Laszlo boi się ciemności – Lemony Snicket

Date
lut, 06, 2023
Comments
Możliwość komentowania Laszlo boi się ciemności – Lemony Snicket została wyłączona

Ciemność może przerażać. Okrywa sobą wszystkie znane kąty i meble sprawiając, że nic nie jest takie jak za dnia. Rozganiamy mrok lampkami, latarkami czy przeróżnymi odblaskowymi przedmiotami. Jednak pomimo wszystkich udogodnień i rozpraszaczy mroku, ten nadal przeraża najmłodszych.

Kilka słów o fabule

Laszlo boi się ciemności. Gdy zbliża się zmrok, zaczyna odczuwać lęk. Ciemność mieszka w piwnicy i pewnego wieczoru przychodzi do pokoju bohatera. Laszlo idzie równocześnie z nią, po trzeszczących schodach, obok wielkich okien aż odkrywa coś, co pomaga mu pokonać swój strach.

Chociaż powieść Lemony’ego Sticket’a nie jest duża objętościowo, jednak to cudowna historia o tym, jak mały Laszlo pokonał swój strach. Chociaż on bał się ciemności, to ciemność nie bała się jego. Nasz bohater pokonał lęk przed samotnym przebywaniem w pokoju, nocą spędzoną pośród czterech ścian, nawet jeżeli lampka się wyłączy, ponieważ zabraknie prądu. Laszlo okazał się bardzo dzielny i pokonywał kolejne stopnie, zbliżając się do piwnicy.

Przezwyciężyć strach

Książeczka jest ważna i potrzebna, na pewno pomoże wielu czytelnikom przepracować lęk przed ciemnością, a postawa bohatera jest naprawdę godna podziwu i naśladowania. Jednak nie wszystkie dzieci będą się dobrze bawić przy tej lekturze. Trudny, aczkolwiek ciekawy tekst w połączeniu z mrocznymi ilustracjami, mogą przerazić niektóre dzieci. Nie polecę tej książki wszystkim, ponieważ to rodzice najlepiej znają swoje pociechy i po przejrzeniu lektury zdecydują czy nie jest zbyt dobitna. Wrażliwsi czytelnicy mogą bać się ciemności, która pojawia się na kartach.

Warto dodać, że ilustracje, których autorem jest Jon Klassen, są niesamowicie klimatyczne, idealnie pasują i dopełniają tekst, jednak dla niektórych czytelników są zbyt mroczne.

Podsumowanie

„Laszlo boi się ciemności” to opowieść, którą oceniam dość wysoko. Za treść, ilustracje oraz wydanie, które jest bardzo trwałe i staranne. Mojemu synowi książka bardzo się spodobała, a dzięki niej mogliśmy trochę porozmawiać o lęku przed ciemnością.


Autor: Lemony Snicket
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Ilustrator: Jon Klassen,
Tytuł: Laszlo boi się ciemności
Tytuł oryginalny: The Dark
Wydawnictwo: Frajda
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: literatura dziecięca 5+
ISBN: 9788382804539
Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Recenzja filmu Akademia Pana Kleksa

Recenzja filmu Akademia Pana Kleksa

Kasia Bmar 25, 2024

Kleks jest bajką pokoleniową i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Pojawienie się nowej odsłony musi budzić emocje. I…

Podróże doktora Dollitle – Hugh Lofting

Podróże doktora Dollitle – Hugh Lofting

Szkrabajekwrz 4, 2020

Nie ma co się oszukiwać, wielkimi krokami zbliża się jesień, początek roku szkolnego i warunki pandemii sprzyjać będą siedzeniu w…

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Kasialut 8, 2023

Hela sama. Sprząta zabawki Hela sama. Dzieli się z innymi Hela sama. Myje głowę Hela sama. Zostaje z dziadkami Już…

Zapowiedź: Bazyliszek. Niesamowite przygody Bastiana Zekoffa

Zapowiedź: Bazyliszek. Niesamowite przygody Bastiana Zekoffa

Szkrabajekkwi 10, 2024

Bastian i Johann mieszkają w tym samym domu, kupionym dawno temu przez pradziadka Bastiana. W pobliżu domu znajduje się studnia,…

Egmont wznawia komiksy o W.I.T.C.H.!

Egmont wznawia komiksy o W.I.T.C.H.!

Szkrabajeksty 21, 2021

W pierwszej połowie 2022 roku zostanie rozpoczętą nowa edycja włoskiego komiksu Disneya – W.I.T.C.H. Ależ nie możemy się doczekać pierwszego…