Nie pękaj

S.O.S. Nie pękaj! bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników

Date
paź, 06, 2022

S.O.S. Nie pękaj! bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników

Każdy chce być lubiany, a większość dzieciaków chce należeć do grupy „popularnych” uczniów. To oni im imponują i nic dziwnego, że chcą być tacy sami.

Bohaterka tej publikacji należy do grupy normalnych dzieciaków. Ma swoje koleżanki, dobrze się z nimi czuje, ale jak dostaje zaproszenie do „elity”, od razu się zgadza. Ciekawe życie nowych koleżanek imponuje jej i szalenie się jej podoba. Jednak przychodzi czas, gdy trzeba dać coś w zamian i niestety jest tym rozpuszczanie plotek o nowej uczennicy. Dziewczyna wie, że to nie jest w porządku, nie bardzo ma na to ochotę, ale presja rówieśników i chęć należenia do grupy są silniejsze. Doprowadza to do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

Presja rówieśników to temat od lat znany, przewałkowany na milion sposobów i nierozwiązany. I chyba nie ma na niego rozwiązania prócz rozmowy, tłumaczenia, przykładów, a i tak niestety sądzę, że skończy się na bolesnym własnym przykładzie. Jednak należy próbować oswoić dziecko z tym tematem, dać mu solidne podstawy i po raz setny rozmawiać. Z pomocą przychodzi właśnie ta książka, świecąc dość brutalnym, ale myślę, że mocno skutecznym przykładem. Nie moralizuje, nie ma w niej wzniosłych słów i gotowego spisu porad. Każdy może dojść do rozwiązania na własny sposób, w swoim tempie, odnieść pewne wydarzenia do swojego życia. Szczególnie pomaga utożsamienie się z bohaterką, to taki sam młody człowiek, jak czytelnik, ma te same problemy, takie same uczucia i wątpliwości nią targają. To najlepszy przykład.

Książka nie mówi jednak tylko o presji negatywnej, choć to jej jest poświęcona cała główna opowieść. Można jednak znaleźć tu też te pozytywne aspekty, które ciągną w górę, pozwalają się rozwijać i stawać się lepszym lub po prostu czuć się dobrze z samym sobą. Bo tego uczy ta książka, jak dobrze czuć się we własnym towarzystwie i z własnymi wartościami.

Nie ma dziecka, które nie jest narażone na presję rówieśników. Potrzeba naprawdę mocnego charakteru, by pozostać sobą, nie dać się zmanipulować i odrzucić fałszywą przyjaźń. I w tym dziecku należy pomóc, a ta książka, będąca sama w sobie piękną opowieścią, a oprócz tego zawierająca wskazówki dla rodziców jest do tego wspaniałym narzędziem.

Polecam każdemu rodzicowi, każdemu dziecku i w ogóle każdemu, bo presja rówieśnicza nie zna wieku, a chęć przynależności odbiera czasem logiczne myślenie. A to właśnie bycie sobą powinno być najbardziej modne i pożądane.

Katarzyna Boroń


Autor: Jennifer Moore-Mallinos
Tłumaczenie: Joanna Olejarczyk
Ilustrator: Jon Davis
Tytuł: Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników
Tytuł oryginalny: The power of peer pressure (Stand up series)
Seria i nr tomu: S.O.S.
Wydawnictwo: Jedność dla dzieci
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-24
Kategoria: poradnik, dla dzieci
ISBN: 9788381443746
Liczba stron: 36


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Wioska Świętego Mikołaja – Agnieszka Mielech

Wioska Świętego Mikołaja – Agnieszka Mielech

Szkrabajeklis 6, 2023

Emi z Tajnym Klubem Superdziewczyn i Jednego Superchłopaka oraz z niekoniecznie mile widzianą koleżanką rusza na podbój Laponii, a dokładnie…

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift

Szkrabajekcze 18, 2021

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift Oj, Peggy, tytułowy mopsik z cyklu Belly Swift, to jest przekochane zwierzątko,…

dummy-img

CZAPU CZIPU – Bogna Sroka Mucha

Kasiacze 3, 2020

Jako osoba, która na co dzień spotyka się z problemem ćwiczenia języka oraz buzi cieszę się, że takie książki, o…

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Kasiakwi 15, 2021

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska Malownicze stawy i otoczone bujną zielenią jeziora często wydają nam się oazą ciszy…

Edukacja domowa. Język Polski – Katarzyna Trojańska

Edukacja domowa. Język Polski – Katarzyna Trojańska

Szkrabajekwrz 24, 2020

Powiadają, że człowiek uczy się całe życie, ale… przecież od czegoś trzeba zacząć, prawda? Wszak od pierwszych chwil na świecie…