Wojna cukierkowa – Brandon Mull
“Znaczenia tej misji nie można przecenić. Musi się powieść bez względu na koszty.”
Powieść fantastycznie wypełniona jest przygodą, w której znajdziemy mnóstwo sensacyjnych motywów, podkręcających dynamizm akcji i pracujących na dobro jej zwrotów. Ta powieść nie pozwala młodym czytelnikom się nudzić. Każdy rozdział szykuje coś specjalnego, prowadzi po różnych incydentach i sprawia, że chce się natychmiast poznać kolejne strony. Walorem książki jest też niezwykła magiczna atmosfera. Za słodkościami kryją się osobliwe niebezpieczeństwa, a sieć manipulacji umysłami i sercami młodych postaci rozpościera się i gęstnieje w aurze kłamstw, oszustw, majaczeń, i oczywiście zaskakujących koszmarów.
Kilka słów o wnętrzu
Wyobraźnia Brandona Mulla rozwija skrzydła w cudownie wciągający sposób. On doskonale wie, czego potrzebuje młody czytelnik, aby całkowicie oddać się temu, co dzieje się wokół członków towarzystwa poszukiwaczy skarbów z detektywistycznym zacięciem. Oferuje mnóstwo zwrotów akcji, szpiegowskie misje, tajemnicze wiadomości, podróże w czasie, lustrzane skoki, potężne klątwy. Zaprasza do poszukiwania ukrytych skarbów, odkrywania muzealnych eksponatów, zaglądania w zakamarki cmentarnych mroków. Uwzględnia sporo innych atrakcyjnych wabików. Godna podziwu jest szczegółowość w opisach właściwości słodkości, tak rozmaitych w formie i składzie. Zachwyca różnorodność osobowości i wyglądu bohaterów. Każdy czytelnik znajdzie ulubieńca, któremu najbardziej kibicuje, równocześnie chętnie spotyka się z pozostałymi, a jest wielu do wyboru. Autor nie podaje gotowych wzorców na rozpoznanie dobra i zła, walkę z czynnikami krzywdy czy naprawianie szkód. Pozostawia sporo przestrzeni do refleksji dla młodych odbiorców. Co sprawia, że postaci pakują się w tarapaty? Komu można ufać? Jak interpretować zachowania rodziców? Na czym polega przyjaźń? Dokąd może zaprowadzić odwaga? Dlaczego warto słuchać głosu serca?
Podsumowanie
Narracja jest płynna i gładka. Autor zgrabnie zrównoważył barwne opisy i pełne energii dialogi. Duże poczucie humoru, elastyczność w kształtowaniu niepewności i napięcia są mocno widoczne. Książka spodoba się nastolatkom, gdyż dysponuje mocą przyciągania uwagi, angażowania się w scenariusz zdarzeń i przeżywania szerokiej palety emocji. Już prolog wysoko ustawia poprzeczkę napięcia i ożywienia. Dalej jest równie efektownie. Chwytajcie za “Wojnę cukierkową”, wchodźcie w zagadkowy świat czarodziejskich cukierków. Zaprzyjaźnijcie się z Natem, Cheryl, Summer, Trevorem i Gołębiem. Poznajcie niesamowite perturbacje w życiu tych dziesięciolatków. Z niecierpliwością zabieramy się za drugi tom, liczymy na powtórkę satysfakcjonującego zaczytania i rozwijania wyobraźni.
Izabela Pycio
Inne powieści Brandona Mulla
Smocza Straż. Gniew Króla smoków
Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Tytuł: Wojna cukierkowa
Tytuł oryginalny: The Candy Shop War
Seria i nr tomu: Wojna cukierkowa, tom 1
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: III
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788328072947
Liczba stron: 408
Ocena: 8/10