CZAPU CZIPU – Bogna Sroka Mucha

Date
cze, 03, 2020

Jako osoba, która na co dzień spotyka się z problemem ćwiczenia języka oraz buzi cieszę się, że takie książki, o których wam dzisiaj opowiem, powstają. Czapu Czipu, tuż obok innych podobnych pozycji, stały się naszymi ulubionymi książeczkami w biblioteczce. Odkąd pojawiły się w naszym domu, nie ma dnia, żebyśmy ich nie czytali.

 

W skład serii wchodzą następujące tytuły: „Czapu Czipu. Co tak człapie”, „Czapu Czipu. Co tak kapie?”, „Czapu Czipu. Co tak świszczy?”, „Czapu Czipu. Co tak skrobie”. Bohaterem każdej z tych książeczek jest chłopczyk Czapu Czipu i jego magiczna czapka. Zapytacie „dlaczego magiczna?” Ponieważ kryje się w niej wiele rzeczy, które wydają zadziwiające dźwięki.

 

W „Co tak skrobie?” z czapki wydobywają się odgłosy skrobania. Czy to może pająk, gołąb, czarownica, kot? Nie! Każde z wymienionych postaci wydaje inny dźwięk, odmienny od skrobania, ale bardzo podobny. W kolejnej książeczce, zatytułowanej „Co tak człapie” należy zgadnąć, czy jakieś zwierze wydaje odgłosy człapania. W „Co tak kapie” z czapki wydobywają się dźwięki kapkap, a w „Co tak świszczy” – świszczenie.

 

Co jest takiego jest fenomenalnego w tych książeczkach? Po pierwszy – wspomagają rozwój mowy, co widać już na pierwszy rzut oka. W każdej części znajdziemy wyrazy dźwiękonaśladowcze, których wymowa i powtarzanie ćwiczą aparat artykulacyjny – język oraz mięśnie, które są potrzebne, aby nasze pociechy kiedyś zamęczyły nas pytaniami. Autorka zdecydowała się na wybór® dźwięków, które są rzadko spotykane w podobnych książkach. Tekst jest prosty i łatwo zapada w pamięć, a książeczki czyta się bardzo szybko – można do nich wracać kilkakrotnie w ciągu dnia, łącząc zabawę z nauką. Nie nudzą się dzieciom i można je pokazywać także maluchom, jako pierwsze lektury. Starsze dzieci historie o Czapu Czipu rozbawią niemal do łez, ponieważ utrzymane są w humorystycznym tonie. Grafika jest ciekawa, przyciąga wzrok, nie rażą oczu kolorami. Dodatkowo, na każdej stronie w wyraźny i widoczny sposób zaznaczony jest wyraz dźwiękonaśladowczy, dzięki czemu nie można go przegapić. Kolejnym atutem jest to, że są wyjątkowo podatne na zniszczenie. Twarde, tekturowe strony w razie zabrudzenia można szybko wytrzeć. Seria o Czapu Czipu ma niewielki format, więc można je wrzucić do torebki, plecaka czy wózka i zabrać ze sobą w podróż czy na spacer.

Autor: Bogna Sroka-Mucha
Tytuł: Czapu Czipu. Co tak świszczy?, Czapu Czipu. Co tak skrobie?, Czapu Czipu. Co tak kapie?, Czapu Czipu. Co tak człapie?
Wydawnictwo: HelionKids
Wydanie: I
Data wydania: 20.05.2020
Kategoria: lit. dziecięca
Ocena: 7/10

 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kinowa zapowiedź: To nie wypanda!

Kinowa zapowiedź: To nie wypanda!

Kasialip 14, 2021

Studio Pixar nie daje swoim widzom odpocząć. Zaledwie kilka dni temu mogliśmy obejrzeć zwiastun “Encanto”, a wczoraj studio zapowiedziało kolejną…

Kubuś i Przyjeciele – książki, które łączą pokolenia

Kubuś i Przyjeciele – książki, które łączą pokolenia

Szkrabajeksie 17, 2020

Dzieci nie czytają, nie lubią bajek, nie mają zainteresowań. Znacie to? Mamy dla Was rozwiązanie, a jest nim Kubuś i…

Coś i nic – Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz

Coś i nic – Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz

Szkrabajekwrz 11, 2020

Już filozofowie zastanawiali się czy nic to jest coś. Ba, jest to podstawowe pytanie dotyczące metafizyki i nawet określane jest…

Moja bajkowa dobranocka. Lato Olafa. Disney

Moja bajkowa dobranocka. Lato Olafa. Disney

Bujaczeklis 7, 2021

Moja bajkowa dobranocka. Lato Olafa. Disney Nie ma chyba osoby, która chociażby nie słyszała o Krainie lodu. Bajka zachwyciła mnóstwo…

Kraina smoków – Cornelia Funke

Kraina smoków – Cornelia Funke

Bujaczekcze 19, 2021

Kraina smoków – Cornelia Funke Każdy z nas pragnie mieć swoje miejsce na ziemi, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Lubimy…