Babcocha – Justyna Bednarek

Date
lis, 03, 2020

Babcocha – Justyna Bednarek

Gdy Justyna Bednarek wydała swoją pierwszą książeczkę o przygodach skarpetek, sądziłam, że to jest właśnie  najlepsze dzieło w jej karierze bajkopisarskiej, po którym trudno spodziewać się równie znakomitego. Po latach muszę stwierdzić, że moje sądy były pospieszne. Autorka podbiła moje serce i wyobraźnię moich dzieci po raz kolejny. Tym razem poprzez opowieść o staruszce z pozoru prostej i zwyczajnej, a jednak posiadającej zdolności przyrodzone czarownicom. Opowieść cudownie niedzisiejszą, choć dotykającą spraw zupełnie aktualnych. Pełną urokliwego humoru, któremu ulegnie również dorosły. Książeczka jest ładnie wydana, okraszona wspaniałymi, wymownymi ilustracjami Daniela de Latour.

Opowieść o Babcosze dzieje się w świecie specyficznym. Szkielet tego świata jest oparty na rzeczywistym, zwyczajnym – jest zatem wioseczka o urokliwej nazwie Grajdołek, a w niej zwykły sklep ze zwykłą panią sprzedawczynią, jest kościół i dziura na drodze do kościoła, jest sołtys, młynarz, zrzędliwa żona, chytry sprzedawca i mnóstwo rzeczy zwyczajnych. Ale między tym wszystkim przemyka Orzechowe Licho, Święty Bartłomiej zasiewa nocą chłopskie pole, a indyki deklamują poezję Gałczyńskiego. No i jest Babcocha, sprawczyni części rzeczy niezwykłych.

W świecie tym, w formie króciutkich rozdziałów, opisano sprawy codzienne, z którymi mierzą się mieszkańcy Grajdołka. Im wszystkim usiłuje zaradzić Babcocha. A to kogoś nauczy szacunku do zwierząt czy da nauczkę złodziejowi, a to pozwoli komuś wytchnąć chwilkę od zrzędliwej żony czy wyleczy z depresji i nałogu. Najpiękniejsza jest główna opowieść tocząca się gdzieś pomiędzy wszystkimi drobnymi zdarzeniami. Jest to historia nieszczęśliwej dziewczynki, półsieroty, która tęskni do matczynej miłości i do ojca, który topi swoje wdowieństwo w „soku malinowym”. Babcocha ma tu pewną misję do wykonania i cierpliwie, drobnymi krokami naprawia to i owo w życiu dziewczynki.

Babcocha jest zachwycająca. Bardzo prosta w formie, oszczędna w słowie, ale niezwykle wymowna. Justyna Bednarek połączyła w swojej opowiastce humor z odrobiną filozofii i splotła nimi z sobą życie i baśń. W taki sposób stworzyła książeczkę o rzeczach codziennych, ważnych, czasem trudnych, skrajnie różnych – takich jak sieroctwo, ekologia, alkoholizm, trudne relacje małżeńskie, miłość, chciwość, samotność – gdzie przybrały one formę strawną i zrozumiałą dla dziecka, jednocześnie zachowując filozoficzny wydźwięk swojej opowieści. To jedna z najciekawszych książek dla dzieci jakie czytałam.

Iwona Ladzińska


Autor: Justyna Bednarek

Tytuł: “Babcocha”

Seria i nr tomu: “Latawiec” —

Wydawnictwo: Poradnia K

Wydanie: I

Data wydania: 14.03.2018

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978-83-66005-04-4

Liczba stron: 128

★★★★★★★★★✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zwierzakowo. Królicze kłopoty – Lucy Daniels

Zwierzakowo. Królicze kłopoty – Lucy Daniels

Szkrabajekcze 15, 2021

Zwierzakowo. Królicze kłopoty – Lucy Daniels Seria Zwierzakowo, znana w oryginale pod nazwą Animal Ark, od wielu lat bawi pokolenie…

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Kasiasty 25, 2021

Twoje dziecko jest fanem Kaczora Donalda i z niecierpliwością wyczekuje kolejnego tomu „Gigant Poleca”, a Ty nie zawsze pamiętasz o…

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Zapowiedź: Czas, czyli wszystko płynie

Szkrabajekmaj 30, 2023

Co to jest czas? Dlaczego raz płynie szybciej, a raz wolniej? Kim są złodzieje czasu? Czy dzień i rok na…

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith

Szkrabajekkwi 8, 2021

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami – Keri Smith Od małego słyszałeś, że z książką należy…

Zapowiedź: Kuchnia Hogwartu

Zapowiedź: Kuchnia Hogwartu

Kasiapaź 12, 2021

Zapowiedź: Kuchnia Hogwartu Nawet najlepsza książka ani film nie oddadzą smaku i aromatu kremowego piwa serwowanego Pod Trzema Miotłami. Chciałbyś…