Mru Mru i jagoda – Kaisa Happonen

Date
maj, 27, 2021

Mru Mru i jagoda – Kaisa Happonen

Mru Mru, czyli małą i niezwykle uroczą niedźwiadkę, pokochałam od pierwszej strony książki. Historie autorstwa Kaisy Ha niesamowicie ciepłe, nacechowaną ogromną porcją pozytywnej energii. Otulają jak najcieplejszy kocyk.

„Mru Mru i jagoda” to kontynuacja losów tytułowej bohaterki. Seria ma spore grono fanów nie tylko w Finladnii, skąd pochodzi autorka oraz ilustratorka, ale również na całym świecie. O czym opowiada ta historia? O tym, że warto wspólnie dążyć do celu, a także słuchać innych, bo mogą nam pomóc znaleźć upragniony skarb.

Niedźwiedzie kochają jagody. Mru mru i Wielka również, ale ta druga nie może się od tych słodkich owoców uwolnić. Myśli o ich całymi dniami, a także i w nocy, kiedy jej mniejsza towarzyszka smacznie śpi. Wielka pewnego ranka wyrusza w podróż – jej celem są upragnione jagody. Duża niedźwiedzica jest skoncentrowana na celu – idzie wzdłuż ścieżki, prosto jak po sznurku i nie ogląda się za siebie. Mru Mru za to dostrzega więcej – krople rosy na pajęczynie czy motyla, który siada na jej uchu. Mała niedźwiedzica przez przypadek znalazła coś, na czymś zależało Wielkiej. Jednak czy ona to dostrzeże, czy nadal będzie uparcie podążać do celu?

“Mru Mru i jagoda” to książeczka, którą czyta się błyskawicznie. Już dwu i trzy latki nie powinny mieć problemów ze zrozumieniem akcji, ale to rodzice muszą naprowadzić ich na odpowiednio morał oraz pomóc małym czytelnikom wyciągnąć wnioski. Wielka idzie uparcie przed siebie, nie rozgląda się, dąży do celu, a Mru-Mru, która robi fikołki, znajduje ich upragniony cel. Duża Niedźwiedzica nie ogląda się za siebie i nie dostrzega tego, że jej mała towarzyszka znalazła to, na czym tak bardzo jej zależało. Wędruje, chociaż pada deszcz I robi się coraz bardziej zmęczona.

Czasami warto się zatrzymać i odpocząć. Nie można zapomnieć o tym, że droga do celu nie jest prosta, jakby była narysowana od linijki. Wiele może się wydarzyć, a my sami, przez nieuwagę, możemy bardzo dużo przegapić. Piękno niejednokrotnie ukryte jest w małych rzeczach.

Nie znalazłam wad w tej opowieści. Jest prosta, ale jej treść zapada głęboko w pamięć. Otula, poprawia nastrój i skłania do myślenia, nie tylko maluchy, ale i dorosłych. Ciekawy tekst zdobią cudowne ilustracje autorstwa Anne Vasko. Charakterystyczne, ale niezwykle urocze i przemyślane. Kaisa Happonen i Anne Vasko napisały książeczkę, która rośnie wraz z dzieckiem, bo trudno, żeby taka opowieść kiedykolwiek się znudziła.


Autor: Kaisa Happonen
Tłumaczenie: Natalia Nordling
Ilustrator: Anna Vasko
Tytuł: Mru Mru i jagoda
Tytuł oryginalny: Mur ja tahti
Seria i nr tomu: Bliskie-dalekie sąsiedztwo
Wydawnictwo: Widnokrąg
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-01
Kategoria: literatura dziecięca, 2+
ISBN: 9788395845369
Liczba stron: 38
Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Książeczki dla ciekawskich!

Książeczki dla ciekawskich!

Kasialut 15, 2023

Po co kotu wąsy? Dlaczego koty mają mokre noski? Czy koty przynoszą pecha? Czy koty lubią głaskanie? Dlaczego koty nie…

Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent – Natalia Berlik

Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent – Natalia Berlik

Szkrabajekmar 10, 2023

W niemal każdym dziecku na pewnym etapie rozwija się artystyczna pasja. Warto ją wspierać, a pomóc mogą nam takie pozycje…

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem”

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem”

Kasiakwi 14, 2021

Trwa konkurs literacki “Popisz się talentem” Trwa 5. edycja “Popisz się talentem” – największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów…

Nowe książeczki dla fanów Pucia.

Nowe książeczki dla fanów Pucia.

Kasialip 12, 2021

Pucio dostał od babci najpiękniejszy nocnik na świecie – z samolotem! Teraz tylko musi pamiętać o tym, żeby na nim…

Wybór wierszy – Jan Brzechwa

Wybór wierszy – Jan Brzechwa

Szkrabajekmar 23, 2021

Wybór wierszy – Jan Brzechwa Wiersze Jana Brzechwy należą do kanonu poezji dziecięcej od bardzo dawna. Wychowują się na nich…