuję ci, koguciku”.


Autor: Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz

Tytuł: Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2020-03-25

Kategoria: wiersze dla dzieci

ISBN: 9788328072107

Liczba stron: 48

★★★★★★★


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku – Gauthier  Wendling

Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku – Gauthier  Wendling

Szkrabajeklip 30, 2021

“Nagle w pobliżu odzywa się przeraźliwy dźwięk syreny… to alarm ze sklepu jubilerskiego… w oknie wywiercono okrągły otwór.” Wydawnictwo HarperCollins…

Świąteczna nowość od wydawnictwa Tekturka!

Świąteczna nowość od wydawnictwa Tekturka!

Kasiawrz 20, 2020

Do świąt jeszcze trochę czasu, ale warto już teraz wprowadzać dzieci w ten nadwyczajny klimat. Wydawnictwa, jak co roku, publikują…

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Kasiamaj 21, 2021

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka Szczęście przychodzi do Basi w dzień słodyczowy. Każdy dorosły rozczula się na…

Jesienna nowość dla fanów Pucia.

Jesienna nowość dla fanów Pucia.

Kasiapaź 13, 2020

Jesień dla fanów Pucia i jego rodziny, jest  wtym roku bardzo owocna! Już 12 listopada (uwaga!, zapiszcie tę datę w…

Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Szkrabajeklut 5, 2022

Chlebek. Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka Książki z serii Akademia Mądrego Dziecka już od kilku lat cieszą się zasłużoną…