Babcocha – Justyna Bednarek

Date
lis, 03, 2020

Babcocha – Justyna Bednarek

Gdy Justyna Bednarek wydała swoją pierwszą książeczkę o przygodach skarpetek, sądziłam, że to jest właśnie  najlepsze dzieło w jej karierze bajkopisarskiej, po którym trudno spodziewać się równie znakomitego. Po latach muszę stwierdzić, że moje sądy były pospieszne. Autorka podbiła moje serce i wyobraźnię moich dzieci po raz kolejny. Tym razem poprzez opowieść o staruszce z pozoru prostej i zwyczajnej, a jednak posiadającej zdolności przyrodzone czarownicom. Opowieść cudownie niedzisiejszą, choć dotykającą spraw zupełnie aktualnych. Pełną urokliwego humoru, któremu ulegnie również dorosły. Książeczka jest ładnie wydana, okraszona wspaniałymi, wymownymi ilustracjami Daniela de Latour.

Opowieść o Babcosze dzieje się w świecie specyficznym. Szkielet tego świata jest oparty na rzeczywistym, zwyczajnym – jest zatem wioseczka o urokliwej nazwie Grajdołek, a w niej zwykły sklep ze zwykłą panią sprzedawczynią, jest kościół i dziura na drodze do kościoła, jest sołtys, młynarz, zrzędliwa żona, chytry sprzedawca i mnóstwo rzeczy zwyczajnych. Ale między tym wszystkim przemyka Orzechowe Licho, Święty Bartłomiej zasiewa nocą chłopskie pole, a indyki deklamują poezję Gałczyńskiego. No i jest Babcocha, sprawczyni części rzeczy niezwykłych.

W świecie tym, w formie króciutkich rozdziałów, opisano sprawy codzienne, z którymi mierzą się mieszkańcy Grajdołka. Im wszystkim usiłuje zaradzić Babcocha. A to kogoś nauczy szacunku do zwierząt czy da nauczkę złodziejowi, a to pozwoli komuś wytchnąć chwilkę od zrzędliwej żony czy wyleczy z depresji i nałogu. Najpiękniejsza jest główna opowieść tocząca się gdzieś pomiędzy wszystkimi drobnymi zdarzeniami. Jest to historia nieszczęśliwej dziewczynki, półsieroty, która tęskni do matczynej miłości i do ojca, który topi swoje wdowieństwo w „soku malinowym”. Babcocha ma tu pewną misję do wykonania i cierpliwie, drobnymi krokami naprawia to i owo w życiu dziewczynki.

Babcocha jest zachwycająca. Bardzo prosta w formie, oszczędna w słowie, ale niezwykle wymowna. Justyna Bednarek połączyła w swojej opowiastce humor z odrobiną filozofii i splotła nimi z sobą życie i baśń. W taki sposób stworzyła książeczkę o rzeczach codziennych, ważnych, czasem trudnych, skrajnie różnych – takich jak sieroctwo, ekologia, alkoholizm, trudne relacje małżeńskie, miłość, chciwość, samotność – gdzie przybrały one formę strawną i zrozumiałą dla dziecka, jednocześnie zachowując filozoficzny wydźwięk swojej opowieści. To jedna z najciekawszych książek dla dzieci jakie czytałam.

Iwona Ladzińska


Autor: Justyna Bednarek

Tytuł: “Babcocha”

Seria i nr tomu: “Latawiec” —

Wydawnictwo: Poradnia K

Wydanie: I

Data wydania: 14.03.2018

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 978-83-66005-04-4

Liczba stron: 128

★★★★★★★★★✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Elektryzujące gry logiczne – Beatrice Tinarelli

Elektryzujące gry logiczne – Beatrice Tinarelli

Kasialip 13, 2022

Jak zachęcić dziecko do nauki i odkrywania świata? Na to pytanie szukają odpowiedzi uczeni, pedagogowie i liczne wydawnictwa. Na pewno…

Młodzi Tytani Akcja! Zabawy i zadania z naklejkami

Młodzi Tytani Akcja! Zabawy i zadania z naklejkami

Martamar 7, 2022

Brzydka pogoda, katar a może panosząca się po całym domu nuda. Któż z rodziców nie zna takich scenariuszy, gdy nasze…

Zdecydowanie nie lubię zimy – Fiona Barker

Zdecydowanie nie lubię zimy – Fiona Barker

Kasiagru 20, 2022

Zdecydowanie nie lubię zimy – Fiona Barker Nie wszyscy lubią zimę, chociaż jest ona piękna. Najzimniejsza pora roku to wspaniały…

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to?

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to?

Kasialip 26, 2021

STOP dziecięcej nudzie: Zgadnij kto to? Pomysł na świetną zabawę! Zostań detektywem, czytaj i graj!   Opowieść, która od pierwszej…

Marszałek Józef Piłsudzki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Marszałek Józef Piłsudzki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Szkrabajekwrz 22, 2020

Często jest tak, że wielcy Polacy nie są nam wcale dobrze znani. Ot, Józef Piłsudzki wielkim Polakiem był i… miał…