CZAPU CZIPU – Bogna Sroka Mucha

Date
cze, 03, 2020

Jako osoba, która na co dzień spotyka się z problemem ćwiczenia języka oraz buzi cieszę się, że takie książki, o których wam dzisiaj opowiem, powstają. Czapu Czipu, tuż obok innych podobnych pozycji, stały się naszymi ulubionymi książeczkami w biblioteczce. Odkąd pojawiły się w naszym domu, nie ma dnia, żebyśmy ich nie czytali.

 

W skład serii wchodzą następujące tytuły: „Czapu Czipu. Co tak człapie”, „Czapu Czipu. Co tak kapie?”, „Czapu Czipu. Co tak świszczy?”, „Czapu Czipu. Co tak skrobie”. Bohaterem każdej z tych książeczek jest chłopczyk Czapu Czipu i jego magiczna czapka. Zapytacie „dlaczego magiczna?” Ponieważ kryje się w niej wiele rzeczy, które wydają zadziwiające dźwięki.

 

W „Co tak skrobie?” z czapki wydobywają się odgłosy skrobania. Czy to może pająk, gołąb, czarownica, kot? Nie! Każde z wymienionych postaci wydaje inny dźwięk, odmienny od skrobania, ale bardzo podobny. W kolejnej książeczce, zatytułowanej „Co tak człapie” należy zgadnąć, czy jakieś zwierze wydaje odgłosy człapania. W „Co tak kapie” z czapki wydobywają się dźwięki kapkap, a w „Co tak świszczy” – świszczenie.

 

Co jest takiego jest fenomenalnego w tych książeczkach? Po pierwszy – wspomagają rozwój mowy, co widać już na pierwszy rzut oka. W każdej części znajdziemy wyrazy dźwiękonaśladowcze, których wymowa i powtarzanie ćwiczą aparat artykulacyjny – język oraz mięśnie, które są potrzebne, aby nasze pociechy kiedyś zamęczyły nas pytaniami. Autorka zdecydowała się na wybór® dźwięków, które są rzadko spotykane w podobnych książkach. Tekst jest prosty i łatwo zapada w pamięć, a książeczki czyta się bardzo szybko – można do nich wracać kilkakrotnie w ciągu dnia, łącząc zabawę z nauką. Nie nudzą się dzieciom i można je pokazywać także maluchom, jako pierwsze lektury. Starsze dzieci historie o Czapu Czipu rozbawią niemal do łez, ponieważ utrzymane są w humorystycznym tonie. Grafika jest ciekawa, przyciąga wzrok, nie rażą oczu kolorami. Dodatkowo, na każdej stronie w wyraźny i widoczny sposób zaznaczony jest wyraz dźwiękonaśladowczy, dzięki czemu nie można go przegapić. Kolejnym atutem jest to, że są wyjątkowo podatne na zniszczenie. Twarde, tekturowe strony w razie zabrudzenia można szybko wytrzeć. Seria o Czapu Czipu ma niewielki format, więc można je wrzucić do torebki, plecaka czy wózka i zabrać ze sobą w podróż czy na spacer.

Autor: Bogna Sroka-Mucha
Tytuł: Czapu Czipu. Co tak świszczy?, Czapu Czipu. Co tak skrobie?, Czapu Czipu. Co tak kapie?, Czapu Czipu. Co tak człapie?
Wydawnictwo: HelionKids
Wydanie: I
Data wydania: 20.05.2020
Kategoria: lit. dziecięca
Ocena: 7/10

 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Myszart w Wenecji – Thierry Joor, Gradimir Smudja

Myszart w Wenecji – Thierry Joor, Gradimir Smudja

Martawrz 6, 2020

Jedni o nią zabiegają, inni dostają mimochodem. Zawsze jednak wiąże się z jakimś wyczynem, który czyni daną osobę rozpoznawalną. Sława,…

Delisie. Życie ma smak-Magdalena Kania, Maciej Kur

Delisie. Życie ma smak-Magdalena Kania, Maciej Kur

Martakwi 4, 2022

Podobno życie ma smak. Słodki, gorzki a może kwaśny? Bez względu na to, jak faktycznie smakuje, zawsze znajdzie się smakosz,…

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Szkrabajeksie 26, 2021

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska Mimo że na co dzień nie zawsze je dostrzegamy, zwierzęta towarzyszą nam niemal wszędzie. Nawet…

dummy-img

Dobranoc, Panie Panda – Steve Antony

Szkrabajekmar 9, 2020

“Dobranoc, Panie Panda” to światowy bestseller Steve’a Antony’ego. Książka, w której towarzyszymy tytułowemu Panu Pandzie w przygotowaniach do snu. Pan…

Mam przyjaciółkę nauczycielkę

Mam przyjaciółkę nauczycielkę

Szkrabajekkwi 24, 2023

Dzieci uwielbiają poznawać świat. Są go ciekawe i otwarte na to, co ma im do zaoferowania. Dlatego warto zaznajamiać je…