Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt. Tym razem dzieci mają szanse zapoznać się z nieoczywistymi i często dziwnymi zwyczajami zwierząt względem snu i odpoczynku. Dodatkowo w książce znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego sen jest ważny.

Co to? Buteleczka perfum?

Czy to kukurydza?

Czy to latarnia morska świecąca w ciemności?

Czy to dziewczynka z dwoma kitkami?

Czy to piłka na boisku?

Na każdej kolejnej stronie, dowiadujemy się nowych ciekawostek. Dzieci będą mogły poznać zwyczaje związane ze snem takich zwierząt jak: żyrafy, konie, sowy, nietoperze, czy ryby. Ciekawostki z ich życia będę bardzo zaskakujące — no bo kto to widział spać z otwartymi oczami albo do góry nogami, czy na stojąco. Z jednym otwartym okiem lub tylko 20 minut! A jednak! Da się i zwierzęta są tego doskonałym przykładem! To naprawdę zaskakujące jak one potrafią sobie radzić ze snem — zwłaszcza te, które często czują zagrożenie. No cóż, nie od dziś wiadomo, że Matka Natura głupia nie jest.

Książka jest formatu „pop up”, to znaczy, że jej strony są otwierane. To bardzo ciekawy zabieg, który niezwykle przyciąga dzieci. Dzięki temu najmłodsi mogą brać czynny udział w czytaniu — nie tylko słuchać i oglądać, ale także otwierać strony. A przy okazji poznać odpowiedzi na zagadki, kto kryje się na każdej ze stron.

Tutaj mam trochę problem z ilustracjami, ale to też może być moje „mamine przyczepianie się”. Otóż zwierzęta są rysowane dość realistycznie, ale kolory, które są dobrane to już na pewno nie ich prawdziwe kolory. Przyznam szczerze, że u mojego synka, budzi to masę pytań pod tytułem „Mamo a dlaczego ten koń jest pomarańczowy i fioletowy? Mamo, czy takie są konie?” Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest problemem, wymaga wytłumaczenia, ale wiem, że są rodzice, którzy zwracają uwagę na „realizm” książek dla dzieci, zwłaszcza jeśli tłumaczy dana pozycja świat, dlatego chciałam o tym wspomnieć.

Ostatnia strona to bardzo fajne i mądre podsumowanie całości. „Sen jest ważny, pozwala odzyskać siły” oraz „W dodatku, kiedy smacznie śpią (dzieci), ich ciało wytwarza hormon wzrostu”. Niezwykle istotne powody, które mogą nam służyć za argumenty, że „pora spać dzieci”. Nie traktuje się tutaj dzieci infantylnie, ale wyjaśnia świat i opisujeąc słowami dopasowanymi do ich wieku. Myślę też, że takie tłumaczenie, ważności snu, będzie super dla 3 czy 4-latka. Konkretnie, bez zbędnych szczegółów, czy zawiłego tłumaczenia.


Autor: S&S Alliance

Ilustracje: Bea Lema

Tytuł: Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać

Seria: Zwyczaje zwierząt

Wydawnictwo: Harper kids

Data premiery: 2021-01-27

ISBN: 9788327658753

Liczba stron:12

Ocena: 6/10


Dodaj komentarz

Close Menu