Awantura w salonie gier – Brandun Mull

Date
sty, 20, 2023
Comments
Możliwość komentowania Awantura w salonie gier – Brandun Mull została wyłączona

„Wielkie ostrze przemknęło tak blisko, że wyraźnie poczuł woń metalu. Wygiął ciało, by uniknąć pędzącej włóczni, a potem w ostatniej chwili skulił się przed dwoma toporami…”

Książka fantastycznie wpada w oczekiwania młodych czytelników. Napakowana wyjątkowymi przygodami, jedna goni drugą, a wzajemne powiązania tworzą kolejne wyśmienite historie. Cały czas coś się dzieje, incydent za incydentem, co więcej, zmienia się sceneria, charakter i wydźwięk. Główna misja składa się z wielu elementów, a wypełnienie każdego należy do trudnych i skomplikowanych. Brandon Mull z niezwykłą lekkością modeluje scenariusz zdarzeń, perfekcyjnie utrzymuje napięcie, dociska atmosferę tam, gdzie to konieczne, luzuje jedynie dla zaczerpnięcia tchu przez czytelnika. Konstrukcja intrygi tak ułożona i przeprowadzona, że nie sposób nie zaangażować się w akcję. Wielość i różnorodność bohaterów sprawia, że łatwo identyfikować się, znaleźć ulubionych i intensywnie kibicować.

Autor zgrabnie odwołuje się do rozmaitych emocji, pragnień i marzeń młodego pokolenia. Zachwyca mnogość tajemnic, sekretów do odkrycia, nadprzyrodzonych umiejętności, dziwacznych osobowości. Osobliwe zakrzywienia rzeczywistości mistrzowsko współgrają z wypełnioną magią przedmiotami. Wydaje się, że w powieści nie ma ustanowionych granic dla wyobraźni, zdarzyć może się dosłownie wszystko. I chociaż czarodziejskie cukierki czy stemple kojarzą się z czymś szalenie słodkim i nadzwyczajnym, to wynikająca z nich słodycz i moc potrafi znacząco wpłynąć na przebieg zdarzeń, ukształtować czyjś los, wprowadzić w ogromne kłopoty lub uchronić świat przed niebezpieczeństwem. Narracja bardzo przystępna i przyjazna, podszyta dawką dobrego humoru, ze zrównoważonym nasyceniem opisami i dialogami, z mnóstwem zwrotów akcji. Moja młoda czytelniczka już w pierwszym tomie („Wojna cukierkowa”) komfortowo odnalazła się, w drugim poczuła jeszcze większą więź z przygodą.

Wiele cennych przesłanek płynie z powieści. Traktuje o przyjaźni, zaufaniu, odpowiedzialności, korzyściach współpracy, poczucia własnej wartości, powagi wobec wymagających wyzwań. Wkraczamy w zdradliwy świat gier, gdzie premie za wielką wygraną niekoniecznie oznaczają to, co tak wspaniale i niesamowicie się zapowiada. Uczestniczymy w ratowaniu potężnych magów. Poszukujemy zaginione osoby, skarby, ochronne i leczące talizmany. Równocześnie nawiązujemy podejrzaną i pokerową relację z symulakrystą. Próbujemy nie dać się oszukać. Staczamy bezpośrednie walki. Wykazujemy się sprytem, odwagą i determinacją.

Jak piątoklasiści mogą wywieść w pole kogoś, kto od wieków wprawia się w sztuce kształtowania pozorów, zwodzenia i bajerowania? Co skrywa się za dostępem do stempli odrzutowca, wyścigówki, czołgu, łodzi podwodnej? Mull sięga po wszelkie instrumenty, aby dostarczyć ekscytacji, zabawy, zapału do przewracania kartek, a nawet materiału do refleksji. Czyni to lekko, naturalnie i przekonująco, czasem z wdziękiem, kiedy indziej z zagadkowością.

Izabela Pycio


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Tytuł: Awantura w salonie gier
Tytuł oryginalny: Arcade Catastrophe
Seria i nr tomu: Wojna cukierkowa, tom 2
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: II
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: literatura młodzieżowa
ISBN: 9788328006362
Liczba stron: 464


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Chimery Wenus. Tom I – Alain Ayroles, Etienne Jung

Chimery Wenus. Tom I – Alain Ayroles, Etienne Jung

Szkrabajeksie 11, 2021

Chimery Wenus. Tom I – Alain Ayroles, Etienne Jung “Chimery Wenus” to pierwszy tom nowej serii komiksów związanych z uniwersum…

Złodziejski honor. Ścieżka druida – E.K Johnston

Złodziejski honor. Ścieżka druida – E.K Johnston

Szkrabajekpaź 23, 2023

Rudowłosą Doric, która zmienia kształty i ma ogromną moc, chyba wszyscy w filmie polubili. Jednak jaka droga doprowadziła ją do…

Dlaczego? Duża książka dla małych dzieci – Amy Shields

Dlaczego? Duża książka dla małych dzieci – Amy Shields

Vickymaj 24, 2021

  Dlaczego? Duża książka dla małych dzieci – Amy Shields Jeżeli jesteś rodzicem, to na pewno znasz te dni, kiedy…

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens

Szkrabajekcze 30, 2021

Oliver Twist. Klasyka dla dzieci – Charles Dickens „Oliver Twist był sierotą. Matka zmarła w dniu narodzin Olivera. Nikt nie…

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

Michellelut 21, 2021

Pomimo iż kobiety nie raz i nie dwa odegrały w historii znaczące role, niewiele się o nich mówiło. Jednak od…