Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Dzieci często się wstydzą. Nie tylko one, bo i my, dorośli, miewamy problemy z wystąpieniami publicznymi czy głośnym wypowiedzeniem swojego zdania. Robimy się czerwoni, a to, że wszyscy na nas patrzą, nie pomaga nic, tylko jeszcze bardziej potęguje to dziwne uczucie. Właśnie z takim czerwonym kłopotem zmaga się Krzyś.

Nasz bohater jest przedszkolakiem, ale ma kłopot na głowie. Nie taki zwyczajny, ale czerwony. Pojawia się wtedy, gdy dużo par oczu wpatruje się z Krzysia i powoduje, że na twarzy chłopca pojawiają się ogromne rumieńce. Bohater nie może również wykrztusić żadnego słowa. Okazuje się jednak, że nie tylko Krzyś ma taki problem, ale inne dzieci z przedszkola również.

„Czerwony kłopot” to niesamowicie optymistyczna książka, która może pomóc dzieciom nieśmiałym, zrozumieć co się z nimi dzieje i poradzić sobie ze swoim własnym problemem. Gdy czytałam tę książkę, poczułam się jak dziecko. Treść jest prosta, ciekawa i bez problemu trafi do małego czytelnika. Chłopiec czy dziewczynka bardzo szybko złapią taką więź z Krzysiem, bo nasz bohater jest bardzo sympatycznym dzieckiem. Pani Joanna Strękowska powiedziała to, co wielu z nas powinno usłyszeć dawno temu, jeszcze w czasach naszego dzieciństwa. Nieśmiałość to nic złego, a trema, która się pojawia, jest do pokonania. Każde dziecko zmaga się z inną wersją tego „kłopotu”, co również zostało w tej książce ukazane. Na uwagę zasługuje również zakończenie, które jest bardzo optymistyczne i atrakcyjne dla dzieci, które zmagają się z nieśmiałością. Na przykładzie bohaterów widać, że można to pokonać.

Bardzo spodobała mi się szata graficzna, również stworzona przez panią Joannę Strękowską. Idealnie współgra z treścią, uatrakcyjnia ją. Dostrzegłam zadziwiającą różnicę pomiędzy tym, jak narysowane są dzieci, a jak ich kłopoty, które przybierają przeróżne kolory. Ci drudzy są bardziej plastyczni, ich kontury są delikatnie zaznaczone, wyróżniają się wśród małych bohaterów.

„Czerwony kłopot” Joanny Strękowskiej to książka bardzo ważna, która powinna trafić do każdego przedszkolaka i malucha. Takich lektur nam potrzeba!


Autor: Joanna Strękowska

Ilustrator: Joanna Strękowska

Tytuł: Czerwony kłopot

Wydawnictwo:  Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-24

Kategoria: literatura dla dzieci, 3+

ISBN: 9788328080386

Liczba stron: 30

Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Close Menu