I kto tu rządzi?

I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących – Rich Knight

Date
paź, 18, 2023
Comments
Możliwość komentowania I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących – Rich Knight została wyłączona

Kiedy moje dziecko było w przedszkolu, nauczycielka rozmawiała z dziećmi, kim chcą zostać. Poza sportowcami, youtuberami, emerytami i bezrobotnymi (tak, tak!) zdarzył się mój syn, który zapragnął zostać prezydentem, a jak mu nie wyjdzie to dostawcą pizzy. Jako rodzic cieszę się nie tylko dlatego, że ma plan B, ale także dlatego, że powstają książki przeznaczone właśnie dla takich przyszłych głów państwa jak on.

Książka „I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących” jest bardzo żartobliwa, ale poważnie podchodzi do tematu polityki i rządzenia. Autor nie zostawia dziecka z suchymi faktami, ale pozwala mu się dosłownie wcielić w głowę państwa. Pokazuje, że to zadanie przysparza sporo problemów już na starcie. Trzeba bowiem wybrać ustrój, formę rządów, hymn, walutę. Uczy o podatkach, plusach i minusach różnych poglądów politycznych czy też zwraca uwagę na różnicę między równością a sprawiedliwością społeczną. Nie przemilczał nawet kwestii współodpowiedzialności za ubóstwo czy ochronę środowiska.

Książka nie tylko kusi młodego (ale i starszego!) czytelnika przystępną treścią, ale i formą jej podania. Roi się w niej od ciekawych grafik, wyróżnień w tekście, ramek okalających ważne tematy, zachęcania do działania. Takie zabiegi są świetne dla osób z krótszym czasem skupienia się. Każdy czytelnik ma za zadanie napisać własnym manifest polityczny, do czego zachęcają specjalne naprawdę ciekawie sformułowane podsumowania po każdym rozdziale.

Najciekawsze jest to, że autor kilkakrotnie zwraca uwagę, że to wyłącznie książka dla przyszłych rządzących. Nie ujawnia na jakim szczeblu, ale raczej celuje jak najwyżej. Nie zostawia nikogo samego, tylko dzielnie towarzyszy w dorsze, często serwując nieszablonowe spostrzeżenia i podając nieco absurdalne, choć możliwe przykłady. Mimo to zwraca uwagę, że każdym działaniem można zmienić świat i niekoniecznie jest do tego potrzebne rządzenie państwem. Czasem można działać od dołu.

Książkę polecam dzieciom, które jeszcze nie mają WOS-u i lubią takie poczucie humoru, jakie serwował „Dziennik cwaniaczka” czy „Koszmarny Karolek”.

Monika Kilijańska


Autor: Rich Knight
Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Ilustrator: Allan Sanders
Tytuł: I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących
Tytuł oryginalny: If I Ran the Country: An introduction to politics where YOU make the decisions
Wydawnictwo: Insignis
Wydanie: I
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788367710466
Liczba stron: 176


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Nic nie przestraszy misia

Zapowiedź: Nic nie przestraszy misia

Kasialut 17, 2022

Pewnej księżycowej nocy w rodzinie misiów Malec budzi się z przekonaniem, że usłyszał potwora. Tata miś jest zdeterminowany, aby pokazać…

Super M – Dawid Ryski

Super M – Dawid Ryski

Kasiasie 22, 2021

Każdy z nas chciałby poznać superbohatera, nieprawdaż? Przecież herosi to idole, mają super moce i mogą zrobić wszystko. Szkoda, że…

Ośmiornica Zośka

Ośmiornica Zośka

Szkrabajekmar 13, 2023

Zacznijmy od tego, że Wydawnictwo Agora wie, jak wydawać książki dla dzieci. I nie chodzi mi tylko o dobór treści,…

Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska

Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska

Szkrabajekmaj 13, 2022

  Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska Waldi ma nadopiekuńczą mamę i szurniętą, mega aktywną ciotkę. A raczej ciotkę…

Zapowiedź: 101 jednorożców i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zapowiedź: 101 jednorożców i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Szkrabajekmar 23, 2024

Absolutnie wszystko o twoich najdroższych przyjaciołach – jednorożcach! Jednorożce wprost uwielbiają brokat! Polerują nim rogi, żeby się błyszczały. Rozsypują go,…