Pierwiastki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Tu i tam: szukam! – Beata Szymanek, Ewa Podleś

Date
wrz, 07, 2020

Sięgając do encyklopedii możesz przeczytać, że pierwiastek to podstawowe pojęcie chemiczne, posiadające dwa znaczenia. Jest on zatem rozumiany, jako zbiór wszystkich atomów posiadających jednakową liczbę protonów w jądrze, lub też, jako substancja chemiczna, która składa się wyłącznie z atomów posiadających jednakową liczbę protonów w jądrze. Nuda!!! – pomyślisz, czytając te definicje. Co więcej niewiele z tych definicji wynika, a już na pewno nie oddają one tego, jak bardzo pierwiastki są fascynujące.

Nie wierzysz? Koniecznie musisz sięgnąć zatem po książkę, która nie tylko rozbudzi twoje zainteresowanie pierwiastkami (tak, to jest możliwe), ale i otaczającym cię światem. Książka pt. Pierwiastki są wszędzie .. ale czy potrafisz je znaleźć? Tu i tam: szukam!, autorstwa Basi Szymanek, to prawdziwa wyprawa do świata nauki, ale i sposób, by ujrzeć nasz świat w całej jego złożoności. Ta fascynująca lektura przeznaczona jest zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym, a dzięki niej nie tylko można zapoznać się z zagadnieniem pierwiastka, ale też przekonać się, że są one wszędzie, że występują w każdym środowisku. Dzięki temu można lepiej zrozumieć świat pierwiastków, zaś ich układ okresowy nie będzie miał przed nami tajemnic.

Pierwiastki, czyli „cegiełki” z których zbudowany jest świat, zapraszają do zabawy, bowiem figlarnie się schowały w różnych środowiskach. Takiego psikusa zrobił nam m.in.  hel, azot, krzem czy glin, a naszym zadaniem jest wytropienie wszystkich tych niezwykle pożytecznych bohaterów. Przy okazji przekonamy się, jak ważne mają zadania i jak wspaniale się wszystkie uzupełniają.

Swoją podróż zaczniemy od … kosmosu. Poznamy kilka faktów związanych z powstaniem wszechświata i pojawieniem się pierwszych pierwiastków – takich jak wodór i hel. Z racji tego, że pierwiastki są wszędzie, znajdują się również w powietrzu, których oddychamy. Tu również będziemy poszukiwać tych małych superbohaterów ukrytych na pięknej „powietrznej” ilustracji. Po wizycie w kosmosie i fruwaniu w powietrzu, zejdziemy teraz na Ziemię. Tu najwięcej jest krzemu, który (w postaci krzemionki) stanowi podstawowy składnik piasku. Bawisz się zatem tym niezwykłym pierwiastkiem w piaskownicy! Superołowie będziemy poszukiwać z kolei w czapach lodowych, dowiadując się jednocześnie, że ten ołów jest bardzo szkodliwy dla organizmu ludzkiego, a także poznając tablicę Mendelejewa oraz jego twórcę.

Było powietrze, była ziemia, teraz zaś czas na wodę. Tu również znajdziemy mnóstwo pierwiastków (kto pierwszy znajdzie Superpotasy?), szczególnie w wodzie morskiej, która doskonale wpływa na ciało. Po kąpieli czas znów wyjść na ląd, by przekonać się, jak ważne są pierwiastki dla roślin – stanowią one swego rodzaju paliwo, które napędza je do stałego wzrostu. Pośród niezliczonych doniczek na ilustracji poszukiwać będziemy Superfosforów, ale jestem przekonana, że większość z nas znajdzie je także w swoim domu (choć nie zobaczymy ich „gołym okiem”). Niestety pierwiastki „mieszkają” również w spalinach, których jest coraz więcej w powietrzu. Dlatego wędrując do szkoły czy przedszkola warto unikać ulic, bowiem tam panoszy się gang tlenku węgla, bardzo złośliwy i niebezpieczny dla człowieka. Za to bez problemu możemy rozprawić się z nim w książce, identyfikując członków tego gangu na obrazku!

Aktywna lektura tej książki (czyli połączona z wyszukiwaniem na ilustracjach pierwiastków), a także rozmowa o otaczającym nas świecie, pozwala lepiej zrozumieć strukturę otaczającej nas rzeczywistości, a także docenić znaczenie pierwiastków. Co więcej, po takiej przygodzie nauka tablicy Mendelejewa nie będzie stanowiła żadnego problemu, szczególnie jeśli poznamy rolę, jaką w świecie odgrywają pozostałe umieszczone na niej pierwiastki. Książka Basi Szymanek rozbudza naszą ciekawość, a to milowy krok w zdobywaniu wiedzy! Szczególnie, że dzięki kartonowym stronom posłuży nam długo, może być również wykorzystywana przez nauczycieli, którzy w ten sposób z pewnością zainspirują uczniów do zapoznania się (a nawet polubienia) z pierwiastkami.

Qultura słowa


Tytuł: Pierwiastki są wszędzie …

Autor: Basia Szymanek

Ilustracje: Ewa Podleś

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 03-08-2020

Ocena 10/10


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Zwariowane opowieści – Gudule

Bujaczeklip 30, 2020

Piękne królewny, dzielni rycerze, złe wilki i wiele innych postaci. Chyba każdy z nas pamięta baśnie i to, co sobą…

Operacja rower – Jorn Lier Horst

Operacja rower – Jorn Lier Horst

Szkrabajekkwi 21, 2021

Operacja rower – Jorn Lier Horst   „Niewiele możemy zrobić, kiedy nikt niczego nie widział.” Dopiero od trzech tomów gościmy…

No to w drogę! Pojazdy i nie tylko – Anna Bańkowska Lach

No to w drogę! Pojazdy i nie tylko – Anna Bańkowska Lach

Kasiakwi 19, 2022

Dzieci uwielbiają wyszukiwanki, a jeżeli są w niej wszelakiego rodzaju pojazdy, to nic im więcej do szczęścia nie trzeba. Kilka słów…

Piasek Przygody z nauką

Piasek Przygody z nauką

Martalip 7, 2023

Niejednokrotnie rozprawialiśmy już o plusach nauki poprzez zabawę i jej zbawiennego wpływu, choćby na same chęci poznawania odpowiedzi na pytania…

Zapowiedź: Akademia Mądrego Dziecka. Moje pierwsze kolory

Zapowiedź: Akademia Mądrego Dziecka. Moje pierwsze kolory

Szkrabajeksty 9, 2024

Moje pierwsze kolory „Akademii Mądrego Dziecka” to kolejna pozycja z serii moje pierwsze od wydawcy HarperKids. Na pierwszej stronie książeczki…