Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny

Date
wrz, 08, 2023
Comments
Możliwość komentowania Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny została wyłączona

Jeśli lubicie ładnie wydane książki, które uczą i zainteresują zarówno dzieci, jak i rodziców, koniecznie sięgnijcie po “Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla małych i dużych”. Najlepiej jeszcze w te wakacje, może uda Wam się odwiedzić miejsca opisane w książce.

Kilka słow o książce

Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci (właśnie niedawno skończyłam moim dzieciom czytać jej bajkę o Tutu, śwince, która marzyła o rajskiej wyspie) oraz Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego napisali książkę, w której zapraszają nas na mało uczęszczane szlaki Podtatrza – czyli Podhala, Orawy, Spiszu i Pienin. Rzetelna wiedza przedstawiona w prosty sposób, piękne ilustracje Oli Krzanowskiej, duży format oraz twarda oprawa sprawiają, że to książka dla dzieci, którą warto mieć na swojej półce i do niej wracać.

Piękne góry

Autorzy przytaczali wiele informacji i ciekawostek z geografii, biologii, historii czy etnografii. Dla mnie było to częściowo jak przypomnienie lekcji w podstawówce dotyczących Polski – parki narodowe, najwyższe szczyty, chronione rośliny. Choć oczywiście znalazłam tu o wiele wiecej informacji, takich, których nie znałam ze szkolnych podręczników. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mój synek zachwycał się pociągami. Moja córka roślinami i motylami. Mnie kusiły miejsca, o których pisano, że są mało uczęszczane i raczej nie spotkam innych ludzi na szlaku, jak na przykład w pobliżu Wzgórza Ranisberg, o którym wczesniej nie slyszalam. Gatunki zwierząt, potrawy, góralskie stroje, zwyczaje czy legendy. W tym przewodniku naprawdę jest wszystko, co warto wiedzieć, o tym rejonie Polski.

Bogata fauna i flora

W książce znajdziecie gatunki zwierząt, potrawy, góralskie stroje, zwyczaje czy legendy. W tym przewodniku naprawdę jest wszystko, co warto wiedzieć, o tym rejonie Polski. Oprócz tego mnóstwo ciekawostek (którymi zabłysnąć wśród znajomych mogą zarówno dzieci, jak i dorośli). Na przykład, jak zbudowane są góralskie chaty, dlaczego górale mają przy kapeluszach muszelki (dlaczego mnie to nigdy nie zastanawiało?) albo gdzie w Polsce znaleziono najstarszy na świecie bumerang. A na końcu znajdziecie quiz, który pozwoli Wam sprawdzić, jak uważnie przeczytaliście ten przewodnik.

Podsumowanie

“Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny” to nie jest książka, którą przeczytacie dzieciom na dobranoc, ale taka, do której możecie wracać, czytać partiami czy od nowa. Pozwala rozwijać w dziecku ciekawość świata, uczyć szacunku do przyrody . I zachęca do planowania wspólnych podróży po Polsce.

Jagoda Miśkiewicz-Kura


Autor: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński
Ilustrator: Ola Krzanowska
Tytuł: Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla małych i dużych
Wydawnictwo: Literackie
Wydanie: 1
Data wydania: 2023-06-28
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788308081228
Liczba stron: 90


 

11 września 2023

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

“Pucio mówi dzień dobry” “Pucio mówi dobranoc” Marta Galewska-Kustra

Kasiacze 25, 2020

Czy są tutaj fani Pucia? Głupie pytanie. Ten mały, sympatyczny chłopiec wraz ze swoją rodziną podbił serca dzieci i rodziców…

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Kasiasty 25, 2021

Twoje dziecko jest fanem Kaczora Donalda i z niecierpliwością wyczekuje kolejnego tomu „Gigant Poleca”, a Ty nie zawsze pamiętasz o…

Tatowanie – Krystian Hanke

Tatowanie – Krystian Hanke

Szkrabajekkwi 6, 2021

Tatowanie – Krystian Hanke Jeszcze 30 lat temu ojciec zajmujący się dziećmi był rzadkością, a porody rodzinne zdarzały się sporadycznie.…

Czy to puszcza bąki? – Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Czy to puszcza bąki? – Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Szkrabajekcze 11, 2021

Czy to puszcza bąki? – Nick Caruso, Dani Rabaiotti Dziecięcy świat nie jest czarno – biały. Dzieci wszystko widzą w…

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld

Michellelut 8, 2021

National Geographic Kids. Nauka. Duża książka dla małych dzieci – Kathleen Weidner Zoehfeld Czymże jest nauka? Według encyklopedii PWN to…