Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Date
mar, 06, 2021

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Czarny Maciek powraca w wydaniu kolekcjonerskim. Jeżeli więc gdzieś kiedyś się z nim spotkaliście, ale nie macie swojego egzemplarza, to najwyższy czas się w niego zaopatrzyć. Nie pożałujecie, bo wydawnictwo Tandem naprawdę się postarało. Twarda oprawa, nowa szata graficzna, a dodatkowo będzie też ebook i audiobook.

Oprócz pięknego wydania nie zawiedziecie się zawartością, bo Czarny Maciek jest po prostu fantastyczny. Kierowany do dzieci powyżej lat dziewięciu znajdzie również amatorów wśród starszych czytelników, bo Maciek i jego paczka chodzą do ósmej klasy. I są naprawdę odjazdowi. A już założenie tajnego klubu, żeby tropić złe rzeczy w szkole i zrobić tę szkołę fajną jest pomysłem na medal. I wcale nie jestem cyniczna. Bo choć pierwsze wydanie zawitało na rynek dziesięć lat temu, to nadal przesłanie jest aktualne. Każdy przecież chce mieć przyjaciół, być lubiany i mieć fajną szkołę. No ale, oczywiście, nie jest tak nudno, bo próbując rozwikłać proste sprawy Kaśka, czyli główna założycielka i pomysłodawczyni klubu, Maciek i Kisiel wplątują się w bardzo niebezpieczną przygodę. Naprawdę nie sądziłam, że będzie aż tak emocjonująco, aż tak ciekawie i aż tak… krótko. Owszem, dla młodego czytelnika jest to długość w sam raz, by się nie znudzić, ale mnie został niedosyt. Na szczęście są kolejne tomy.

Co mnie w Maćku urzekło? Łatwiej powiedzieć, co mnie nie urzekło, bo i treść jest świetna i rysunki dodają uroku, nie przeszkadzając w przekazie. Najbardziej jednak chyba urzekł mnie nauczyciel dzieciaków, zwany przez nich Barszczem. Tak cudownie jest poczytać, że są normalni nauczyciele, którzy są za uczniami, stoją za nimi murem i jeszcze do tego potrafią przekazać wiedzę. Może dzięki tej powieści dzieciaki uwierzą, że nauczyciel też człowiek i nie trzeba go od razu traktować, jak wroga. Druga rzecz na ogromny plus to humor. Książka bawiła mnie na każdej stronie, tekstem, sytuacją, zbiegiem okoliczności. Do tego młodszy czytelnik, z młodszych klas podstawówki pozna kilka nowych zwrotów i słów i będzie mógł błysnąć wiedzą.

Jednak najbardziej, najmocniej do Czarnego przekonało mnie to, że pokochają go zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Jest tak mało fajnych książek, które są skierowane do obu płci, a ta wpisuje się idealnie. Takiego samego zdania są moje dzieci, a im trudno dogodzić, bo co podoba się jednemu, drugie uważa za nudne. A tu czytali z wypiekami na twarzy.

Polecam nie tylko młodym czytelnikom. Czarny Maciek to świetna książka przygodowa z dreszczykiem, która spodoba się też starszym, choć oczywiście będzie z kategorii lekka i przyjemna.

Katarzyna Boroń


Autor: Dariusz Rekosz

Ilustrator: Ola Makowska

Tytuł: Czarny Maciek i wenecki starodruk

Seria i nr tomu: Czarny Maciek tom I (seria Z kotem)

Wydawnictwo: Tandem

Wydanie: I (w tej edycji)

Data wydania: 2021-01-26

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788382331141

Liczba stron: 250

Ocena: 10/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Szkrabajekpaź 10, 2020

Montessori – to magiczne słowo pada całkiem często na internetowych forach dla rodziców, natomiast na półkach sklepowych coraz więcej znajdziemy zabawek…

Dog Man. Wichrowe bzdurza – Dav Pikley

Dog Man. Wichrowe bzdurza – Dav Pikley

Szkrabajekgru 28, 2021

Dog Man. Wichrowe Bzdurza – Dav Pikley Dav Pilkey przedstawia kolejną beztroską opowieść o odnalezionej rodzinie i przyjaźni, po raz…

Młodzi Tytani Akcja! Zabawy i zadania z naklejkami

Młodzi Tytani Akcja! Zabawy i zadania z naklejkami

Martamar 7, 2022

Brzydka pogoda, katar a może panosząca się po całym domu nuda. Któż z rodziców nie zna takich scenariuszy, gdy nasze…

Pan Pies i wyskoki foki Ben Fogle

Pan Pies i wyskoki foki Ben Fogle

Bujaczekmaj 30, 2023

Kto mówił, że do przeżywania przygód może ciągnąć tylko ludzi? Przecież zwierzęta również myślą i czują, dlatego też mogą chcieć…

Kosmoliski – Marek Marcinowski

Kosmoliski – Marek Marcinowski

Kasiagru 21, 2020

Kosmoliski – Marek Marcinowski W życiu każdego dziecka przychodzi czas, kiedy zaczyna fascynować się kosmosem. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy…