Dolina Stokrotek

Date
cze, 30, 2023
Comments
Możliwość komentowania Dolina Stokrotek została wyłączona

Amelka ma uratować świat. A Gutek każdego dnia ratuje Marbellę. Tak to już jest w tym cyklu, że każdy ma swoje miejsce, a historia, choć leniwie, toczy się dalej, do nieubłaganego finału.

Kilka słów o książce

Długo kazała autorka czekać na trzecią część swej opowieści. Na szczęście się doczekaliśmy i to w jakim stylu. Już od pierwszego wejrzenia zakochałam się w okładce, która jest najpiękniejsza ze wszystkich. No po prostu nie da się przejść koło niej obojętnie i jestem pewna, że jeśli ktoś jeszcze nie zna tej serii, to po tej okładce zwróci na nią uwagę. Zazwyczaj to Marbella Atabe projektowała swoje okładki i ona byłą twórcą wszystkich rysunków. Tym razem okładkę i jedną ilustrację oddaje Paulinie Radomskiej-Skierkowskiej, ale wszystko to tak pięknie ze sobą współgra, że nawet ciężko się zorientować.

Moja opinia i przemyślenia

Długie oczekiwanie na kolejny tom często budzi obawy o to, czy autor będzie potrafił wrócić do stylu powieści, oddać jej klimat i utrzymać poziom. Na szczęście tu obawy są bezpodstawne, książka nadal jest pełna czaru, otula czułością i dobrem. Jednocześnie trzyma taki poziom napięcia, który młodego czytelnika zatrzyma w miejscu, zaciekawi i pozwoli wytrwać do końca. Nie znudzi również dorosłego. Choć mam wrażenie, że to właśnie dorosły czytelnik znajdzie w tej książce więcej dla siebie. Ja poczułam się, jakby zrzucona mi z ramion wielki głaz, a czas zwolnił praktycznie do zera. I nawet mnogość bohaterów niczego nie zburzyła, nie musiałam się wysilać, by pamiętać, kto jest kim i jaką funkcję pełni. Baśniowość historii i jej przesłanie zdecydowanie mnie urzekło, stało się chwilą wytchnienia i zatrzymania w pędzie. To jest ogromna siła zarówno tego tomu, jak i całej serii. Tu dobro zawsze zwycięża, najważniejsza jest współpraca i zrozumienie racji innej osoby. Tu każdy z każdym potrafi się dogadać i nie ważne jest, czy to skrzat, czy człowiek, czy olbrzym. Z każdej strony wyziera szacunek do innych istot. Czy wy też widzicie piękny wstęp do rozmowy o inności i tolerancji?

Na zakończenie

Urzekła mnie ta seria. Swoją prostotą, lekkością fabuły i tym, że da się opowiedzieć historię bez przemocy i zła czającego się za rogiem. To wspaniała przygoda, która utuli, otuli i sprawi, że marzenia stają się kolorowe, a życie po prostu lepsze. Bo każdy może znaleźć w sobie iskrę dobra, którą ktoś rozpali.
Serię polecam i starszym i młodszym. Do zachwytu, do przemyśleń, do wytchnienia po ciężkim dniu, do poduszki i po prostu, gdy dzień jest ciężki. Te książki na pewno go rozjaśnią.

Katarzyna Boroń


Autor: Marbella Atabe
Ilustrator: Marbella Atabe, Paulina Radomska-Skierkowska
Tytuł: Dolina Stokrotek
Seria i nr tomu: Kroniki Skrzatów III
Wydawnictwo: NovaeRes
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-19
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788383130859
Liczba stron: 580


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

BookGame – relacja z targów

BookGame – relacja z targów

Kasiamaj 16, 2023

Wszelkiego rodzaju targi kojarzą się rodzicom ze ściskiem, gwarem i marudzącymi dziećmi, dlatego też starają się takich miejsc unikać. Jednak…

W przedszkolu – Guido Wandrey

W przedszkolu – Guido Wandrey

Kasiagru 16, 2020

W przedszkolu – Guido Wandrey Książki, które osobiście zaliczam do kategorii poszukiwanek, uwielbiam. Ale nie tylko ja – mój syn…

Daltonowie wciąż uciekają

Daltonowie wciąż uciekają

Kasiawrz 16, 2022

Daltonowie na wolności i nawet Lucky Luke nie może nic na to poradzić? Tak, w tym zeszycie to możliwe. Wyjściem…

Enola i niezwykłe zwierzęta 2

Enola i niezwykłe zwierzęta 2

Szkrabajekmaj 19, 2022

Enola wraca w wielkim stylu, ale takim naprawdę wielkim, na miarę krakena lub Yeti. Kilka słów o fabule W tym…

Elektryzujące gry logiczne – Beatrice Tinarelli

Elektryzujące gry logiczne – Beatrice Tinarelli

Kasialip 13, 2022

Jak zachęcić dziecko do nauki i odkrywania świata? Na to pytanie szukają odpowiedzi uczeni, pedagogowie i liczne wydawnictwa. Na pewno…