O dziewczynce która wpadła w baśń

Date
cze, 14, 2023
Comments
Możliwość komentowania O dziewczynce która wpadła w baśń została wyłączona

Czy jeśli dorosły człowiek zaczytuje się w książkach dla dzieci, to znaczy że coś z nim nie tak? Co, jeśli historie zawarte na kartach dziecięcych książek pochłaniają go bez reszty? Czy to coś złego, jeżeli dojrzały umysł odnajduje w takich opowieściach cząstkę siebie?

Kilka słów o fabule

Lana przeżywa najnudniejsze wakacje w swoim życiu. Jej starszy brat Harrison stał się dojrzałym chłopcem i nie chce się już bawić z młodszą siostrą. Wszystko odmienia się, gdy dziewczynka wraz z mamą udają się do pobliskiego, nowopowstałego sklepu, w którym jest całe mnóstwo wspaniałych promocji. Lana szybko przekonuje się, że nie jest to zwyczajny market, a w alejce z cukierkami na wagę znaleźć można tunele prowadzące prosto do baśni. Teraz to w rękach naszej głównej bohaterki jest uratowanie baśniowego świata od złej wiedźmy.

Moja opinia i przemyślenia

Uwielbiam wszelkiego rodzaju retellingi i tutaj również można uznać, że jest to jeden z nich. W treści mamy przypomnienie historii Roszpunki, Jasia i Małgosi, a przede wszystkim Śpiącej Królewny (choć w odrobinę zmienionych wersjach). Ale oprócz znanych nam historii dostajemy także bardzo interesującą opowieść, w której młodzi bohaterowie muszą poradzić sobie ze złem. Dodatkowo karty powieści skrywają nową, świeżo wymyśloną na potrzeby fabuły baśń „O małym chłopcu, małej dziewczynce i małym staruszku” – jest to świeży powiew w znanym już nam od małego świecie baśni.

Tym, co zachwyciło mnie od samego początku jest wydanie tej książki. Jest ona pięknie ilustrowana – gdzieniegdzie mamy ilustracje przedstawiające daną scenę z powieści, a w innych miejscach, w których przytaczane są baśnie zmieniony zostaje font, a dookoła treści pnie się misterny różany bluszcz. Pod ilustracjami umieszczone zostało zdanie opisujące to, który fragment tekstu przedstawia dany obrazek, co uważam za super dodatek. Skoro mnie, dorosłą osobę, urzekło to wydanie pod względem wizualnym, to jak bardzo przypadnie ono do gustu małemu odbiorcy?

Na zakończenie

„O dziewczynce, która wpadła w baśń” to przede wszystkim opowieść o wyobraźni i sile, jaką ze sobą ona niesie. Mnie książka wciągnęła tak mocno, że pochłonęłam ją w ekspresowym czasie, ale treść podzielona jest na zgrabne rozdziały, które pozwalają zatrzymać się w dowolnym momencie. Książeczka sprawdzi się najlepiej dla dzieci w wieku 8+, górnej granicy wieku nie przewiduję.

Anita Szynal – Wójtowicz (ig: @atramentowaprzystan


Autor: Ben Miller
Tłumaczenie: Ewa Rosa
Ilustrator: Daniela Jaglenka Terrazzini
Tytuł: O dziewczynce, która wpadła w baśń
Tytuł oryginalny: The day I fell into a fairytale
Seria i nr tomu: –
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-8318-146-2
Liczba stron: 288


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Wierszyki o emocjach – Edyta Pawlak-Sikora

Wierszyki o emocjach – Edyta Pawlak-Sikora

Kasiamar 12, 2021

Wierszyki o emocjach – Edyta Pawlak-Sikora Emocje to… trudna rzecz. Zwłaszcza dla naszych dzieci. My, dorośli, mamy z nimi problemy,…

Recto Verso

Recto Verso

Szkrabajekmar 22, 2022

Lubicie układać klocki? Ta gra będzie właśnie dla Was! A jeśli nie lubicie, ta gra Was do tego przekona. Zagraj…

Jeżyk z parku. Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka – Zofia Stanecka

Jeżyk z parku. Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka – Zofia Stanecka

Kasiapaź 14, 2020

Są książeczki, które kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Do tej kategorii zalicza się Jeżyk z parku Zofii Staneckiej. Poznajcie…

Wszystkie zaułki przeszłości – Katarzyna Rygiel

Wszystkie zaułki przeszłości – Katarzyna Rygiel

Bujaczeklut 22, 2023

Wszystkie zaułki przeszłości – Katarzyna Rygiel […] to nie książki płoną, ale wieki. Wieki, które minęły od ich powstania i…

Zaklęty las – Enid Blyton

Zaklęty las – Enid Blyton

Szkrabajeklut 16, 2022

Trójka rodzeństwa wraz z rodzicami przeprowadza się na wieś. Dzieci cieszą się na samą myśl o przygodach, jakie tam na…