Awantura w salonie gier – Brandun Mull

Date
sty, 20, 2023
Comments
Możliwość komentowania Awantura w salonie gier – Brandun Mull została wyłączona

„Wielkie ostrze przemknęło tak blisko, że wyraźnie poczuł woń metalu. Wygiął ciało, by uniknąć pędzącej włóczni, a potem w ostatniej chwili skulił się przed dwoma toporami…”

Książka fantastycznie wpada w oczekiwania młodych czytelników. Napakowana wyjątkowymi przygodami, jedna goni drugą, a wzajemne powiązania tworzą kolejne wyśmienite historie. Cały czas coś się dzieje, incydent za incydentem, co więcej, zmienia się sceneria, charakter i wydźwięk. Główna misja składa się z wielu elementów, a wypełnienie każdego należy do trudnych i skomplikowanych. Brandon Mull z niezwykłą lekkością modeluje scenariusz zdarzeń, perfekcyjnie utrzymuje napięcie, dociska atmosferę tam, gdzie to konieczne, luzuje jedynie dla zaczerpnięcia tchu przez czytelnika. Konstrukcja intrygi tak ułożona i przeprowadzona, że nie sposób nie zaangażować się w akcję. Wielość i różnorodność bohaterów sprawia, że łatwo identyfikować się, znaleźć ulubionych i intensywnie kibicować.

Autor zgrabnie odwołuje się do rozmaitych emocji, pragnień i marzeń młodego pokolenia. Zachwyca mnogość tajemnic, sekretów do odkrycia, nadprzyrodzonych umiejętności, dziwacznych osobowości. Osobliwe zakrzywienia rzeczywistości mistrzowsko współgrają z wypełnioną magią przedmiotami. Wydaje się, że w powieści nie ma ustanowionych granic dla wyobraźni, zdarzyć może się dosłownie wszystko. I chociaż czarodziejskie cukierki czy stemple kojarzą się z czymś szalenie słodkim i nadzwyczajnym, to wynikająca z nich słodycz i moc potrafi znacząco wpłynąć na przebieg zdarzeń, ukształtować czyjś los, wprowadzić w ogromne kłopoty lub uchronić świat przed niebezpieczeństwem. Narracja bardzo przystępna i przyjazna, podszyta dawką dobrego humoru, ze zrównoważonym nasyceniem opisami i dialogami, z mnóstwem zwrotów akcji. Moja młoda czytelniczka już w pierwszym tomie („Wojna cukierkowa”) komfortowo odnalazła się, w drugim poczuła jeszcze większą więź z przygodą.

Wiele cennych przesłanek płynie z powieści. Traktuje o przyjaźni, zaufaniu, odpowiedzialności, korzyściach współpracy, poczucia własnej wartości, powagi wobec wymagających wyzwań. Wkraczamy w zdradliwy świat gier, gdzie premie za wielką wygraną niekoniecznie oznaczają to, co tak wspaniale i niesamowicie się zapowiada. Uczestniczymy w ratowaniu potężnych magów. Poszukujemy zaginione osoby, skarby, ochronne i leczące talizmany. Równocześnie nawiązujemy podejrzaną i pokerową relację z symulakrystą. Próbujemy nie dać się oszukać. Staczamy bezpośrednie walki. Wykazujemy się sprytem, odwagą i determinacją.

Jak piątoklasiści mogą wywieść w pole kogoś, kto od wieków wprawia się w sztuce kształtowania pozorów, zwodzenia i bajerowania? Co skrywa się za dostępem do stempli odrzutowca, wyścigówki, czołgu, łodzi podwodnej? Mull sięga po wszelkie instrumenty, aby dostarczyć ekscytacji, zabawy, zapału do przewracania kartek, a nawet materiału do refleksji. Czyni to lekko, naturalnie i przekonująco, czasem z wdziękiem, kiedy indziej z zagadkowością.

Izabela Pycio


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Tytuł: Awantura w salonie gier
Tytuł oryginalny: Arcade Catastrophe
Seria i nr tomu: Wojna cukierkowa, tom 2
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: II
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: literatura młodzieżowa
ISBN: 9788328006362
Liczba stron: 464


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Magisterium. Próba Żelaza – Holly Blach & Cassandra Clare

Magisterium. Próba Żelaza – Holly Blach & Cassandra Clare

Kasiawrz 25, 2022

„Magisterium. Próba Żelaza” to wspaniała przygoda dla młodszych czytelników, którzy uwielbiają Opowieści z Narnii, Harry’ego Pottera czy Eragorna. Ta historia…

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Kasiawrz 27, 2021

Dzieci czasami boją się rzeczy, które dla dorosłych są bardzo oczywiste. Ich wyobraźnia i postrzeganie świata tak bardzo różni się…

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham. Pop-up – Sam McBratney

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham. Pop-up – Sam McBratney

Vickymar 1, 2024

Znacie już książeczki z niezwykle pozytywnej serii dla dzieci „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” spod pióra Sama McBratneya?…

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasiasty 6, 2022

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie Kocham opowieści Disneya – książeczki są cudowne, a historie, które można…

Operacja Tajemnica Zaku

Operacja Tajemnica Zaku

Kasiamaj 12, 2023

Tiril i Oliver znów na tropie zagadki. Oczywiście towarzyszy im też Otto, a cała akcja rozgrywa się w starym zamczysku.…